מציאות רבודה

משקפיים חכמים משלבים מידע דיגיטלי והתראות על גבי המראות של העולם סביב, גוגל הייתה אחת החברות הראשונות לנסות ולפתח משקפיים חכמים, הם כמובן ה – Google Glass, מוצר אשר בסופו של דבר בוטל ונעלם. היום מסתבר שמשקפי המציאות הרבודה של גוגל לא היו הניסיון האחרון של ענקית הטכנולוגיות בתחום, ועדיין לא נחתם הגולל על שאיפת גוגל להוביל גם בתחום משקפי המציאות הרבודה (Augmented Reality). למעשה, לאחרונה פורסם כי החברה מתכוונת להשיק דגם חדש של משקפיים כאלה עוד במהלך שנת 2022. גוגל רכשה את חברת Raxium המפתחת טכנולוגיית תצוגת מיקרו – לד (Micro LED display), רכש זה עשוי להיות אבן דרך משמעותית בדרך של גוגל להשקת הדור החדש של המשקפיים החכמים שלה.

המשקפיים החכמים של גוגל מבוססים על משקפיים של החברה הקנדית North

בשנת 2020 רכשה גוגל את החברה הקנדית North אשר פיתחה ומכרה משקפיים חכמים שזכו לפופולאריות רבה וביקורות טובות. הטכנולוגיה שמאחורי המשקפיים של North פותחה במקור על ידי חברת אינטל במסגרת פרויקט מציאות רבודה שיצרנית השבבים ניסתה ליזום.
בטרם נרכשה על ידי גוגל השיקה North משקפיים חכמים קומפקטיים שאינם מסורבלים יותר ממשקפי קריאה רגילים. המשקפיים של North נשלטו באמצעות פקודות קוליות (דרך מיקרופון מובנה) ובאמצעות בקר שליטה זעיר ודמוי טבעת (מיועד לענידה על האצבע).

האם זו הטכנולוגיה פורצת הדרך שבגוגל מקווים לה?

כאמור, גוגל רכשה את Raxium, חברת סטארט – אפ מקליפורניה שמפתחת טכנולוגיית תצוגת micro LED לשימוש בתצוגות מציאות רבודה (AR) ומציאות מדומה (VR). דבר הרכישה הודלף לתקשורת ולא הוכרז עדיין באופן רשמי, אם כי ההערכות מציינות את העלות הכוללת של העסקה בסביבות מיליארד דולר. באשר לרכישות של גוגל, סכום זה הוא בהחלט לא גדול במיוחד, עם זאת, בשל הטכנולוגיה בה מדובר ייתכן שזהו מהלך שיכול למלא תפקיד משמעותי בתוכניות של החברה סביב מכשירי AR ו – VR, שידוע שכבר מתוכננים לפיתוח בעתיד הקרוב.

משקפי מציאות רבודה עדיין לא הפכו למוצר מיינסטרים וייתכן שבגוגל מקווים שהטכנולוגיה שפיתחה חברת Raxium תהיה הנדבך החסר בדרך להפוך משקפיים כאלה למוצר נחשק.
ידוע כי מספר חברות – כולל Meta, Apple (לשעבר פייסבוק) ו – Xiaomi משקיעות בטכנולוגיית תצוגת מיקרו לד, כולן מפתחות רכיבי AR לבישים אשר יש מי שמחשיבים כדבר הגדול הבא. גם סמסונג משקיעה רבות בטכנולוגיית micro LED, והשיקה את טלוויזיית ה – micro LED הראשונה בעולם בסוף 2020.

צגי Micro LED הוגדרו כפריצת הדרך הבאה בטכנולוגיית התצוגה. עם זאת, אין לבלבל ביניהם לבין צגי מיני – LED, המשלבים גישה קונבנציונלית של תאורת LED אחורית עם פאנל LCD. במקום זאת, צגי micro LED דומים יותר לתצוגת O-LED, מכיוון שהפיקסלים מוארים בעצמם. בטכנולוגיה זו אפשר לספק תצוגה של גוונים כהים ואמיתיים יותר, ובכך לייצר ניגודיות טובה בהרבה, בנוסף לבהירות משופרת ביחס ללוחות O-LED מסורתיים.

מזעור אמיתי של תצוגת ה – LED

אחד ההישגים הבולטים של חברת Raxium הוא שהם באמת שמו את הדגש על ה’מיקרו’ ב –micro LED. פיקסלי ה – micro LED של Raxium קטנים עד פי 300 מאלו שבפאנל O-LED ועד פי 1000 בהירים יותר. זה הופך את הטכנולוגיה למתאימה במיוחד לאוזניות ומשקפי AR ו – VR, שכן הלוחות מבוססי ה – O-LED וה – LCD ששימשו בהם עד היום סבלו מחוסר בהירות, רזולוציה לוקה בחסר, חוסר ניגודיות וחוסר בצבע.
בעוד שהטכנולוגיה כבר קיימת ומוכחת, המכשול העיקרי כעת הוא עלות ייצור צגי micro LED.
אפילו לוחות micro LED קטנים המשמשים באוזניות AR של VR יהיו יקרים יותר באופן משמעותי מפאנל O-LED דומה. טלוויזיית מיקרו לד גדולה של סמסונג, בגודל 110 אינץ’, מתומחרת כיום סביב 80,000$ אבל בהקשר של מכשיר לביש השפעת עלות רכיב התצוגה על העלות הכוללת של המשקפיים אמורה להיות נמוכה יותר.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

גוגל פרסום או טכנולוגיה
גוגל – חברת פרסום או חברת טכנולוגיה?
המהפכה האלטרנטיבית
סקירה אלטרנטיבית 11.4.21
השבוע שהיה: סקירת שווקים אלטרנטיבית
רכב חשמלי
מס נסיעה על רכבים חשמליים: האם זה יקרה וכמה זה יעלה?
השקעות
מלחמת הסחר והמרוץ לאנרגיה ירוקה ומתחדשת