NFT
סטודנט אינדונזי במכללה הפך לסנסציית אינטרנט לאחר שהמסחר בזכויות הדיגיטליות לתמונות הסלפי שלו עבר את רף מיליון הדולר בפלטפורמה לאסימוני NFT (מטבע דיגיטלי המיוחס לנכס בלתי מוחשי מסוים). שמו של הסטודנט הוא סולטאן גוסטאף אל גוזאלי (Sultan Gustaf Al Ghozali) ואת תמונות הסלפי הוא הציע למכירה בפלטפורמת OpenSea תחת השם “Ghozali Everyday” (גוזאלי מדי יום). גוזאלי אומר שאת התמונות, כ – 1,000 במספרן, צילם כשהוא יושב או עומד מול המחשב שלו כמעט מדי יום במהלך לימודיו באוניברסיטה. המטרה בתחילה הייתה ליצור לכבוד סיום הלימודים סרטון “Time-lapse” בו התמונות מתחלפות במהירות וניתן לחוות בכמה עשרות שניות את השנים שבילה הסטודנט בלימודיו. גוזאלי עצמו טוען כי לא חשב שמישהו ירצה לקנות תמונות סלפי שלו וכי הופתע כאשר תמונות, אותן תמחר תחילה ב – 3 דולרים כל אחת, הגיעו להימכר בעבור 1,200 דולרים לכל תמונה.

1000 תמונות מגיל 18 ועד 22

תמונות הסלפי שצולמו בסדרת ה – NFT שפרסם, מציגות את גוזאלי יושב או עומד מול המחשב שלו בתנוחות שונות. מכיוון שגוזאלי החל לצלם בגיל 18 והוא כיום בן 22 הצטברו באוסף כ – 1000 תמונות. כאמור, בתחילה התמונות היו אמורות לשמש ליצירת סרטון מסוג Time-Lapse אולם לאחר שהתוודע לטכנולוגיית NFT (Non Fungible Tokens) החליט גוזאלי להעלות את האוסף לפלטפורמת הסחר בין עמיתים OpenSea כאשר לא הייתה לו תקווה אמיתית שמישהו יקנה תמונה כזו או אחרת באוסף. הסחר בפלטפורמה שבחר גוזאלי מתנהלת במטבע האתריום והוא תמחר כל תמונה ב – 0.001 אתריום שהם, נכון לכתיבת שורות שווים לא יותר מאשר כשניים וחצי דולרים.

גוזאלי צייץ בטוויטר וכתב “אתם יכולים לראות את אוסף האסימונים שלי ולדלג אליו… “. עם פרסום הציוץ שלו ובניגוד לציפיותיו החלה רכישה מואצת של אסימונים מן האוסף שפרסם, זאת רבות בזכות העובדה שצוות הקריפטו של טוויטר הודיע על תמיכתו ברכישה וסחר באסימונים אלה.

אסימון חסר תחליף

NFT – Non Fungible Token, או “אסימון חסר תחליף” בעברית, הוא מעין יחידת ערך דיגיטלית, נכס דיגיטלי מאומת בטכנולוגיית בלוקצ’יין (במסגרתה רשת של מחשבים מתעדת עסקאות ומעניקה לקונים הוכחת בעלות). שוק ה – NFT זינק בעת האחרונה כאשר אסימונים מעין אלה יוחסו ליצירות קניין רוחני, תמונות, שירים, סרטונים ועוד. מכיוון ש – NFT הופך עבודות דיגיטליות לייחודיות הטכנולוגיה מאפשרת מכירת היצירות כאשר הקונים יכולים להיות סמוכים  ובטוחים כי איש לא יעשה שימוש בנכס שלהם (ואם יעשה שימוש כזה ניתן יהיה לתבוע בגין הפרת זכויות יוצרים).
טכנולוגיית NFT פרצה לתודעה בסוף שנת 2017 עם שיגעון ה – CryptoKitties, אז ניתן היה לרכוש ולהרבות מהדורות מוגבלות של חתולים דיגיטליים באמצעות מטבעות קריפטו.

מאות דולרים לכל תמונה

על פי דיווחים של סוכנות חדשות צרפתית המחיר של חלק מן האסימונים באוסף של גוזאלי הגיע ל -0.247 את’ר, שווה ערך לכ – 800 דולרים בעת הרכישה. הסטודנט גוזאלי החל לערוך התאמות אישיות לאוסף תוך שהוא מוסיף לאסימונים תיאור אודות הנסיבות בהן צולמה התמונה, כך למשל הוא מציין היכן היה באותה עת (כאשר התמונות לא צולמו בפינת העבודה הרגילה שלו בביתו) ובמה עסק בעת שצילם את עצמו. המחיר הגבוה ביותר ששולם עבור אחד מהאסימונים באוסף של גוזאלי היה 0.9 את’ריום, שווה ערך לכמעט 3,000 דולרים בעת הרכישה, מכירות בסכומים כאלה הביאו את השווי הכולל של האוסף למעל למיליון דולרים. גוזאלי גם שילם מס על רווחי מטבעות דיגיטליים, תשלום זה לרשויות בוצע באמצעות פלטפורמת OpenSea.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות בנדלן מסחרי
השקעה בנדל”ן מסחרי- מה סוד הקסם?
רכב חשמלי
סוס חשמלי: המוסטנג של פורד חוזרת בגרסה החשמלית?
השקעות אלטרנטיביות
האם הטכנולוגיה המציאה מחדש את ענף האופנה?
ספייס איקס
מאסק מתכנן לבנות התיישבות על המאדים
טסלה בישראל
בקרוב, רכבי טסלה על כביש החוף?