השקעה אלטרנטיבית

שנת 2021 היתה השנה של ההשקעות האלטרנטיביות, ושיעור ניכר של המשקיעים בשוק ההון ה”מסורתי”, גידרו את ההשקעות במניות באמצעות ערוצי השקעות אלטרנטיביים. אם טרנד ההשקעות האלטרנטיביות עדיין לא היכה בכם – המאמר הזה הוא עבורכם. איך בוחרים השקעות אלטרנטיביות, מי מנהל אותן, האם תחילת 2022 היא זמן טוב לגוון את תיק ההשקעות עם השקעות אלטרנטיביות, ואיך מתחילים?

כמה השקעות אלטרנטיביות נפוצות ומה ההשקעות האלטרנטיביות השכיחות ביותר?

על פי הערכות, בשנת 2010 תחום ההשקעות הפרטיות בעולם ניהל קצת יותר מ – 3 טריליוני דולרים. עשור לאחר מכן צמח תחום ההשקעות האלטרנטיביות פי שלושה וניהל, שוב על פי הערכות כמעט 10 טריליוני דולרים. ההערכות הן כי עד שנת 2025 יצמח שוק ההשקעות האלטרנטיביות בעוד כ – 50%.

למה כל זה הוא רק לפי הערכות? זאת, מפני ששוק ההשקעות האלטרנטיביות הוא מאוד מגוון וקשה לעקוב אחריו. השקעה אלטרנטיבית יכולה לכלול הלוואה לחבר שפתח עסק בריבית אטרקטיבית, רכישת בקבוקי יין איכותיים, מתכות יקרות, חפצי אמנות או יהלומים – כמו גם השקעה בקרנות פרטיות, כלומר לא סחירות, המנהלות כספי משקיעים או משקיעות בפרויקטים שונים, דוגמת פרוייקטי נדל”ן.

גם בארה”ב אנחנו רואים קפיצה בשווי השוק של השקעות אלטרנטיביות, שם נאספו נתונים ונמצא כי:

  • כ – 30% מכלל הגידול בהשקעות האלטרנטיביות הוא בקרנות גידור
  • כ – 15% מהגידול בשנת 2021 בהיקפי ההשקעות האלטרנטיביות בארה”ב מתחום התשתיות
  • כ – 40% מהגידול בהשקעות האלטרנטיביות נובע מהשקעות גבוהות יותר בנדל”ן. סעיף זה הכפיל את עצמו בשוק האמריקאי כמעט פי שלושה מאז שנת 2020.
  • כ – 15% מהגידול בהשקעות האלטרנטיביות מנוהלים בקרנות השקעה פרטיות, המכונות גם Private Equities או PE.

איך מתנהלות השקעות אלטרנטיביות בישראל?

בישראל, כמו בשאר העולם, אפשר בנקל למצוא אפיקים של השקעות אלטרנטיביות להשקעה עצמאית או בניהול מקצועי, על פי העדפותיהם של משקיעים. השקעות אלטרנטיביות למשל שאינן דורשות ניהול יהיו:

השקעה במוצרים: בדרך כלל מוצרי וינטאג’ שערכם רק עולה, כמו למשל השקעה בתכשיטים ואבנים טובות, השקעה ברכבי אספנות, השקעה ביינות או חפצי אמנות ואפילו השקעה בכלי נגינה.

השקעה בנדל”ן: מי שבוחר לרכוש נכס נדל”ני מניב אינו נדרש לניהול ההשקעה, אך הניהול העצמאי דורש מהמשקיע לא קצת ובנוסף קיימים לא מעט סיכונים . התשואה נמדדת לפי היחס בין דמי השכירות המשולמים ביחס לכלל עלות הנכס.

השקעות ישירות: משקיעים יכולים לבחור כערוץ השקעות אלטרנטיבי השקעה ישירה, בפרויקטים, בערוצי P2P (הלוואות חברתיות או השקעות חברתיות), וכדומה.

ניהול השקעות אלטרנטיבי

הערוץ הבולט של השקעה אלטרנטיבית המנוהל על ידי מנהל השקעות מקצועי הוא קרן השקעה פרטית, או PE. קרנות אלה בדרך כלל זמינות למשקיעים כשירים בעלי הון עצמי והכנסה שנתית גבוהים, אך ישנן דרכים לבצע השקעות אלו גם בסכומים קטנים יחסית. כמו במוצרים מסורתיים בשוק ההון, גם השקעה בקרנות פרטיות מניבה תשואות בשיעורים שונים, על פי מצב השוק ויכולות הניהול של מנהל הקרן. קרנות השקעה שונות משקיעות לפי אסטרטגיות שונות: אפשר למצוא למשל קרנות השקעה בפיזור גיאוגרפי ייחודי, קרנות השקעה עם התמחות מיוחדת בשוק הקריפטו, הנדל”ן ועוד.

מה בנוגע לשוק הקריפטו כהשקעה אלטרנטיבית?

היום, קשה למצוא מנהלי השקעות שינהלו תיק השקעות בשוק הקריפטו. משקיעים שבוחרים לגדר את ההשקעות המסורתיות שלהם באמצעות רכישת מטבעות קריפטו, יכולים לעשות כך באמצעות ארנקים דיגיטליים שונים, נזכיר בין השאר את שירות הניהול של ארנק דיגיטלי הורייזן מבית אלטשולר שחם הישראלית, ואת הפלטפורמה מהבולטות והפופולאריות בעולם למסחר במטבעות קריפטו ביינאנס, המאפשרת ניהול ארנק קריפטו מקומי, בניגוד ל”אחותה הגדולה” קוינבייס שזה לא מכבר הונפקה בבורסה, אולם נכון להיום אינה מאפשרת שירותי ניהול ארנק מטבעות קריפטוגרפיים ללקוחות מישראל.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תשתיות
סינרג’י קפיטל פרטנרס – קרן השקעות מובילה בתחום התשתיות
השקעות אחראיות
השקעות אחראיות – מה זה ובאילו חברות אפשר להשקיע?
השקעות באנרגיה מתחדשת
מכונת הזמן הפיננסית – השקעות באנרגיה מסורתית מול השקעות באנרגיה מתחדשת
מהלכים בעולם ההשקעות
כך תוכלו לבחור את המהלכים שלכם בעולם ההשקעות בצורה טובה יותר
שוק ההון
שוורים ודובים: מדדי הבורסה בישראל פותחים את השנה העברית בעוצמה, עליות שערים באסיה ההאנג סנג מזנק ב-1.8%