מטבעות קריפטוגרפיים

זה סיפור מרתק, שהתחיל לפני קצת יותר משבוע (29.1) והוא עדיין מתגלגל. הכל התחיל כאשר מקדונלד’ס פרסמה ציוץ בטוויטר בו הופיעה תמונה של חבילת טוגנים (צ’יפס) ומתחתיה הכיתוב – “שלחו לנו אמוג’י על מנת “לגנוב” אחד”. הציוץ זכה לתגובות רבות, חלקן מאנשי מפתח בשוק הקריפטו. למשל, מפתח המטבע הקריפטוגרפי דוג’קוין, הוא בילי מרקוס, כתב בתגובה כי הוא היה רוצה חתיכה של צ’יפס – והרשת שלחה לו בתגובה ציור של כלב מסוג שיבה אינו, סמל הדוג’קוין, עם חתיכה של צ’יפס מבצבצת מזווית הפה שלו.

בהמשך, הגיבו לציוץ הזה עוד אנשי מפתח משוק הקריפטו כמו גם רשתות מזון מהיר אחרות. מי שהגיב לציוץ של מקדונלדס ועורר עניין רב ברשת הוא לא אחר מאשר אילון מאסק, מייסד טסלה מיי ספייס וארגונים נוספים וממובילי הדעה בנושאי שוק הקריפטו ומטבע הדוג’קוין בפרט. הוא כתב: “אני אוכל ארוחת ילדים של מקדונלדס בשידור חי, אם מקדונלדס תקבל דוג’קוין כאמצעי תשלום”. הציוץ זכה לעשרות אלפי שיתופים ולייקים, והוא גם השפיע על מחיר הדוג’קוין: מחיר מטבע אחד של דוג’קוין שנסחר ב – 13 לינואר סביב שער של 13 סנט, קפץ לאחר הציוץ ונסחר כיום סביב שער של 17 סנט למטבע.

זו כמובן לא הפעם הראשונה שציוץ של אילון מאסק בנוגע לדוג’קוין מקפיץ את ערכו אבל ביחד עם זאת, המטבע שבתחילת שנת 2021 נסחר סביב פחות מסנט אחד, נסחר סביב מחיר של כ – 70 סנט בפברואר 2021 ומאז, ערכו הולך ויורד. זאת, על אף הציוצים של אילון מאסק וחיבתו למטבע הקריפטוגרפי, העובדה שמאסק הסכים לקבל תשלום בדוג’קוין בטסלה והניסיון שלו ושל אנשי מפתח נוספים בשוק הקריפטו לתאר את החשיבות הרבה שבאימוץ טכנולוגיות מבוזרות, נטולות בירוקרטיה ועמלות ניהול בתחום הפיננסים, כשהם כמובן רואים את הדוג’קוין, ה”אנדרדוג” של שוק המטבעות הקריפטוגרפים, כסמל.

התגובה של מקדונלדס פתחה פתח להונאות קריפטו מסביב לעולם

בתחילה, מקדונלדס בחרו להתעלם מן הציוץ של מאסק, אולם ככל הנראה כמות התגובות והשיתופים של מוביל הדעה בשוק הקריפטו לא איפשרה לרשת המזון המהיר להתבונן במתרחש מן הצד, מבלי להגיב. אם כן, עוד באותו היום בחרה רשת מקדונלדס להגיב לציוץ של אילון מאסק באופן הזה: “אנחנו נקבל תשלום בדוג’קוין, אם אתה תקבל בטסלה תשלום בגרימסקוין”.

והנה הבהרה: הדמות המכונה גרימס היא מעין בועה סגולה וחייכנית המזוהה מאוד עם המותג של רשת המזון המהיר. התגובה של מקדונלדס כוונה למיתוג המוצר, והיא אף צירפה איור של מטבע בצורת פני הגרימס, אולם למותר לציין כי מקדונלדס התבדחה, היא לא מפתחת מטבע קריפטוגרפי משלה והמטבע שכונה בציוץ שלה Grimacecoin הוא לא יותר מאשר בדיחה, פראפראזה, עקיצת תגובה מבודחת לציוץ של מאסק.

איך נולד הגרימסקוין?

כפי שאפשר היה אולי לצפות, זמן קצר מאוד לאחר הציוץ הופיע בין רשימת אלפי המטבעות הקריפטוגרפיים בשוק הקריפטו מטבע חדש בשם גרימסקוין, ואם לא די בכך – הוא גם קפץ בערכו בתוך מספר שעות בלא פחות מאשר 285,000%, עם עשרות אלפי משקיעים נלהבים בשוק הקריפטו שאולי זיהו את ההזדמנות.

נכון לזמן כתיבת שורות אלה, שווי השוק של המטבע המזוייף הוא כ – 3 מיליוני דולרים, ומחיר מטבע אחד עומד על כ – 3.06 דולרים. ב – 24 השעות האחרונות הפסיד הגרימסקוין כמעט 10% מערכו, ולא ברור מה יהיה עתיד המטבע, ואם אכן יהפוך מטבע קריפטו רשמי – האם יזכה להצלחה, אולי אפילו יהפוך לאמצעי תשלום מקובל ברשת המסעדות של מקדונלדס?..

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרנות סל
מוצר דפנסיבי משוק הקריפטו? תעודת סל למטבעות קריפטוגרפיים
סיטרין
סיטרין סאל – קבוצת קרנות השקעה בטכנולוגיה, הייטק וביוטק
קופת גמל להשקעה
קופת גמל להשקעה – האם זה כדאי?
ארנק דיגיטלי
נובי מוקפא: פייסבוק עוצרת את הפרוייקט המדובר של הארנק הדיגיטלי שלה
פודטק
פלנטיש מדפיסים סטייק סלמון בתלת מימד, ומקווים לעשות לשוק הפודטק את מה שעשתה ביונד מיט