מניות הקנאביס נופלות

מניות הקנאביס היו כל כך לוהטות לאורך שנת 2020 ותחילת 2021, שהבורסה בתל אביב השיקה מדד חדש רק עבורן. אבל מאז ינואר השנה (2021) התחום מדשדש, עם הצלחות גדולות (כמו כניסתה של חברה ישראלית לתחום הקוסמטיקה בשילוב קנאביס בשוק הענק של קנדה, לאחר השגת האישורים הנדרשים) לצד דו”חות מפתיעים וירידות ערך משמעותיות. רק לאחרונה, עם פרסום הדו”חות הרבעוניים של טילריי ואפריה, שתי מעצמות בתחום הקנאביס, נפלו מחירי המניות שלהם: טילריי, שנסחרה בתחילת פברואר סביב שער של כ – 60 דולרים, נסחרת כיום, באמצע אפריל 2021, סביב שער של כ – 17 דולרים.

שוק ההון בחודשים האחרונות הוא תנודתי. אלו הן תגובות אופייניות לשוק שזה אך מתאושש משנה קשה של מגפה וסגרים שהשפיעו קשות לא רק על הכלכלות המקומיות אלא על כל השווקים והכלכלה הבין לאומית, כמו גם על פעילות ארגונית והיקפי מסחר ועל הרזרבות של מדינות העולם. צפוי שהשוק יהיה תנודתי, אולם בסקטור הקנאביס התנודות יותר אדומות ופחות ירודות. מה עושים במקרה כזה, ולמי שמחפש השקעות אלטרנטיביות שיאפשרו עליות גם כששוק ההון במגמת ירידה – מה כדאי לבדוק?

השקעה במטבעות קריפטו – לא לבעלי לב חלש

אחת האפשרויות להשקעות אלטרנטיביות מחוץ לשוק ההון הוא כמובן השקעה במטבעות קריפטוגרפיים. השנה ייצרה לא מעט מיליונרים חדשים מהשקעות בקריפטו, עם הביטקוין שחצה לראשונה את רף ה – 200,000 ₪ והכפיל את שוויו ויותר מאז תחילת 2021. גם את’ריום הפך מטבע רווחי, הוא נסחר בתחילת 2021 סביב 750 דולרים והיום נסחר סביב שער של 2,300 דולרים. זאת, בשל ההיסמכות של פלטפורמות השקעה חדשות בקריפטו על מטבע זה.

האם מתאים לכם להשקיע בקריפטו? המטבעות הקריפטוגרפים אכן אינם מגיבים לתנודתיות האופיינית של שוק ההון ולפיכך הם מכשירים טובים לגידור תיק ההשקעות שלכם. אולם בניגוד להשקעות בשוק ההון, שבדרך כלל שומרות על יציבות (בעיקר במוצרי השקעה לטווח ארוך ובהשקעה בארגונים מבוססים) ופחות מאבדים עשרות אחוזים מערכם בתוך שעות ספורות – בעולם הקריפטו התנודתיות היא שם המשחק. למשקיעים שבוחרים תחום זה כהשקעה אלטרנטיבית, מומלץ בחום לשמור את היד על הדופק ולהשקיע רק סכומים שאפשר לאבד.

השקעה בנדל”ן – היתרונות והחסרונות

עוד תחום חם להשקעות אלטרנטיביות הוא הנדל”ן, כאשר המגמה היא להשקעה בסקטורי הנדל”ן התומכים במערכות מסחר מקוון, או במילים אחרות: מרכזים לוגיסטיים. עם העלייה בכמות העובדים שמבקשים להישאר לעבוד מהבית – תחום הנדל”ן העסקי למשרדים עובר מהפך. גם מתחמי חנויות וקניונים נותרו כ”פילים לבנים” אחרי מגיפת הקורונה. בנדל”ן למגורים אבדן הנזילות ומימון העסקה אינם מצדיקים את ה – 5% תשואה בממוצע (במקרה הטוב) – מה שכדאי לבדוק הוא תחום המחסנים והמרלו”גים, העומדים לרשות חנויות ענק מקוונות ומאפשרים ניהול מלאי ושילוח.

ערוצים חברתיים להשקעה – בחירה סולידית עם תשואה לא רעה

עוד אפיק להשקעות אלטרנטיביות הוא האפיק החברתי, הכולל הלוואות בסגנון P2P והשקעות בעסקים מתחילים. אתרי אינטרנט מוכרים ואמינים כמו טריא, בלנדר ואחרים, מציעים השקעה של סכומים מגוונים, החל מ – 5,000 ₪, שאותם האתר מפזר בין הלוואות או השקעות שונות לגידור הסיכון להשקעה אבודה בהלוואה שלא תוחזר. התשואה הממוצעת היא מעל 5% – ביחס להשקעה שהיא כמעט נטולת סיכון, זה לא רע. בהשקעות חברתיות בעסקים, האפשרות לתשואה היא גבוהה יותר, אבל בהשקעות כמו בהשקעות – גם הסיכון יותר נוכח לאבד את ההשקעה, במקרה שהחברה בה בחרתם להשקיע לא מצליחה להתקדם מבחינה עסקית.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ירידת הביטקוין
נתונים חדשים שהתפרסמו מגלים: 40% מהמשקיעים בביטקוין סופרים כיום הפסדים
קרן גידור
קרן גידור: הזדמנות מצוינת למשקיעים – מדריך מפורט למשקיעים
סקירת שוק
סקירת שווקים אלטרנטיבית : מרכז האנרגיה המתחדשת הגדול בעולם באוסטרליה, מנהלי הקריפטו ממשיכים להסתבך
קניון וירטואלי
האלטרנטיבה של קניון וירטואלי
נדלן בגרמניה
מה הופך את הנדל”ן בגרמניה לכל כך מעניין?