תעופה

כרטיס לחלל: כבר לא פנטזיה

כולנו זוכרים את המשפטים האייקונים של מסטיק בזוקה שמזוהים מאוד עם המשפט “יום אחד תגיע לחלל”. ובכן, ישנה חברה שלקחה את המשפט הזה רחוק – ואפילו מאוד. חברת וירג’ין אטלנטיק בבעלותו של איש העסקים והמיליארד ריצ’רד ברנסון הכריזה לאחרונה כי תתחיל לשווק מחדש כרטיסים לנסיעה מסחרית לחלל בשנת 2022. בעבור מי שמכיר את ברנסון, ההכרזה הזו לא הפתיעה. רק בחודש הקודם הצטרף ברנסון לשיגור של החללית המיועדת לשישה נוסעים , ובכך הצטרף למועדון אקסקלוסיבי בו חבר גם ג’ף בזוס, מייסד אמזון. את הכרטיסים תציע החברה בעבור אשר נרשמו מראש, לקהילת תיירי החברה. מדובר בקהילה אותה הקימה החברה מתוך מטרה ליצור קדימות בעבור הטיסות המסחריות, כאשר ע”פ דוברת החברה לקהילה נרשמו מעל ל 1,000 בני אדם מכל רחבי העולם שהסכימו לשלם 1,000 דולר מקדמה כדמי רצינות בעבור טיסה במטוס מיוחד אותו פיתחה החברה בשם המפתיע – אביר לבן.

השקעה של מיליונים בענף התעופה החדש

למרות שעל פניו מדובר במספר נמוך יחסית, ניתן בהחלט לומר כי הזיהוי של ברנסון לגבי הביקוש לטיסות לחלל הוא ראשון מסוגו ואף מהפכני, כל זאת אם אכן יצליח להגשים את החלום ולהוציא באופן קבוע תיירים לביקור בלתי נשכח מחוץ לאטמוספרה, בעלות של 450 אלף דולר לנוסע. אולם, למרות הפיתוי והמילים הגדולות, זו לא הפעם הראשונה שהחברה של ברנסון מבצעת מהלך כזה. לפני כעשור החלה החברה לשווק כרטיסים לחלל במחיר נמוך בהרבה – 250,000 דולר ועשרות אלפי נרשמו. אולם בעקבות תאונה קטלנית במסגרתה נהרג הטייס וטייס המשנה נפצע הפעילות נפסקה, אך לא נסגרה.  ברשימת ההמתנה לטיסות הרשומות רשומים לא מעט תיירים שממתינים בקוצר רוח לטיסה. תיירות חלל שנתפסה עד לפני מספר שנים כפנטזיה הולכת ומתפתחת, לא מעט בשל כניסה של חברות גדולות כמו וירג’ין שמשקיעה מיליונים בפיתוח הפרויקט המהפכני הזה.

לא הכול זוהר בממלכת התעופה

המהלך של חברת וירג’ין מהווה נקודת בוחן משמעותית לענף. כידוע, ענף התעופה נפגע באופן קשה מאוד בעקבות נגיף הקורונה וחברות תעופה רבות נאלצו לגייס הון ממשקיעים לצד הכרזה על פשיטת רגל. החברה של ברנסון הפסידה בשנת 2020 915 מיליון דולר. ההפסדים נגרמו בעקבות סגירת השמיים וירידה בנפח הפעילות בשיעור של 80%. בעקבות כך הגישה החברה בקשת סיוע דחופה מצד ממשלת בריטניה ואכן קיבלה חבילת חילוץ בשווי של מיליארד דולר. למרות הקשיים, הצליח ברנסון למנף את פעילות בדמות דיווחים כי הוא עתיד להנפיק את וירג’ין אטלטניק בבורסה בלונדון, כחלק מהבנה כי מדובר במנוע צמיחה משמעותי שעתיד לשנות את ענף התעופה המסחרי. החשיבה מחוץ לקופסא של ברנסון מזוהה מאוד עם איש עסקים ממולח שתמיד ידע להגיע לכותרות – לא תמיד מהסיבות הנכונות, אולם בהחלט כמשקיעים ניתן ללמוד כי היכולת של ברנסון לשנות את חוקי התעופה, במחיר שאינו לכל כיס.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות בנדלן מסחרי
השקעה בנדל”ן מסחרי- מה סוד הקסם?
מלחמת הסחר
החלטה קטנה עשויה להשפיע על מלחמת הסחר?
היייטק
חגיגת היוניקורן והדרך אל הנאסד”ק: אחד מכל עשר חברות הייטק המוגדרות כחד קרן בעולם, היא ישראלית
אלצהיימר
אלצהיימר: הסוף למחלה חשוכת המרפא?
ניו יורק
האם ראש עיריית ניו יורק מקבל משכורת בביטקוין?