כריית ביטקוין

עד חודש אפריל 2021 כ – 60% מן הפעילות העולמית של כריית מטבעות קריפטוגרפים התנהלה בסין אולם אז נכנסו לתוקפן הגבלות שהטילה הממשלה על תעשיית הקריפטו במדינה ונכון לעת הזו בסין כבר אין חברות העוסקות בכריית מטבעות קריפטוגרפיים כלל. אחת המדינות אליהן נדדו כורי המטבעות הייתה קזחסטן השכנה, אולם כעת מתברר שגם שם מתכוונת הממשלה לפעול על מנת לצמצם את פעילות הכרייה של מטבעות קריפטוגרפים, זאת בשל העומס שפעילות זו יוצרת על רשת החשמל במדינה.

חברת החשמל בקזחסטן תתחיל לקצוב חשמל לחוות כריית קריפטו

כריית מטבעות קריפטו צורכת כמות עצומה של אנרגיה: מנתונים שמפרסם משרד האנרגיה בקזחסטן עולה כי במהלך שנת 2021 עלתה צריכת החשמל במדינה בכ – 8%, זאת לעומת עליות בנות אחוז עד שני אחוזים בשנים קודמות. עליה זו נובעת, כך לפי ממשלת קזחסטן, מהעברת חוות כריית קריפטו מסין אל תוך גבולות המדינה וחיבור רשתות המחשבים העצומות אל רשת החשמל המקומית.

חברת החשמל בקזחסטן היא חברה ציבורית המכונה KEGOC. בסוף חודש נובמבר הכריזה חברה זו כי היא מתכוונת להתחיל בהטמעת הקצבה של צריכת החשמל לכ – 50 תחנות כרייה רשומות, זאת לאחר שצריכת החשמל בעטיין גרמה למספר אירועים של הפסקת אספקת חשמל משלוש תחנות כוח ברחבי המדינה. עוד ציינה חברת החשמל הקזחסטנית כי חוות כרייה תהיינה המנותקות הראשונות במקרים של עומס יתר וצורך לצמצם אספקת חשמל.

חלקה של קזחסטן בפעילות הכרייה העולמית הוכפל

בשל הרגולציה הסינית החדשה כנגד פעילות כריית מטבעות קריפטוגרפים חברות בחרו להעביר את חוות הכרייה שלהן אל מעבר לגבול, אל קזחסטן, מדינה שנחשבה עד כה עשירה באנרגיה ומחיר החשמל בה נמוך יחסית ועומד על כ – 15 אגורות בלבד לקילוואט שעה (לשם השוואה, בישראל מחיר קילוואט שעה הוא כחצי שקל, בארה”ב כ – 40 אגורות, ובבריטניה כמעט שקל). ההערכה היא כי חלקה של קזחסטן בסך כל פעילות כריית מטבעות קריפטוגרפים המתנהלת בעולם הוכפל פי שתיים בשל העברת חוות כרייה מסין השכנה אל תוך שטח המדינה. כעת קזחסטן מתמודדת עם מחסור בחשמל, בעיה שקשה היה לצפות במדינה בה בדרך כלל היו עודפי חשמל.

הצעת חוק להגבלת צריכת חשמל על ידי חוות כרייה

לצד ההכרזה כי חוות כרייה תהיינה הראשונות שתנותקנה מזרם החשמל בעת שחברת החשמל לא תוכל לעמוד בעומס הכולל, מפרסמת חברת החשמל בקזחסטן כי היא תומכת בחקיקה שמקדם משרד האנרגיה במדינה להגבלת כמות החשמל שחוות כרייה תורשינה לצרוך. לפי החוק המוצע יוגבל כל כורה קריפטוגרפי חדש שיקבל רישיון לצריכה של 1 מגה וואט לכל מכרה ובסך הכול ל – 100 מגה וואט לפעילות כול המכרות במדינה. לא ברור כיצד יחולו המגבלות, אם בכלל, על חוות כרייה מורשות שכבר פועלות במדינה.

בעת הקמת מכרות קריפטו חברות בדרך כלל חותמות על חוזים ארוכי טווח עם ספקי אנרגיה, במקרה זה חברת KEGOC, אשר קובעים את מחיר החשמל למשך חודשים או שנים. נדרש תהליך מסורבל כדי לקבל אישור לשימוש באנרגיה תעשייתית. לממשלת קזחסטן יהיה קשה מאוד לבטל חוזים קיימים שנחתמו לפי הנהלים המקובלים.

למרות קיצוב החשמל והחוק המוצע ישנה אופטימיות בקרב חברות העוסקות בכריית מטבעות קריפטוגרפים בכל הקשור להמשך פעילותן בקזחסטן. אופטימיות זו נובעת בין השאר מכך שנשיא קזחסטן חתם עוד בחודש יוני השנה על הצעת חוק לפיה חוות כריית קריפטו תחויבנה במס בגובה של כ”טנגה” אחד לכל קילוואט שעה שהן צורכות, שוויו של טנגה קזחסטני הינו כ – 0.0071 שקלים. הסדר כזה, במיסוי, מעיד על כוונת הממשלה להסדיר את פעילות כריית הקריפטו במדינה לתועלת כל הצדדים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פודטק: כמה כסף זורם לחברות תחליפי הבשר והאם הגיע הזמן לקנות מניות כאלה?
סטרימינג
סאות’פארק והתחרות בסטרימינג: ענקית המדיה ViacomCBS תשלם עבור שש עונות 900 מיליון דולר
הדפסות תלת מימד
חברות להדפסת תלת מימד משנות את העולם
טסלה
תינוקת הטסלה – לידה שהתרחשה בתוך הרכב החשמלי תוך כדי נהיגה אוטונומית
ביטקוין
איך קורה שתנודות הביטקוין ניראות מתואמות כל כך עם תנודות שוק ההון המסורתי