מציאות מדומה

בשנת 2011 התפרסם ספר מדע בדיוני בשם SnowCrash, מאת ניל סטיבנסון. לא הרבה זמן לאחר שהתפרסם זכה הספר להיכנס לרשימת 100 הספרים החשובים ביותר שפורסמו במהלך המאה ה – 20 על ידי Times Magazine, ולא בכדי: עלילת הספר, שנעה בין היום יומי לעתידני, מסופר על שליח פיצה שמבלה את זמנו בין העולם האמיתי לבין עולם וירטואלי שהיום הוא ניראה קרוב מאי פעם. בספר סנוקראש, הופיע לראשונה הביטוי מטאברס (ביטוי שהוא הלחם בין המילים Meta, מעבר, ו – Universe, יקום). בספר משנת 2011 הופיע הביטוי שוב, בספר שהפך לסרט שובר קופות, על החיים בין המציאות השוחקת, לעולמות וירטואליים נוצצים וצבעוניים, בהם כל מכונית ספורט יכולה להיות המכונית שלכם, בכל אירוע חברתי אתם יכולים להיות מסמר הערב וכל חלום יכול להתגשם, גדול, יוקרתי או לא מציאותי ככל שיהיה.

הנושא של מציאות אלטרנטיבית שבה אנחנו יכולים לבלות את זמננו הוא, אם כן, כבר מזמן על השולחן – אבל נכון למחצית שנת 2021, עדיין לא קרם עור וגידים. מי שמוביל את מאמצי הפיתוח של המטאברס, כפי הנראה, הוא לא אחר מאשר מייסד הרשת החברתית הגדולה בעולם, מארק צוקרברג. ממש לאחרונה (אוגוסט 2021) הכריז צוקרברג על החזון של מטאברס – ואפילו הודיע שיש צוות פיתוח שעובד על הגשמתו.

מה זה מטאברס?

מה אם במקום לחוות את תכני הרשת, פשוט נהיה בתוכם? מה אם במקום לקרוא את החדשות בנוגע לחברים מהרשת, נוכל לחבוש משקפי תלת מימד ובעולם אלטרנטיבי מופלא, נוכל לדפוק על דלת הבית שלהם ופשוט לבלות איתם זמן? מה אם, במקום לצאת לחופשה של יומיים במלון בעיר אירופאית קלאסית במרחק שש שעות מכאן, היינו יכולים לטפס על הר האוורסט, לאלף נמרים, לבקר במוזיאונים המרתקים בעולם, ואפילו לטוס לחלל, וכל זה, בנוחות הבית שלנו?

את כל אלה, ועוד הרבה הרבה יותר, מציע (באופן תיאורטי, נכון להיום) המטאברס – עולם וירטואלי אלטרנטיבי, שבו הכל יכול לקרות. במטאברס רשת האינטרנט היא לא עולם דו מימדי המספק מילים, תמונות וקבצי וידאו – המטאברס הוא עולם תלת ממדי שבו אפשר להיפגש עם חברים בזמן אמת, לקיים אינטראקציות שונות עם דמויות שאתם מכירים מ”החיים האמתיים”, עם דמויות חדשות ועם דמויות אוואטאר ממוחשבות, ולבצע פעולות שונות, מטיולים ובילויים – ועד פרויקטים של עבודה בשכר.

מעבדות המציאות של פייסבוק

צוקרברג כבר הקצה צוות של מפתחים שיעבוד על פיתוח המטאברס, המציאות האלטרנטיבית הזמינה בדרך כלל באמצעות חומרה כמו משקפי מציאות מדומה. הצוות העומל על פיתוח השלב הבא של הרשת מכונה Reality Labs והוא אמון על יצירת ייקום תלת מימדי אלטרנטיבי שבו נבלה כולנו (או לכל הפחות, מרביתנו). את הצוות מוביל סגן הנשיא של פייסבוק לענייני מציאות מדומה (VR) ומציאות רבודה (AR), אנדרו בוסוורת’. בשנת 2014 רכשה פייסבוק את חברת אוקולוס שפיתחה משקפי מציאות מדומה, ובשנת 2019 היא הקימה את חברת הורייזן שפיתחה מרחב וירטואלי שבו אנשים שמכירים זה את זה, כמו גם כאלה שלא, יכולים להיפגש באמצעות אוואטארים ולבלות זמן ביחד – במרחבים וירטואליים. צוקרברג סיפר בעבר על מפגשי עסקים במרחב הורייזן הוירטואלי, כמו גם על פעם אחת שבה השתתף במופע סטנד אפ עם הצוות שלו, כאוואטארים במרחבים של הורייזן.

פייסבוק ממש לא לבד במרדף אחר המציאות המדומה

ניראה שפייסבוק מובילה את המחקר והפיתוח בתחום המטאברס, אבל היא ממש לא לבד שם. חברות מפתח כמו אפל, גוגל, אמזון, מייקרוסופט, ועוד חברות טכנולוגיה מובילות, עוסקות גם הן בשאלה – איך מעבירים את מרחבי הדו מימד הטקסטואליים של הרשת, למרחב תלת מימד המספק אלטרנטיבה ל”עולם האמיתי”? במשחקי הנוער הפופולאריים כמו רובלוקס, כבר אפשר לזהות את הניצנים הראשונים (והמאוד לא עשירים מבחינה ויזואלית או פונקציונאלית) של מרחבים וירטואליים, כשהאוואטאר המשחק יוצר אינטראקציות עם אוואטארים של שחקנים אחרים. במהלך שנת 2020 קיים הראפר הצעיר אירוע מוזיקלי בפורטנייט, שהשתתפו בו לא פחות מאשר 12 מיליוני אנשים. מה צופן בחובו העתיד מבחינת המטאברס והמציאות האלטרנטיבית? האם מדובר במציאות אוטופית או שמא לצד אין סוף האפשרויות יוולדו גם אתגרים חדשים להתמודד איתם באותם חיים מקבילים? נותר לנו רק להמתין ולראות, כפי הניראה, לא מדובר בעוד זמן רב…

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מטבעות קריפטו
מטבע הקריפטו של השבוע: לונה, שזינק ב – 60%
מדד המחירים ליצרן
פיצול אישיות סיני – מדד המחירים ליצרן עולה ומדד המחירים לצרכן יורד ומה זה אומר עלינו?
אנרגיה מתחדשת – סקטור שמספק למשקיע חשיפה מגוונת
מייקל ג'ורדן
ההימור הגדול של נייקי או הפספוס האלטרנטיבי של אדידס?
ביטקוין
התנודתיות של שוק הקריפטו: המטבעות הקריפטוגרפיים צונחים ב – 10%