משבר האנרגיה

אירופה נתונה במהלך של משבר אנרגיה מהחריפים שראינו במאה הנוכחית. מחירי האנרגיה זינקו במאות אחוזים, וממשלות רבות משתמשות בעתודות הנפט ומסבסדות את מחירי האנרגיה לצרכנים, על מנת שאלה יוכלו לחמם את ביתם בלילות הקפואים של החורף האירופאי. מדינות אופ”ק, ארגון המדינות המספקות נפט, לא מצליח לעמוד בביקושים – לא בהכרח בשל עליות בביקוש אלא בעיקר בשל ירידה ביכולת ההיצע של נפט לאחר צמצום משמעותי בייצור הנפט במהלך שנת הקורונה, כמו גם ירידה אז במחירי חביות של נפט.

רק בנובמבר 2021 הסתיימה ועידת האקלים בגלזגו, ועידה בין לאומית שהשתתפו בה מעל 25,000 נציגים מ – 200 מדינות שונות ברחבי העולם. בסיום הועידה התחייבו מעל 100 נציגים של מדינות העולם להפחית 30% מפליטת גזי החממה במדינות שלהם בשמונה השנים הקרובות, עד שנת 2030. המשמעות היא ללא ספק השקעה מאסיבית בתשתיות וטיפוח משאבים חדשים שיאפשרו תעשייה יעילה שתהליכי הייצור שלה מסתמכים על אנרגיה נקייה ממקורות שאינם מתכלים, כמו אנרגיית השמש, אנרגיית הרוח ואנרגיה גיאותרמית מחום במעמקי האדמה. באופן אירוני, משבר האקלים ומחירי הנפט המאמירים שמדגישים את הקושי בהסתמכות על נפט ואנרגיה ממקורות מתכלים ומזהמים, דווקא מקשים על השקעת המשאבים בתשתיות לייצור אנרגיה ממקורות שאינם מתכלים ולא רק זאת אלא, שבעליות הדרמטיות של מחירי הנפט והגז נהנות חברות האנרגיה המסורתיות מזרם של השקעות, הנה רק בשבועות האחרונים ביצע האורקל מאומהה, הוא וורן באפט שעשרות אלפי משקיעים ממדינות מסביב לעולם עוקבים אחר המלצות ההשקעות שלו, השקעה בסדר גודל של מעל 1.5 מיליארדי דולרים באוקסידנטל פטרוליום, חברה מסורתית לחיפוש והפקה של נפט מטקסס ארה”ב. מניות אוקסידנטל פטרוילום, אגב, עלו מאז תחילת השנה ביותר מ – 92%.

הצריכה של נפט ממקורות מתכלים – רק הולכת ועולה

בטבלת הצריכה של נפט, ארה”ב ממוקמת בראש עם צריכה של כמעט 20 מיליוני חביות נפט – בכל יום. אחריה סין עם צריכה של מעל 11 מיליוני חביות נפט ביום, והודו עם פחות מ – 4.5 מיליוני חביות ליום. ארה”ב גם מייצרת גז נוזלי ורק בינואר השנה עקפה ארה”ב את קטאר והפכה ליצואנית הגז הנוזלי הגדולה בעולם. בניגוד לייצוא הגז הטבעי המונזל (LNG) מרוסיה למדינות אירופה, בראשן גרמניה, המבוצע באמצעות צינור ייעודי שעובר מתחת לים – ארה”ב מניידת את הגז הטבעי המונזל שהיא מייצאת באמצעות מכליות דרך הים, כך שייצוא הגז עצמו דורש היקפים נרחבים של אנרגיה, הוא יקר ופחות יעיל.

מה קורה עם מניות הקלינטק בעולם?

לאור משבר האנרגיה העולמי, כאשר רוסיה האחראית להפקת מעל 40% ממקורות האנרגיה בחלק ממדינות אירופה ומחירי הנפט המאמירים, חברות הנפט נהנות מגל של השקעות שהוא אולי לא ממשפחת השקעות ה – ESG המכונות גם השקעות אחראיות, אולם הוא בהחלט עשוי להיות אפיק של השקעה משתלמת. במקביל, מניות החברות העוסקות בתחום הקלינטק והאנרגיה הנקייה סובלות מחוסר עניין ציבורי לאור המשבר. כך, מדד מניות הקלינטק הישראלי איבד מאז תחילת השנה כ – 9%, ומדד סקטור הקלינטק של S&P איבד במהלך השנה האחרונה כמעט 30% ממחירו וכ – 2% ממחירו מאז תחילת השנה.

מניות בולטות בתחום הקלינטק בארה”ב מציגות מגמה מעורבת:

  • פירסט סולאר איבדה מאז תחילת השנה כ – 10.7% ממחירה
  • NRG אנרגיה איבדה מתחילת השנה כ – 12.5%
  • SunPower איבדה מתחילת השנה 2.4% ממחירה
  • אורמת טכנולוגיות הרוויחה מאז תחילת השנה כמעט 3%
  • סולאראדג’ הרוויחה מאז תחילת השנה יותר מ – 15%

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות
כיצד לגוון את תיק ההשקעות וכך להקטין את רמת הסיכון?
עץ הכסף
עץ הכסף סיפורה של רשת הקמעונאות המצליחה דולר טרי
שוק הקריפטו
200 מיליארד נעלמו ביום אחד: מכירות והפסדי ענק בשוק הקריפטו
סקירת שווקים אלטרנטיבית 21.3.21
סקירת שווקים ותחזית השקעות אלטרנטיבית
הברקזיט ויחסי הכוחות באירופה
הברקזיט ויחסי הכוחות באירופה – כיצד המהלך משפיע על תיקי ההשקעות?