השקעות

העתיד של המשאיות כבר כאן – משאית אמריקאית שנוהגת את עצמה, באיכות גבוהה ולפחות בינתיים, באופן נטול תקלות, מעוררת תקווה חדשה בארצות הברית. אמבארק, הארגון שפיתח את המשאית האוטונומית, מתכננת הנפקה באמצעות חברת ספאק לפי שווי שוק של 5.2 מיליארדי דולרים. כל הפרטים – לפניכם.

משאית ללא נהג

דמיינו את זה: משאית במשקל שלושה טון חוצה את הארץ, פעם אחת בכל שבוע. נהג המשאית, אדם קשה יום שמתגורר באזור אשקלון, מגיע בחמש בבוקר למשרד בבאר שבע, משם הוא יוצא עם המשאית שלו למסע ברחבי הארץ שמסתיים לפנות ערב בקריית שמונה. למחרת, הוא חוזר. נהיגת משאית היא עבודה סיזיפית. הנהג נדרש לשמור על עירנות למשך שעות רבות והנהיגה היא לא תמיד פשוטה. וזה, בארצנו הקטנטונת. דמיינו כעת נהגי משאיות בארה”ב, שנוהגים לעיתים במשך ימים ושבועות על מנת לספק מוצרים שונים ליעדם.

אולי זהו סופו של עידן הנסיעות האין סופיות בכלי הרכב הכבדים הללו. משאית אוטונומית חדשה מבית אמבארק עושה היסטוריה, כשהיא מציעה נסיעה שקטה ובטוחה בכבישים, ללא נהג. החברה נוסדה בשנת 2016 על ידי אנשי רובוטיקה מומחים, וכעת היא פועלת בתמיכתם של כמה גופים גדולים במיוחד באמריקה, ביניהם HP, Warner Enterprises, וכמה מחברות ההובלות הגדולות באמריקה: Tiger Global, Dequoia, Data Collective ונוספות.

סקטור ההובלות בארה”ב: סקטור ששווה 700 מיליארדי דולרים בשנה

אמבארק מעוניינת לחולל מהפך בתחום ההובלות בארה”ב. עם השקעה של מעל חצי טריליון דולרים בשנה, סקטור ההובלות בארה”ב הוא סקטור שאפשר לפתח. המשאיות של אמבארק נוהגות באופן אוטומטי מאז שנת 2016, אז בוצע הניסוי הראשון בכבישים הראשיים של ארה”ב, בכבישים סטנדרטיים תוך יכולת גבוהה לקריאת מצב הכביש ולתגובה לאירועים במהלך הנהיגה.
המשאיות של אמבארק הן משאיות אוטונומיות לחלוטין. המערכת הממוחשבת מסוגלת לקרוא את גבולות הנתיבים, לעצור את המשאית באור רמזור אדום או לפי שלט “עצור” בהגעה לצומת וכולי. ביחד עם זאת, נכון להיום מתלווה לכל נסיעה של משאית אוטונומית מבית אמבארק “פקח נסיעה”. תפקידו של הפקח אינו לנהוג את המשאית בשום שלב של הדרך, אלא לוודא שהמשאית לא “יוצאת משליטה” או מסכנת את המשתמשים בכבישים בשום שלב. המשמעות היא החלפת הנהגים באנשי מקצוע המסוגלים לתפעל מערכות רובוטיות מתוחכמות, כאשר כמובן שהחברה מתכננת למעט בציוות “פקחי נסיעה” בנסיעות של המשאיות האוטונומיות של אמבארק, כך שפקח אנושי ייסע עם המשאית רק בנתיבים חדשים, בדגמים חדשים וכדומה.

התחום המסקרן של הרכבים האוטונומיים

בשנת 2010 החלה ענקית החיפושים ברשת בניסויים בפיתוח רכבים אוטונומיים, בפרוייקט ענק שלימים כונה “ויימו”. בשנת 2014 הציגה גוגל מכונית אוטונומית ראשונה מסוגה, המסוגלת לנווט במהירות של עד 40 קמ”ש בתנאים עירוניים מורכבים, ואשר מרבית החלק הדמי שלה עשוי חומרים רכים למניעת נזק במקרה של תאונה. בשנת 2015 הודיעו חברות כמו ניסאן ו-וולוו, כי הן עמלות על פיתוח רכב אוטונומי וכי הן מעריכות שעד שנת 2020 ישיקו רכב כזה. נכון למחצית שנת 2021, לא שמענו על השקה כזו.

בסוף שנת 2018, התקבל הרישיון הראשון במדינת קליפורניה, לרכב מתוצרת “ויימו” ללא נהג לנסוע בכבישי העיר לצרכי הסעת העובדים בלבד ובתנאי שמאחורי ההגה יושב “פקח נסיעה” מורשה המסוגל לנהוג את הרכב במקרה חירום. מאז שנת 2017 מצטרפות עוד ועוד חברות טכנולוגיה ורכב למרוץ לפיתוח רכבים אוטונומיים איכותיים. ביחד עם זאת, מימוש יעיל של רכב אוטונומי לא ניראה עד כה – ולמעשה מבחינה זו, המשאיות של אמבארק הן ללא ספק משהו חדש.

הנפקה מתוכננת, באמצעות חברת ספאק

בסוף יוני 2021, הודיעה חברת אמבארק כי היא מתכוונת לבצע הנפקה בורסאית באמצעות חברת הספאק Northern Genesis , ולפי שווי שוק של 5.2 מיליארד דולרים. העסקה צפויה להכניס לקופות החברה מעל חצי מיליארד דולר, שישמשו להמשך פיתוח ושיווק המשאיות האוטונומיות, לקראת תחילת הטמעתן בשוק ההובלות בארה”ב.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

אנרגיה סולארית
אלטרנטיב: פיילוט לייצור חשמל סולארי בשטחים חקלאיים בהשתתפות 26 חברות קלינטק ישראליות
השקעות בסין
השקעות: מניות מוצרי התינוקות בסין מזנקות, מדוע?
הדרך הבטוחה
מהי הדרך הבטוחה לביצוע השקעות אלטרנטיביות?
טסלה
באיחור אופנתי: הסייבר טראק של טסלה מתקשה להגיע לקו הסיום
ביטקוין
מהפכת הביטקוין במרכז אמריקה: לכ-70% מאזרחי אל סלבדור אין חשבון בנק או כרטיס אשראי