משבר האקלים

משבר האקלים: פקטור משמעותי המגדיל את אי השוויון

מחקר שפורסם לאחרונה ע”י אונ’ סטנפורד הציג נתונים מבהילים לגבי ההשפעה של משבר האקלים על הכיס של מיליוני בני אדם. למעשה, ע”פ המחקר שינויי האקלים שמתרחשים החל משנות ה 50 ועד לשנים האחרונות כתוצאה מריכוז גבוה של גזי חממה משפיעות באופן משמעותי על מדינות עניות, ולחילופין מגדיל את הפער מול מדינות עשירות. המחקר המקיף התבסס על מחקרים קודמים שבו ניתחו לאורך 50 שנים את שינוי הטמפרטורה לצד התוצר השנתי של מעל ל 165 מדינות ברחבי העולם. ע”פ מוביל המחקר “כמה מהכלכלות הגדולות ביותר נמצאות סביב טמפרטורה מושלמת ליצירה של תפוקה כלכלית” אולם לדבריו לאורך הזמן, הבדלים מינוריים בטמפרטורות עלולות להוביל להשפעה משמעותית על כלכלות חזקות. דוגמה לכך ניתן למצוא בכלכלה ההודית שע”פ המחקר קטנה ב 31% בעקבות התחממות כדור הארץ. הנושא של אי שיוון ביחס להשפעות של שינוי האקלים הוא נושא שעד לפני מספר שנים כמעט ולא היה מדובר, אולם בזכות מחקרים פורצי דרך כמו המחקר הזה וכן דו”ח של האו”ם אשר פורסם לאחרונה והציג ממצאים מדאיגים מאוד לגבי היתכנות מואצת של אירועי קיצון בכל רחבי העולם, אנליסטים וחוקרים מזהירים מפני מצוקה פיננסית משמעותית אצל לא מעט מדינות ברחבי העולם – כולל מדינות חזקות ועשירות.

כיצד משבר האקלים משפיע על הפערים?

כאשר מסתכלים על משבר האקלים מנקודת מבט נוספת, מומלץ לבחון את ההשקפה של צמד הכלכלנים פרנצסקו וונה ופבריציו פטריאקה אשר הציגו במחקר כי האי שיוון בין המדינות העניות והעשירות גדל ב 25% בשנים האחרונות בעקבות ההתחממות הגלובלית. מהי המשמעות? ובכן, מדינות עניות שהן גם הפגיעות ביותר בעקבות שינויי האקלים נאלצות להתמודד עם ההשפעות ההולכות וגדלות על חשבון הפיתוח שלהן, כולל מדינות כמו דרום אפריקה שאומנם היא בעלת תשתית חזקה יותר אך לנוכח אירועי קיצון כמו משבר המים שהתרחש במדינה בשנת 2018 נאלצה להוציא מיליוני דולרים בעבור התמודדות עם הנזקים. זאת ועוד, כלכלות חזקות כמו ארה”ב, סין ויפן נאלצות גם הן להתמודד עם הוצאות הולכות וגדלות בעקבות אירועי קיצון בחסות משבר האקלים.

ירידה בתפוקה שמשפיעה באופן משמעותי על מדינות עניות

חמש המדינות שנפגעו בצורה הקשה ביותר כתוצאה מאירועי מזג אוויר קיצוניים הן מדינות ביבשת אפריקה. ע”פ מדד של סיכון האקלים העולמי, עדויות ארוכות טווח שנאספו בשנים האחרונות מצביעות על שינויים שמשפיעים באופן דרמטי על היכולת של מדינות באפריקה לבסס את עצמן, כולל מדינות כמו סומליה, קניה ואתיופיה המועדות לבצורת והצפות. הירידה בתוצרת וכן עלייה במחלות בעקבות מים מזוהמים הובילו את המדינות החזקות לחזק את התחום של חקלאות חכמה, כל זאת מתוך מטרה להעלאת הפריון. על כן, משבר האקלים מהווה טריגר משמעותי להגדלת הפער בין מדינות עשירות לעניות – אולם בהתאם להסכמי פריז ווכן פרויקטים רחבי היקף ניתן בהחלט לומר כי העולם נמצא בנקודת בלימה, וכעת נותר לראות מה יקרה כבר בשנים הקרובות לטובת התמודדות עם המשבר החמור ביותר של המאה ה 21.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוורים ודובים
שוורים ודובים: מניית מנצ’סטר יונייטד מזנקת ב-8% בעקבות כריסטיאנו רונאלדו, מדדי אירופה באווירה חיובית
דרום קוריאה
זרוע ההשקעות האלטרנטיביות של דרום קוריאה
שוק הנדל"ן בארץ
שוק הנדל”ן בארץ – לאן?
השקעות אלטרנטיביות
למי מתאימות השקעות אלטרנטיביות?
מארק צוקרברג
צוקרברג רוצה עולם חדש: המשקפיים החכמות של פייסבוק רואות מציאות אחרת?