נדלן במטאוורס

בשנת 2020, היה שווי השוק של עולמות המטאוורס כ – 46 מיליארדי דולרים. על פי הערכות של גולדמן זאקס, השוק צפוי לצמוח לשווי של מעל 12 מיליארדי דולרים בעתיד הקרוב (לא צוינה מסגרת זמנים במקור). במהלך שנת 2021, גדל שווי ה – NFTs, האסימונים חסרי התחליף שחלק ניכר מהפעילות סביבם קשורה לעולמות המטאוורס במעל 2.5 מיליארדי דולרים. גיוסי הכספים של חברות המפתחות עולמות מטאוורס כמו דסנטרלנד (שגייסה 24 מיליוני דולרים ב – 2020), אפיק גיימס (שגייסה מיליארד דולרים) ומטא (שהשקיעה מעל 10 מיליארד דולרים בשנה החולפת) צפויים לגדול בשנה הקרובה.

מטא דיווחה רק לאחרונה על 300,000 משתמשים בחודש בעולם המטאוורס שלה, אבל מטא היא מהעולמות שסוגרים את טבלת המטאוורס המצליחים בעולם, עם עולמות כמו דסנטרלנד (עם מעל 800,000 משתמשים קבועים), סאנדבוקס (עם מעל 500,000 ארנקים דיגיטלים המנוהלים בפלטפורמה ומעל 12,000 בעלי נכסים פרטיים בה). העולמות הווירטואליים מציעים למשתמשים לא רק “לטייל” ברחובות ערים מומצאות, אלא לצד זאת גם להתנהל מבחינה פיננסית בעולמות אלה, בעיקר באמצעות עסקאות מ – NFTs, כמו למשל עסקאות רכישת שטחי נדל”ן.

נכון לפברואר 2022, נמכרו שטחי נדל”ן בעולמות המטאוורס עד כה במעל חצי מיליארד דולרים. התחזיות מדברות על הכפלת סכומים אלו במהלך שנת 2022, כאשר הביקוש וההיכרות עם התחום יגדלו – ומספר שטחי הנדל”ן המוצעים למכירה בכל עולם יצטמצם.

אם אתם מחפשים את ההשקעה האלטרנטיבית הבאה שלכם, אנחנו כאן על מנת להעלות את השאלה: מה עם השקעה אלטרנטיבית בנדל”ן במטאוורס?

איך משקיעים בנדל”ן במטאוורס?

בכל אחד מעולמות המטאוורס הפופולאריים של היום, חלקות אדמה מוצעות בצורה של אסימונים חסרי תחליף, או NFTs. האסימונים בדרך כלל מבוססים על המטבע הקריפטוגרפי של המטאוורס: מטבע הקריפטוגרפי MANA של דסנטרלנד, המטבע SAND של סטאנדבוקס וכולי. מטבעות אלה מבוססים על פלטפורמת החוזים המהירים, כמו המטבע הקריפטוגרפי את’ריום, וזה מה שהופך אותם מתאימים לשוק האסימונים חסרי התחליף, שבו כל מטבע מקושר לנכס ייחודי מסויים והוא אינו זהה לכל מטבע אחר (בניגוד למטבעות קריפטו שהם לא NFTs או למטבעות “פיאט” רגילים, שם דולר אחד שווה, לדוגמה, לכל דולר אחר ואפשר להחליף ביניהם).

כל משתמש בעולם מטאוורס מאלה הפופולאריים, יכול לנהל ארנק דיגיטלי כחלק ממאפייני האוואטאר שלו בעולם הווירטואלי. אל הארנק הווירטואלי ניתן להעביר כספים הישר מחשבון הבנק או מכרטיס האשראי ואז להמיר את היתרה בארנק למטבעות המטאוורס. באמצעות היתרה בארנק הדיגיטלי ניתן לרכוש לאחר מכן מוצרים בעולם הווירטואלי – כמו למשל פיסות אדמה.

למה לרכוש פיסות אדמה במטאוורס?

שוק ה – NFTs זינק, כאמור, בשנה האחרונה בשיעור של מאות אחוזים. הסיבה לזינוק היא כנראה הפופולאריות הגואה של NFTs בסקטור יצירות האומנות ובין ידוענים בארץ ובעולם. לא ברור אם הסיבה לרכישת NFTs מבוססת על מניעים כלכליים, או על עניין שקשור יותר בטרנדים, אבל עם המגמה והנתונים אנחנו לא יכולים להתווכח.

רבים מבין אלה שכבר רכשו פיסות אדמה בעולמות המטאוורס עשו כן על מנת להבטיח את מקומם ב”שדירות הטרנדים” של העולמות, כולל רכישת פיסות נדל”ן ב”שכנות” לידוענים שונים שמיהרו להבטיח נוכחות במה שמסתמן להיות הדבר הגדול הבא. גם ארגונים ומותגים רכשו פיסות אדמה, שלא רק יבטיחו את נוכחותם בעולמות המטאוורס אלא גם יאפשרו פתיחה של סניפים וירטואליים למכירת מוצרים שונים לאוואטארים, כמו למשל מותגי אופנה.

מאידך, חשוב להבין כי היצע שטחי הנדל”ן בעולמות המטאוורס הולך ומצטמצם. כל עולם מטאוורס חילק מבעוד מועד את שטחי ה”נדל”ן” באזורים השונים וכמו בעולם האמיתי גם בעולמות המטאוורס – היצע הנדל”ן מוגבל. מכאן, יש משקיעים שמניחים כי לאחר שההיצע ירד מתחת לרמה מסוימת, המחירים של שטחי נדל”ן במטאוורס יעלו פלאים, ובפרט יעלו מחיריהם של שטחי נדל”ן באזורי ביקוש גבוה. מכאן, התפישה הפיננסית היא של מוצר השקעה אלטרנטיבי בדומה לאלה בשוק הקריפטו – שעלייה בערכו תגזור תשואה נאה לבעליו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ניקוי אוקיינוס
האם טכנולוגיה מתקדמת תאפשר לנקות את האוקיינוס?
ניכיון צ'קים
ניכיון צ’קים של חברה בע”מ
שאקיל אוניל
ההשקעות האלטרנטיביות של שאקיל אוניל
השקעות באנרגיה מתחדשת
מכונת הזמן הפיננסית – השקעות באנרגיה מסורתית מול השקעות באנרגיה מתחדשת
כלכלה
כלכלה מעגלית – קרש הקפיצה של אירופה?