ביטקוין

בשנת 2008 הושק לראשונה מטבע עלום שהתבסס על מערכת כמותה מעולם לא ראינו. המטבע הזה היה המטבע הקריפטוגרפי הראשון, הוא הביטקוין, ואנחנו יודעים שהוא עורר סערה ושינה לחלוטין את כללי המשחק בשוק ההשקעות האלטרנטיביות. היום, הוא אפילו המטבע הרשמי של אל סלבדור.

כשהומצא הביטקוין, המפתח הראשי שלו או קבוצת המפתחים התחבאו מאחורי שם העט סטושי נקמוטו. בשנים האחרונות טוען ד”ר קרייג רייט שהוא עצמו מפתח הביטקוין – וכעת הוא תובע גישה לכ – 111,000 מטבעות שלטענתו היו שלו ואבדה לו הגישה אליהם.

ד”ר קרייג רייט (Craig Wright), מדען מחשבים אוסטרלי המתגורר בימים אלה באנגליה, הגיש תביעה בבית המשפט העליון בלונדון כנגד קבוצה של 16 מפתחי תוכנה כאשר הוא טוען כי עליהם להשיב לו מטבעות ביטקוין בשווי כולל של כמה מיליארדי דולרים. המטבעות, כך לפי רייט, נמצאים בבעלותו אך פעילותם של קבוצת המפתחים מותירה אותו ללא הקוד הדרוש כדי לגשת אליהם או לעשות בהם שימוש. מדובר על כמות של כ – 111,000 ביטקויין, כאשר שוויו של המטבע, נכון לכתיבת שורות אלה, עומד על כ – 68,000 דולרים למטבע, כך יוצא שמדובר בתביעה בסכום כולל של כ – 7.5 מיליארד דולרים, סכום הנתון לשינויים בהתאם לתנודות בערך המטבע הווירטואלי.

האם מדובר בממציא הביטקוין?

בשנת 2016 טען רייט כי הוא זה שכתב, בשנת 2008, את מסמך ה”נייר הלבן” שהתווה לראשונה את הטכנולוגיה שמאחורי המטבע הדיגיטלי המוביל, כל זאת תחת השם הבדוי סטושי נקמוטו. עניין זה נותר שנוי במחלוקת כאשר יש הסבורים שרייט אכן מהווה אחת הדמויות הבולטות בין קבוצת ממציאי הביטקוין. בסוף יוני 2021 זכה רייט בתביעה שהגיש כנגד אתר אינטרנט אנגלי הקשור לארגון ביטקוין, הוא אתר Bitcoin.org המוסר מידע רב אודות המטבע ואופני השימוש השונים בו, המחייבת את האתר להסיר את הנייר הלבן בשל פגיעה בזכויות יוצרים.

חשוב לציין כי גם אם קרייג רייט הוא ממציא הביטקוין עניין זה לבדו אינו מעניק לו יתרון כלשהו. ייתכן שיש ברשותו מפתחות רבים למטבעות ביטקוין, דבר ההופך אותו לאיש עשיר, אולם אין לו שום כוח מיוחד או פריווילגיות בקהילת המפתחים הפועלת סביב המטבע הווירטואלי. יש הטוענים שרייט בחר להתחזות לממציא הביטקוין המוכר, כאמור, בשם הבדוי סטושי נקמוטו, בניסיון לתת הסבר אודות מקורם של כספים שברשותו בעת שהיה נתון תחת חקירת מס אישית.

אבדן המפתחות בשל פריצה לרשת המחשבים הביתית

רייט טוען כי בתחילת שנת 2020 איבד מפתחות מוצפנים עבור מטבעות ביטקוין הנמצאים ברשותו בשל פריצה לרשת המחשבים הפרטית שלו בביתו. רייט דורש כעת מן המפתחים שהוא תובע למשפט לאפשר לו לשחזר את הגישה להון שהוא טוען שנמצא בבעלותו החוקית. רייט טוען כי ביטקוין הומצא כך שניתן יהיה להוכיח בעלות לגיטימית ואז על המפתחים חלה חובה לאפשר גישה מחדש למטבעות.

הנתבעים טוענים – מדובר בזיוף

מצד הנתבעים נשמעים בין כתלי בית המשפט טענות כאילו המקרה כולו מזויף. כך למשל הגנתו של אחד הנתבעים, מהנדס תוכנה ומפתח ליבת ביטקוין בשם פיטר טוד, טוענת כי רייט לא הוכיח בעלותו וכי בכל מקרה בכל הקשור לביטקוין לא תיתכן “תפיסה שרירותית”, כלומר העברת בעלות על מטבעות מכוח פסיקת בית משפט, של מטבעות.

קרייג רייט נחשב למקרה יוצא דופן שכן מדובר באדם הנמצא על הרצף האוטיסטי אשר הצליח לרכוש השכלה גבוהה ולהפוך לדוקטור. לאחר שהשלטונות באוסטרליה ניסו לתפוס מרכושו של רייט בהליך מיסוי עבר רייט עם משפחתו להתגורר באנגליה. המשטרה עדיין חוקרת את הפריצה לרשת המחשבים הביתית של רייט, אותה פריצה בה, לטענתו, איבד את המפתחות למטבעות שכיום הוא תובע בעלות עליהם. רייט טוען כי מחובת המפתחים לפעול לטובת הבעלים הלגיטימיים של נכסים קריפטוגרפים וכי במונעם ממנו גישה למטבעות שבבעלותו המפתחים פועלים באופן שאינו עולה בקנה אחד עם כללי המסחר הדיגיטליים העולמיים. הנתבעים הם מי שעומדים מאחורי ארבעת הרשתות Bitcoin core, Bitcoin cash, Bitcoin cash ABC ו – Bitcoin Satoshi Vision, רשתות מרכזיות בעולם הביטקוין הפועלות באירופה, ניו זילנד, אוסטרליה, יפן וארצות הברית. 

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ביטקוין
הצלילה בשוק הקריפטו: מה קורה ואיך כדאי לפעול?
קרן השקעות
אסטרטגיה אלטרנטיבית: סוגי קרנות השקעה פרטיות
ביידן
ביידן מעצב את כלכלת ארה”ב מחדש
קרנות ריט
מה עשו קרנות הריט ב – 2021?
קריפטו
ראלי של יותר מ – 50%: מי המטבע הקריפטוגרפי ש”עשה קופה”?