שוק הקריפטו

בסוף שנת 2021 קרא נשיא לשכת רואי החשבון בישראל “לעשות סדר” בכל הקשור למיסוי בשוק הקריפטו. שוק הקריפטו, פרט לעובדה שהוא מהווה שוק אטרקטיבי להשקעות אלטרנטיביות בעלות תנודתיות משלהן וגידור איכותי ביחס לשוק ההון – הוא משמש להלבנת הון והשקעות ללא מיסוי בכל העולם – בעיה שממשלות וגופים מוסדיים מסביב לעולם מנסים לפתור.

בארץ, עקב בעיות מיסוי, קרה שמשקיעים לא הצליחו למשוך את הרווחים שלהם מהשקעות בשוק הקריפטו אל חשבון הבנק. אפשר גם לשער שמשקיעים בשוק הקריפטו בימיו הראשונים ניהלו לא מעט השקעות בגינן לא נגבה מס על הרווחים. שוק הקריפטו מתקרב בצעדי ענק לשווי כולל של 3 טריליוני דולרים, ובכל העולם כבר קוראים לארגון יסודי של המיסוי על השקעות בקריפטו, בדיוק כפי שהשקעות בכספי פיאט נושאות איתן שיעורי מס על רווחים. הנה מה שאנחנו יודעים היום על מיסוי השקעות בקריפטו – לגזור ולשמור.

מטבעות קריפטו נחשבים בישראל נכסים

על פי חישוב המס הנדרש כיום מפעולות והשקעה בשוק הקריפטו, האחזקה של מטבע קריפטו מכל סוג נחשבת השקעה של נכס, ושיעורי המס הנדרשים בעת ביצוע פעולות שונות בשוק הקריפטו הוא שיעור מס של – 25% על רווחי הון, בתוספת של מס יסף בחלק מן המקרים בשיעור של עד 3.8%. נכון להיום, תשלום המס עבור מטבעות הקריפטו שברשותכם מבוצע בעת המכירה שלהם או קבלת שירותים, מוצרים או תשלום עבור מטבעות הקריפטו בארנק הדיגיטלי. הנה כמה מהפעולות הנחשבות “אירוע מס” מבחינת מיסוי בישראל:

  • מכירת מטבעות קריפטו וקבלת תמורה בעדם: כל סוג של תמורה בעד מטבעות קריפטו, גם כאשר התמורה ניתנת בשירותים, תמוסה על פי ערכה המוניטארי בשיעור מרבי של 25% מס על רווחי הון (כלומר רק על הרווח, שהוא מחיר המכירה פחות מחיר הרכישה של המטבע).
  • פיצול מטבעות: במקרים מיוחדים, ובעיקר כאשר מחירו של מטבע עולה, מחליט המנהל של המטבע על פיצול המטבע – וכל מטבע מתפצל לשני מטבעות במחיר של חצי המחיר של המטבע המקורי טרם הפיצול ועם בלוקצ’יין משל עצמו. פיצול נחשב אירוע חגיגי עבור משקיעים והוא בדרך כלל מסמל רווחים ועליות ערך משמעותיות – אולם חשוב להבין שלצד השמחה, מדובר גם באירוע מס שיש לנהל אותו על פי חוק
  • עסקאות מט”ח: כאשר אתם מבצעים החלפה בין שני סוגי מטבעות, רכישה ומכירה של מטבעות, בין אם שני מטבעות קריפטו, שני מטבעות פיאט או אחד מזה ואחד מזה – יש לדווח על הפעולה ולשלם מס על רווחי הון בהתאם
  • משיכת ריבית על רווחי הון מתיק ההשקעות האלטרנטיבי שלכם בשוק הקריפטו
  • כריית מטבעות: כאן ההתייחסות לפעולה היא דומה להתייחסות לרווחים משכר וכדומה. שיעור המיסים שישולמו עבור כריית קריפטו דומים לפיכך לשיעור המס שתשלמו עבור כל הכנסה אחרת, בשיעורים מדורגים על פי גובה ההכנסה הכוללת שאתם מדווחים עליה.

איך עושים זאת הלכה למעשה?

מי שמשקיעים סכומים ניכרים בשוק הקריפטו, נמליץ להם להיעזר במשרדים המתמחים בתכנון מס עבור השקעות אלה, בעיקר מפני שמשרדים כאלה מסוגלים לבצע תכנון מס שיאפשר ביצוע פעולות שייעלו את תשלומי המס שלכם בכל שנה קלנדרית, כולל פעילות בארץ ובפלטפורמות בחו”ל, תכנון אורך התקופה במהלכה תחזיקו במטבעות הקריפטו (בארה”ב, למשל, המיסוי הוא שונה עבור מטבעות המוחזקים בארנק למשך פחות משנה וכאלה המוחזקים למשך למעלה משנה), וקיזוז יעיל של רווחים מול הפסדים בשוק הקריפטו ספציפית ובשוק ההון בכלל.

חשוב לדעת כי תקנות וחוקי מיסוי על השקעות בשוק הקריפטו מתעדכנות חדשות לבקרים, וחשוב לעקוב אחר השינויים, במיוחד במקרה של משקיעים פרטיים המדווחים באופן עצמאי לרשויות המס על עסקאות חבות במס.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
הבנקים סוגרים את הברז: כך אתם תוכלו להרוויח מכך
תשתיות ואוויר נקי
זהב OUT – תשתיות ואוויר נקי IN
קרנות תשתיות אלטרנטיביות
האם קרנות תשתיות אלטרנטיביות בונות את ארצות הברית מחדש?
טלגרם
מהיום: גם טלגרם מאפשרת תשלום בקריפטו
פורד
פורד וריביאן יורדות מהעץ: התכניות לרכב חשמלי משותף בוטלו