השקעות אלטרנטיביות

מבין הערוצים השונים של השקעות אלטרנטיביות, אין ספק כי השקעה בקרנות נדל”ן והשקעה בשוק הקריפטו הם שני ערוצים שמושכים אליהם הרבה תשומת לב, כמו גם הרבה כספי משקיעים. הבחירה להשקיע גם ברכיבים אלטרנטיביים היא בחירה נבונה לתיק השקעות מגודר ומפוזר היטב שיעניק לא רק את הפוטנציאל לתשואות גבוהות מעליות בסקטורים שונים אלא גם את האפשרות לבלימת הפסדים במקרה של ירידות שערים בשוק ההון. נשאלת השאלה, מבין שתי האפשרויות שלעיל להשקעה אלטרנטיבית, מי מהן מהווה ערוץ גידור יעיל יותר, ומי מייצרת פחות מתאם ביחס לתנודתיות של שוק ההון?

למה לחפש את הערוץ האלטרנטיבי שיש לו את המתאם הנמוך ביותר ביחס להשקעות בשוק ההון?

היתרון הגדול של השקעות אלטרנטיביות הוא חוסר המתאם לשוק ההון, מה שמאפשר גריפת תשואות גם בתקופות של ירידות שערים גורפות במוצרי שוק ההון כמו מניות. ערוצי השקעה במתאם נמוך אלה מאלה הם הבסיס לתכנון תיק השקעות מנוהל שהוא מגודר היטב, כך שערוץ השקעות אחד בתקופה של הפסדים – לא יגרור את תיק ההשקעות כולו לתשואות שליליות משמעותיות.

עד כמה שוק הקריפטו מושפע משוק ההון?

הרציונל שהוביל לפיתוח מטבעות קריפטו מלכתחילה היה ניתוק משוק ההון ומהבירוקרטיה המוסדית המלווה את העולם הפיננסי, ואכן, בשנותיו הראשונות, היה שוק הקריפטו מנותק לחלוטין משוק ההון ומהתנודות האופייניות לו. לצד ניתוק כזה, חשוב לדעת כי בשל אופן ההתנהלות בשוק משוחרר מגורמים שמשפיעים ומווסתים את התנודתיות של מטבעות קריפטו, מדובר בהשקעה תנודתית מאוד, ספקולטיבית ובעלת סיכונים, שמשקיעים נדרשים לקחת בחשבון.

היום, כשאנחנו רואים את המטבעות הגדולים של שוק הקריפטו (ובעיקר הביטקוין והאת’ריום) ב”מיינסטרים” הפיננסי, כולל בקרנות מחקות ומוצרי השקעה אלטרנטיביים של בתי השקעות – ניתן לזהות מתאם הולך ועולה בין שוק הקריפטו לשוק ההון והשפעות גוברות של התנודתיות בשוק ההון, בעיקר על המטבעות הגדולים שכאמור כבר נכנסו למיינסטרים. ההשפעה של שוק ההון על המטבעות הקטנים יותר היא פחות משמעותית.

עד כמה שוק הנדל”ן מושפע משוק ההון?

בישראל, שוק הנדל”ן מציג עליות מחירים באופן כמעט רצוף מאז ימי קום המדינה, ובאופן מיוחד מאז שנת 2008. בתקוות של ירידות שערים ובתקופות של עליות שערים, שוק הנדל”ן באופן כללי הציג עליות שערים מתמשכות עם מתאם זניח לתנודתיות שהציג שוק ההון. לצד יתרון זה של השקעה בנדל”ן בישראל, חשוב לזכור כי השקעה בנדל”ן מניבה תשואות יציבות לאורך זמן אבל לעיתים קרובות נדרשת מהמשקיעים השקעה של סכום מינימאלי לא מבוטל ובחלק מקרנות הנדל”ן נדרשת גם התחייבות להשקעה לטווח זמן מינימאלי, טווח זה עומד בדרך כלל על כשלוש שנים.

לאן הולך העתיד?

במרץ 2020 ראינו נפילות שערים דרמטיות בשוק ההון מסביב לעולם עקב התפרצות נגיף הקורונה. לצד אותה תקופה משמעותית של הפסדים משמעותיים בשוק ההון, מדד ה – S&P 500 עלה מאז תחילת שנת 2020 ועד היום בכמעט 50%, ובמהלך השנה האחרונה בכ – 14%. השקעה בשוק הנדל”ן נראית כמו השקעה יציבה ורווחית על אף השיחות על שוק בועתי המתקיימות באופן כמעט רצוף מאז שנת 2008. השקעה בשוק הקריפטו גם היא הופכת חלק נפוץ בתיקי השקעות מנוהלים, אם כי כאמור מדובר בהשקעה תנודתית שתדרוש סבלנות ממשקיעים. אילו מאפיקי ההשקעה הללו מתאימים לכל תיק השקעות? הבחירה בתמהיל ההשקעות היא עניין סובייקטיבי שנבחר בהתאם למאפייני המשקיע, לגובה הסכום העומד לרשותו, ליכולת ההתמודדות שלו עם סיכונים ולהעדפות אישיות אחרות. כפי הנראה, הבחירה בערוץ האלטרנטיבי להשקעה היא עניין אישי וביחד עם זאת – השקעה אלטרנטיבית בערוץ שאינו מושפע משוק ההון משפרת את עמידות התיק ומעניקה לו עמדה דפנסיבית בתקופות של תנודתיות או ירידות שערים, ממש כמו התקופה שאנחנו חווים כעת.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות בנדל"ן
השקעות נדל”ן אלטרנטיביות בישראל
איילון מאסק
אם שותים לא נוהגים: ג’יגהביר, הבירה של טסלה
השקעות אלטרנטיביות
סטייק אלטרנטיבי? יש חיה כזו!
סקירת שוק
סקירת שווקים אלטרנטיבית
מטבעות קריפטוגרפיים
חמישה מטבעות קריפטוגרפיים שאתם רוצים בתיק ההשקעות האלטרנטיביות שלכם לפני תחילת 2022