בנק מרוקו

כמו מדינות רבות, גם מרוקו נפגעה באופן לא פשוט משנת הקורונה, ולאחרונה אישר הממשל המקומי במרוקו את קרן ההשקעות של מלך מרוקו, מוחמד השישי. קרן השקעות בשווי של כ-1.6 מיליארד דולר, שמטרתה לתמוך בפרויקטים גדולים בתחומי מרוקו, לקיים שותפויות עם המגזר הפרטי, ולספק אשראי להמשך פעילות לחברות קטנות ובנוניות. בנוסף, הקרן תתמוך בחברות ציבוריות גדולות במגזרים אסטרטגים למדינה.
הממשל במרוקו מעוניין לארגן מחדש את ענף התעשייה, לקדם חדשנות שתביא צמיחה בתחומי התשתיות, החקלאות והתיירות. הצעת החוק להקמת קרן ההשקעות מוחמד השישי, היא בהתאם להוראת המלך, אשר סבור ובטוח כי ביצוע השקעות גדולות עשוי להשפיע בטווח המידי על הכלכלה המקומית.

מלוכה ועסקים

יחד עם זאת אסור לשכוח, מרוקו היא מדינת מלוכה, מדינה שנשלטת על פי צו המלך, חלק משמעותי מהעושר של המדינה נמצא בידי אדם אחד. הונו העצום של המלך מוערך בכ-6 מיליארד דולר, ועל פי הערכות הוא עשיר יותר מבתי מלוכה ושליטים כמו המלכה אליזבת של בריטניה, שליטי קטאר וכווית. מאז נכנס לתפקיד מוחמד מלך מרוקו מוכיח שהוא מלך גם בעולם ההשקעות. ראשית, בית המלוכה ומוחמד מלך מרוקו מחזיקים בחברת האחזקות הפרטית הגדולה ביותר במרוקו, SNI. החברה הוקמה ב-1966 והיא פועלת במגוון תחומים כמו בנקאות, טלקומוניקציה, עסקים בתחום האנרגיה המתחדשת וחברות מזון. האחזקות הגדולות והמשמעותיות של החברה הן את הבנק הגדול של מרוקו AttijariWafa בו מחזיקה SNI  כ-41%, ומעסיקה כ-26,000 עובדים, Managem  חברת הכרייה ומפיקה מתכות יקרות, מינרלים, את חברת Nareva העוסקת באנרגיה ירוקה ומתחדשת, וכבר לאחרונה סיימה החברה להקים מספר פרויקטים של תחנות רוח מתקדמות ומוכרת חשמל לתעשייה, חברה שמוחזקת ב-100% על ידי SNI של מלך מרוקו. את חברת חומרי הבניין Lafarge  המוחזקת בשותפות SNI  50%, בנוסף מחזיק מוחמד השישי באמצעות SNI  בכ-100% את רשת הסופרמרקטים Marjane, רשת שפתחה את הסניף הראשון ברבאט ב-1990. לרשת כיום יש כ-35 סניפים, היא מעסיקה כ-5,000 עובדים מייצרת מחזור הכנסות של כ-6.78 מיליארד דירהם, בכל שנה פוקדים את הרשת כ-18 מיליון לקוחות.

מלך מרוקו

עידוד השקעות זרות

בשנים האחרונות, החל מלך מרוקו לעודד מכירת עסקים מקומיים למשקיעים בחו”ל, המלך מעודד באופן פעיל השקעות זרות ופותח את כלכלת מרוקו בפני הגלובליזציה. עושה רושם שמרוקו מצליחה בתקופה האחרונה למשוך משקיעים זרים, יזמים ומתעניינים, היות ומרוקו נחשבת לאחת המדינות החשובות ביבשת אפריקה. לעומת זאת, משקיעים גדולים מסרבים להיכנס לשוק ולעסקים במרוקו, לטענתם מדובר בשוק לא תחרותי, איש העסקים החזק ביותר שולט בכל מגזר, קובע את החוקים במדינה. לאור טענות ודרישה לבדיקה על ידי הרשויות, הסיר מלך מרוקו את חברת SNI משוק המניות בקזבלנקה, כדי להסתיר את עושרו ואת פעילותו העסקית. גם במרוקו הדעות חלוקות, יש אשר סבורים כי המלך הוא ממריץ להשקעה פנימית ומקור חיוני למימון התעשייה המרוקאית, ואחרים טוענים כי האינטרסים והשוק המונופוליסטי עדיין מרתיע משקיעים זרים. בשנים האחרונות מלך מרוקו משקיע ומנסה לקדם פרויקטים בתחום האנרגיה הירוקה והמתחדשת, באמצעות חברת Nareva שבבעלותו המלאה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוק הקריפטו
ווייבס – מטבע קריפטו רוסי שמעניין במיוחד בתקופה הנוכחית
מודרנה ופייזר
ההשפעות הכלכליות של מודרנה ופייזר בעקבות החיסון
מציאות מדומה
מה זה מציאות מדומה ואיך פייסבוק מקדמת את הנושא?
השקעות
האם זה הפרויקט הסודי של אפל?
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות – אילו חלופות להשקעה בשוק ההון בתי ההשקעות מציעים?