בעוד מדד הבנקים מטפס בחודשים האחרונים, ניראה שחברות הביטוח נושאות מבטן אל עבר עתיד לא ברור. תחום האינשורטק הופך את ענקיות הביטוח הישראלי המסורתיות לא רלוונטיות, ופוליסות הביטוח הולכות ומתייקרות. אבל לחברות הביטוח הישראליות כמה שפנים בשרוול, שהן חושפות לאחרונה. ראשית נזכיר את פוליסות החיסכון שחברות הביטוח מציעות והפכו מוצר חיסכון והשקעה פופולארי בישראל. לצד מוצרי הביטוח, ההשקעה והחיסכון, אנחנו עדים לעוד ועד פרסומים בנוגע להשקעות של חברות הביטוח הישראליות – דווקא בפרויקטים של נדל”ן, בארץ ובעולם. רק לאחרונה, פורסם כי חברת הביטוח הפניקס תשקיע מאות מיליוני שקלים בחברת הנדל”ן התל אביבית “בנייני העיר הלבנה”, חברת הביטוח הראל השלימה לפני כשבוע השקעה בסדר גודל של כ – 140 מיליוני שקלים בחברה היזמית בנדל”ן “אלמוג”, חברות הביטוח הראל ושלמה ביטוח ביחד עם CIM השקיעו כ – 290 מיליוני שקלים במתחם משרדים אנגלי, ועוד. נראה שחברות הביטוח משוכנעות שהרווחים העתידיים שלהם יגיעו מתחום ההשקעות בנדל”ן.

מנורה מבטחים משקיעה באירופה

בספטמבר השנה פורסם כי חברת הביטוח קיבלה החלטה אסטרטגית להשקיע בקרן הנדל”ן 2 HEVF מבית היינץ, חברת השקעות מובילה המנהלת פרוייקטי נדל”ן בכל אירופה בהיקף של מעל 80 מיליארדי דולרים. מנורה מבטחים השקיעה בקרן הריט מעל 88 מיליוני דולרים, לצד לא מעט חברות פרטיות שהשקיעו בתאריכים דומים עוד עשרות מיליוני דולרים בקרן.

בנובמבר השנה, הודיעה חברת הביטוח כי היא מכפילה את ההשקעה בנדל”ן באירופה ומתעתדת להשקיע עוד כ – 78 מיליון פאונד בפרוייקט נדל”ן שאפתני באנגליה. את הפרוייקט מנהלת חברת הנדל”ן הישראלית “אלוני חץ”, דרך חברת בת פעילה בבריטניה בשם BE. רק על מנת לסבר את האוזן: חברת ניהול הנכסים וההשקעות אלוני חץ נסחרת בבורסה בתל אביב, והמניה מציגה עלייה של 38.9% בשנה החולפת ועלייה של כמעט 7% רק במהלך החודש האחרון. הדו”חות הרבעוניים שפרסמה החברה לאחרונה עבור הרבעון השלישי של 2021 הראו צמיחה של 9.2% בהכנסות, בעיקר כתוצאה מנכסים בחוזי שכירות חדשים – ויקרים יותר.

חברות הביטוח משקיעות בנדל”ן – אבל לא באופן ישיר

אין ספק שתחום הנדל”ן, בארץ כמו גם במדינות נוספות מסביב לעולם, מציג אפשרות רווחית מאוד להשקעה. ניראה שדמי השכירות באירופה ובארץ עולים, מחירי הנדל”ן נמצאים בעלייה דרמטית – והיקפי ההשקעות שוברי השיאים בארץ מצביעים על הביקוש העולה ללא הפסקה לנכסי נדל”ן למגורים. לצד זאת, ההשקעות של חברות הביטוח בפרויקטי נדל”ן בארץ ובעולם מבוצעות ברוב המכריע שלהן לא על ידי השקעה בפרוייקט באופן ישיר – אלא על ידי השקעה בחברת ניהול לפרויקטי נדל”ן או בקרן השקעה בנדל”ן, המכונה גם קרן ריט.

גיא פורת, מנכ”ל חברת “הפניקס נדל”ן, חברת בת של הפניקס ביטוח, סיפר לאחרונה כי לטעמו, השקעה בחברות נדל”ן יציבות מאפשרת חשיפה רחבה ומגוונת יותר לשוק הנדל”ן, דרך זרוע יציבה ועתירת ניסיון וללא עלויות ניהול.

מה אפשר ללמוד על ההשקעות של חברות הביטוח בנדל”ן לטובת ניהול תיק ההשקעות הפרטי?

אין ספק שהשקעות בנדל”ן הן השקעות פופולאריות לאחרונה – בישראל ובעולם. השקעה בנדל”ן מניב עשויה להוות חלק מתיק ההשקעות המסורתי דרך השקעה במניות של חברות נדל”ן, ייזום ופיתוח פרוייקטי בינוי למשל, הבולטות בהן בישראל יהיו למשל: אלקטרה נדל”ן, לוינשטיין נכסים, שיכון ובינוי, מניבים ריט, אפריקה מגורים, אזורים – ועוד רבות. מדד תל אביב נדל”ן השיג מתחילת השנה של כ – 41.5%.

לצד זאת ניתן להשתמש בהשקעות בנדל”ן כאפיק השקעה אלטרנטיבית: עם השקעה בקרנות פרטיות, השקעות ישירות בחברות נדל”ן יזמיות, או כמובן, רכישת נכס נדל”ן וגריפת תשואה משכירות ועליית ערך.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
תיק השקעות אלטרנטיבי: הביטקוין שובר שיאים חדשים עם עלייה של כ-10% בשבוע, ושווי שוק של טריליון דולר
שמן הקנאביס בסל התרופות
שמן הקאנביס בסל התרופות הישראלי?
מטבעות קריפטו
הסיכונים התפעוליים אשר קיימים בהשקעה בקריפטו ביחס להשקעה בורסאית
תעופה
האיום הגדול ביותר על חברות התעופה המערביות: COMAC
חווה סולארית
חווה סולארית – השקעה אטרקטיבית ובטוחה!