opensea
opensea

נייט צ’סטיין הוא עובד בכיר לשעבר בזירת המסחר ב – NFT המובילה OpenSea. לאחרונה הועמד צ’סטיין לדין באשמת הונאה והלבנת הון בחשד לסחר פנים ב – NFT, על בסיס מידע שהיה ברשותו בשל עבודתו בפלטפורמה שוקקת החיים. 

בשנת 2021 צ’סטיין שימש כראש תחום המוצר והיה אחראי על בחירת ה – NFT שיופיעו בדף הבית של אתר האינטרנט של זירת המסחר OpenSea. לפי כתב האישום נייט נהג לרכוש כ – 45 אסמונים חסרי תחליף לפני שהם הוצגו בדף הבית ולמכור אותם זמן קצר לאחר מכן. כך שילשל לכיסיו את הרווחים שנוצרו בעליית המחיר של ה – NFT שהוא עצמו בחר שיופיעו בדף הבית.

צ’סטיין הכפיל את נכסיו כמעט ללא סיכון כספי או מאמץ – אבל בדרך לא חוקית

נייט בדרך כלל מכר את ה – NFT שבחר שיופיעו בדף הבית במחיר של בין פי שניים לעד פי חמישה ממחיר הרכישה, כך לפי כתב האישום. ראוי לציין כי בכתב האישום מכנים את התקרית “מסחר במידע פנים” זאת למרות שנראה ש – NFT אינם מכוסים על ידי חוק ניירות ערך משנת 1934 האוסר על מסחר במניות ובניירות ערך אחרים תוך ניצול מידע פנימי. התובעים הבהירו היטב שהם אינם מתכוונים לעובדה זו למנוע מהם להיעזר בהאשמות בגין הונאה פדרלית כדי לפעול כנגד ניצול לרעה של מידע פנימי בשוק ה – NFT. 

נראה כי הפעם, התובעים פשוט לא מתכוונים לוותר

עו”ד הדין דמיאן וויליאס העובד בשירות התובע הכללי של ארה”ב אמר כי ההאשמות כנגד צ’סטיין מדגימות את המחויבות של משרד התובע הכללי להילחם בסחר הפנים, בין אם הוא מתרחש בבורסה או בבלוקצ’יין. כתב האישום באשמת הונאה אינו אומר ש – NFT נחשבים לניירות ערך. עיקר האישום הוא שצ’סטיין השתמש במידע פנימי שקיבל במסגרת העסקתו בתפקידו בחברה בה נערך המסחר. לפי כתב האישום על צ’סטיין הייתה מוטלת חובת שמירה על סודיות המידע העסקי שהתקבל בהקשר של עבודתו עבור OpenSea ולהימנע משימוש במידע זה למעט לטובת OpenSea או במידה הדרושה לצורך ביצוע עבודתו עבור OpenSea. כדאי גם להזכיר כי עם הצטרפותו לחברת OpenSea חתם צ’סטיין על הסכם כתוב בו הכיר בהתחייבויותיו אלה. 

משהו היה חשוד, ולראיה – צ’סטיין הסתיר את פעולותיו

בסעיף הלבנת ההון שבכתב האישום נטען שצ’סטיין ניסה להסתיר ולהסוות את ההכנסות שהשיג לעצמו באמצעות ההונאה. הוא השתמש בארנקי מטבע דיגיטלי אנונימיים וחשבונות אנונימיים בזירת המסחר OpenSea. בכתב האישום מבקשים להתייחס לכל מקרה של קבלת תמורה מהמסחר האסור כאל מקרה של הונאה לכאורה. לפחות מיוני 2021 ועד לפחות ספטמבר 2021 צ’סטיין השתמש במידע העסקי הסודי של OpenSea לגבי נכסי NFT שעומדים להיות מוצגים בדף הבית כדי לרכוש בחשאי עשרות מטבעות NFT זמן קצר לפני שהם הוצגו. 

שוק ה – NFT מכיל פירצות לפעילות שאינה על פי חוק

שוק ה – NFT נחשב מהשווקים הבולטים המשמשים להלבנת הון ופירצות שונות בו עשויות לשמש גורמים שונים למסחר לא חוקי כמו גם למסחר על בסיס ידע פנימי לא הוגן. כך למשל, רק לאחרונה פורסם כי אלכסנדר ארנו, בנו של אחד האנשים העשירים בעולם בנרנרד ארנו, היה מעורב בסחר חשוד של NFT בפברואר האחרון. מר ארנו רכש NFT נדירים ביותר מסוג Hype Bears להם ערך רב למדי זאת מעט לפני שנחשף לציבור לאלו דובים יש את התכונות הנדירות ביותר. ארנו מכר את ה – NFT זמן קצר לאחר מכן תוך שהוא מייצר לעצמו רווח של עשרות אלפי דולרים. הסיכוי שהמסחר של ארנו נערך באקראי, ללא ידע קודם בנוגע לתכונות הנדירות של הדובים, הוא סטטיסטית אחד ל – 440,000 כך לפי Convex Labs, חברת סטארט-אפ טכנולוגית שמטרתה להפוך את שוקי הקריפטו וה – NFT לשקופים יותר (לשם השוואה, הסיכוי להיפגע מברק הוא אחד ל -15,000). דובר של מר ארנו הכחיש בתוקף שהיה לו מידע פנימי כלשהו על תכונותיהם של NFT הדובים בהם סחר.

ליאור מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר

השקעה בנדלן
איך האומיקרון עושה רק טוב לקרנות הריט ולהשקעה בנדל”ן?
תיק השקעות אלטרנטיבי
תיק ההשקעות האלטרנטיבי של מגדל ביטוח
השקעות אלטרנטיביות
תאגיד מיצובישי מתכונן למהפכה הבאה
השקעות נדל"ן בלונדון
המהפכה הלונדונית – כך הפכה בירת אנגליה למעצמת השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן
שירות הטכנולוגיה
מהפכה אקדמית בשירות הטכנולוגיה