השקעות

מלחמת הסחר בין ארה”ב וסין אינה עניין חדש. שתי מעצמות העל מתחרות זו בזו על בכורה עולמית בתחומים רבים ומגוונים כאשר לכל צד יתרונות וחסרונות יחסיים, הממשל בסין עושה כל שביכולתו להבטיח שכלכלת סין תצמח בקצב מהיר יותר מזו של ארה”ב אשר מצידה מגבשת אסטרטגיות להשיג תוצאה הפוכה בדיוק. בתחילת שנת 2018, תחת ממשל הנשיא טרמפ, הטילה ארה”ב מיסי מכס על מגוון מוצרים מתוצרת סין במטרה לעודד אמריקנים לרכוש תוצרת מקומית ולחזק את כלכלת המדינה. טרמפ לא הסתפק במיסוי בלבד, הטלת המס בוצעה על רקע טענות קשות מן הבית הלבן אודות “משחק מלוכלך” של הסינים בכל הנוגע לסחר בין המעצמות. כפי שניתן לצפות, הסינים לא נותרו אדישים והגיבו בהטלת מסי מכס משלהם על מוצרים המיובאים מארה”ב.

במהלך שנת 2020, בעת שהעולם מתמודד עם משבר הקורונה, שככו מעט רוחות הסערה סביב מלחמת הסחר. ארה”ב וסין חתמו על הסכמי סחר לפיהם הן מתחייבות להפחית משמעותית את המיסוי על יבוא מוצרים אחת של השנייה. כעת ישנם מי שטוענים שמדובר בהפוגה זמנית בלבד וכי מלחמת הסחר עתידה להתלקח שוב בקרוב והפעם היריבות תתבטא במאבק לבצע מעבר מהיר יותר לאנרגיה ירוקה, אנרגיה ממקורות מתחדשים כגון רוח, אור השמש, חום ממעבה האדמה (אנרגיה גיאותרמית) ועוד.

מתחת לרדאר האמריקני

גם הפעם, בסיבוב הנוכחי של מלחמת הסחר, ארה”ב היא הנדרשת להגיב על מהלכים שביצע הממשל הסיני מבלי שהאמריקנים ישימו אליהם לב. בין השנים 2010 ו-2020 הסינים השקיעו פי שתיים מן האמריקנים במיזמי מעבר לאנרגיה ירוקה. בשנת 2020 לבדה הסינים השקיעו כחצי טריליון דולרים (עליה של כ-10% משנת 2019) במחקר ופיתוח בתחום הפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים. נראה שהמלחמה לבכורה טכנולוגית, שהתפתחה למלחמת הסחר, עוברת לשלב הבא, מאבק על הובלת העולם לעידן חדש של שימוש באנרגיה ירוקה, הפחתת פליטת גזי החממה והתנהלות אחראית בכל הקשור לשמירה על הסביבה ומניעת אסונות הטבע שהינם תוצאה בלתי נמנעת של שינויי אקלים.

מעבר מהיר לאנרגיה ירוקה הוא כורח המציאות

אין עוררין על כך שהפסקת השימוש בדלקים מוצקים להפקת חשמל ומעבר לשימוש במקורות אנרגיה מתחדשת (רוח, אור שמש, זרם מים, אנרגיה גיאותרמית ועוד) הוא הכרחי אם אנו רוצים להוריש לילדינו עולם נעים ושפוי, עולם בו בני האדם אינם הורסים במו ידיהם את סביבת המחיה שלהם. עם זאת, מבחינת ארה”ב וסין ישנם כוחות נוספים, גלויים פחות אך עזים הרבה יותר, המניעים את המעצמות להשקיע במעבר לאנרגיה ירוקה. תוצאת המרוץ למעבר לאנרגיה ירוקה תקבע אם ארה”ב תמשיך להיות מעצמת העל של העולם או שסין, הנושפת בעורפה מזה למעלה מעשור, תכבוש את הפסגה.

הירושה של ממשל הנשיא ביידן

במהלך כהונתו של הנשיא טרמפ ממשלת ארה”ב נדרשה לשם לב לשלושה דברים. הראשון היה השבת ארה”ב למצב בו משק האנרגיה שלה אינו תלוי במדינות זרות. הנושא השני היה ניהול מלחמת הסחר מול סין והנושא השלישי היה פתרון בעיית ההגירה הבלתי חוקית ממקסיקו לארה”ב.
הממשל החדש תחת הנשיא ביידן זכה לקבל את ארה”ב כשמלחמת הסחר לוהטת ולא ברור מי מן המעצמות מובילה. בעיית ההגירה הבלתי חוקית ממקסיקו נפתרה וארה”ב אמנם אינה תלויה עוד בנפט סעודי (או באספקת דלק מוצק מכל מדינה אחרת) אולם משק האנרגיה שלה עדיין נשען ברובו על שריפת דלקים מוצקים.

שנות העשרים של המילניום החדש תהיינה מכריעות בכל הקשור למעבר לשימוש באנרגיה ירוקה ממקורות מתחדשים. נראה שממשל ביידן מבין זאת היטב, תשומת הלב הוסטה מניהול מלחמת הסחר באמצעות מיסי מכס, הסכמי סחר חדשים נחתמו מול סין והמרוץ עתה נערך כל כולו על מסלול מעבר מהיר ויעיל לשימוש באנרגיה ירוקה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

וההשפעות הטכנולוגיות
לוחמת הסייבר וההשפעות הטכנולוגיות
השקעה אלטרנטיבית
השקעות אלטרנטיביות כריצת מרתון
השקעות אלטרנטיביות
ההשפעות של ההתחממות הגלובלית על תיק ההשקעות
בניין
מס ירושה עולמי – המס שכל משקיע חייב להכיר
הרווארד
איך נראה תיק ההשקעות של אוניברסיטת הרווארד?