השקעות אלטרנטיבי

עידן “אלטרנטיבי” בעולם ההשקעות – הקדמה

משהו גדול קורה בעולם ההשקעות; יש יותר ויותר בעלי הון פרטיים הנחשפים להזדמנויות שלא הכירו בעבר ושהיו מנת חלקם של מעטים בודדים בלבד. אנו מדברים כמובן על השקעות אלטרנטיביות – כאלו המבוצעות אל מחוץ לבורסה, אשר המאפיין העיקרי שלהן הינו פרופיל ‘סיכון/תשואה’ משופר יותר. וכיצד בדיוק מתבטא השיפור הזה? ובכן, בשני אופנים:

הראשון – השקעה אלטרנטיבית אינה נמצאת בקורלציה עם שוק ההון התנודתי. המשמעות היא שככל שנגדיל את ה’מרכיב האלטרנטיבי’ בתיק ההשקעות הסחיר שלנו, אנחנו נוכל לגרום לו להיות פחות תנודתי.

השני – השקעה אלטרנטיבית מגיעה בשפע “צורות וגדלים”; ככל שיהיה לנו פיזור הוני בין יותר אפיקים אלטרנטיביים אז נוכל, פוטנציאלית, להפחית את רמת הסיכון.

וכעת נעבור למספר דוגמאות של סוגי השקעות אלטרנטיביות:

הסוג הראשון – השקעה אלטרנטיבית בקרנות נדל”ן

קרן נדל”ן היא גוף פיננסי אשר הוקם ומיועד למטרה אחת בלבד: לבצע השקעות בפרויקטים ונכסים בתחום הנדל”ן: נדל”ן למגורים, דיור סוציאלי (דיור למעוטי יכולת), דיור מוגן (בתי אבות), מתחמי מסחר, בנייני משרדים, מלונות, מגרשים, מחסנים לוגיסטיים, תבע”ות, תמ”אות 38 ועוד מגוון פרויקטים וסוגי נכסים אחרים.

בתוך זה, בכל קרן נדל”ן יש מנהל קרן או “שותף כללי” ו- 35 משקיעים (“שותפים מוגבלים” או “ניצעים”) אשר מתחייבים על הזרמת הון לתקופה מסוימת במטרה לממש את מטרתה המוצהרת של הקרן – להשקיע ולממן פרויקטים בתחום הנדל”ן.

מהם היתרונות של קרנות הנדל”ן?

 • יש בהן אנשי מקצוע הדואגים לאתר ולברור (בפינצטה) עסקאות נדל”ן שהן:

א) רלוונטיות לצרכים ולמטרות הכלכליים שלכם.

ב) מגלמות פוטנציאל להשגת רווחיות גבוהה.

 • שלא כמו בהשקעה ישירה בנכס, השקעה בקרן נדל”ן תסיר מכם דאגות רבות: טיפול בענייני תחזוקה כמו חשמל, צנרת, מזיקים, בטיחות, תשתיות, שיפוצים וכו’, התנהלות ישירה מול קבלן, קבלת הערכה משמאי, סגירת חוזה מול עורך דין ועוד מגוון פרוצדורות “מסביב” למיניהן.
 • בקרן נדל”ן ניתן להשקיע בכמה נכסים במקביל מה שיכול לתרום באופן משמעותי להפחתה ברמת הסיכון.
 • כמשקיעים המצטרפים לקרן נדל”ן, אתם יכולים ליהנות מקבלת עדיפות בחלוקת רווחים ודיבידנדים.

על אף האמור, השקעות נדל”ן אלטרנטיביות הן עדיין השקעות לכל דבר ועניין. על כן, כדאי להיוועץ עם מתכנן פיננסי מנוסה אשר יוכל לסייע לכם לקבל החלטות נכונות.

השקעות אלטרנטיביות

הסוג השני – השקעה אלטרנטיבית בתשתיות

אפיק התשתיות מאפשר לכם להשקיע בכל מה שנמצא סביבכם באמצע: כבישים, גשרים, תחנות רכבת ואוטובוסים, נמלים, שדות תעופה, מפעלים, תשתיות תקשורת ואינטרנט, מתקנים להולכת מים, תשתיות חשמל ותברואה ועוד מגוון עצום של תשתיות חשובות אחרות.

מהם היתרונות של השקעה בתשתיות?

 • מעורבות ישירה של המדינה אשר מזרימה כספים בסכומים משמעותיים כדי לעודד השקעות פרטיות בתחום התשתיות – לרבות פרויקטים מסוג PPP (Public Private Partnership או ‘שותפות פרטית-ציבורית’) כגון בניית כביש 6 (‘כביש חוצה ישראל) ופרויקט הרכבת הקלה בירושלים. בתוך כך, המדינה מעמידה גרנטיות (ערבויות) של מתן ערבויות ממשלתיות.
 • בחלק מן המקרים, ניתן להשקיע בפרויקטים קצרי טווח אשר אורכים, בממוצע, בין מספר חודשים לשנים בודדות בלבד.
 • ניתנת עדיפות בחלוקת רווחים ודיבידנדים למשקיעים.
 • אפשר לצפות מראש את היקף ומועד התשואה.

הסוג השלישי – קרנות פרייבט אקוויטיס

קרנות פרייבט אקוויטיס (Private Equities או בקיצור PE) הן קרנות השקעה פרטיות אשר מטרתן היא לרכוש חברה או נכס המגלמות פוטנציאל השבחה משמעותי. בתוך זה, ישנן קרנות Buy Out  (או ‘קרנות BO’) אשר רוכשות חלק מנתח השליטה כדי לשפר ולהשביח את ביצועי החברות ואחר כך למכור אותן או להוביל להנפקתן. דוגמאות נוספות הן קרנות הצמיחה (‘קרנות Growth’) אשר מתמקדות בחברות הנמצאות בשלבי התפתחות וקרנות שניוניות (‘קרנות Secondary’) המתמקדות ברכישת תיקי פורטפוליו וזכויות על נכסים מקרנות השקעה אחרים. על פי רוב, אורך חייה של קרן פרייבט אקוויטי עומד בממוצע על 10 שנים אך ישנה אפשרות להאריך את פעילותה גם במספר שנים נוספות.

מהן היתרונות של קרנות הפרייבט אקוויטיס?

 • שלא כמו בקרנות נאמנות למשל (Mutual Funds), קרנות הפרייבט אקוויטיס משקיעות בנכסים שאינם סחירים אשר מחירם נקבע במשא ומתן מקדים ולא בזירה הבורסאית.
 • קרנות פרייבט אקוויטיס אינן נסחרות בבורסה ואינן מושפעות מהשווקים הסחירים אלא רק מאירועים כלכליים ריאליים כגון מיזוג, רכישה או פשיטת רגל של אי אילו מן החברות שהיא מושקעת בהן. על כן, מדובר באפיק השקעה אשר “מבטל” תנודתיות הקשורה בשוק ההון.
 • קרן PE המשקיעה בחברה מסוימת זוכה לקבל כיסא בשולחן הדירקטוריון שלה. המשמעות היא שיש לה כוח להשפיע על החלטות עסקיות אשר יכולות, פוטנציאלית, להיטיב עם משקיעי הקרן והחברה עצמה.

השקעות אלטרנטיביות – למי הן מתאימות?

לעולם האלטרנטיב יש 3 מאפיינים עיקריים:

 • רף כניסה גבוה.
 • השקעה לטווח ארוך.
 • רמת נזילות מוגבלת.

בהינתן נתונים אלה, קהל היעד להשקעות אלטרנטיביות הוא בעלי הון עם שתי תכונות חשובות: “אורח רוח פיננסי” יאפשר להם לוותר על נזילות כספית ויכולת ראייה לטווח ארוך.

על מנת לדעת עוד על השקעות אלטרנטיביות וכיצד נכון לשלבן בתיק הנכסים הקיים – השאירו פרטים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרן ריט
היתרונות של קרנות נדל”ן
בניית תיק השקעות
העולם מסורתי מול העולם אלטרנטיבי: כך תוכלו לבנות תיק השקעות מאוזן
פמטק
FemTech – הדבר הגדול הבא בסקטור הבריאות
אבטחת סייבר
גיוס ענק של החברה שאין לה שם – Noname Security
דוג'קוין
מאסק מסביר: מה יש בדוג’קוין שהופך אותו מיוחד כל כך?