השקעה בנדל"ן

שנת 2021 שהסתיימה לא מזמן הביאה נתוני שיא בשוק הנדל”ן הישראלי, שהמחירים בו עולים באופן כמעט רצוף מאז שנת 2008. על אף עליות המחירים בשוק הנדל”ן שניראה שלא מפסיקות – שנת 2021 והביקושים הגבוהים לנכסי נדל”ן הצליחה להביא איתה נתונים מפתיעים: 116 מיליארדי שקלים היה היקף סך הלוואות המשכנתא שניטלו במהלך שנת 2021, גבוה בכ – 50% ביחס להיקף המשכנתאות בשנת 2020 שגם היא היתה שנת שיא מבחינת היקפי המשכנתאות עם סך של כ – 78 מיליארדי שקלים. העלייה בביקושים לנדל”ן התפתחה במהלך השנה וחודש דצמבר היה חודש שיא עם מעל 12 מיליארדי שקלים בהיקף הלוואות המשכנתא לחודש אחד בלבד.

מחירי הדיור עלו בממוצע בכ – 10% בכל רחבי הארץ, ויש מיקומים בהם ראינו עליות מחירים של 30% ויותר. בנוסף, ראינו עליה בביקושים לדירות יוקרה במחירים של 3 מיליוני שקלים ויותר, וכשליש מהנכסים שנמכרו במהלך שנת 2021 נמכרו כדירות שניות למשקיעים בנדל”ן.

שינוי נוסף ומשמעותי שראינו במהלך שנת 2021 היא קפיצת מדרגה בביקושים ובתמיכה הממשלתית לפרוייקטים של דיור לטווח ארוך. במדינות כמו ארה”ב ומדינות ה – OECD מעל 50% מכלל בתי האב מתגוררים לא בדירה בבעלותם אלא בדירה בשכירות לטווח ארוך. בארץ, שוק השכירות לטווח ארוך לא פותח ומרבית בתי האב, כ – 70%, מתגוררים בדירה בבעלותם. שנת 2021 הביאה עימה חידושים בפרויקטים המיועדים לשכירות לטווח ארוך, למשל למשפחות, בשכר דירה ידוע מראש ועם היציבות והשלווה המגיעים עם בחירת דירה או בית למגורים עבור המשפחה לשנים קדימה. שוק השכירות לטווח ארוך המתפתח בישראל כאשר במדינות המערב מסביבנו הוא מהשווקים הפעילים ביותר בתחום הנדל”ן, הביאה חברות יזמות והשקעה רבות לקדם פרויקטים המיועדים לשכירות לטווח ארוך, ולהשקיע בהם מיליארדים.

מה צפוי לקרות בשוק הנדל”ן במהלך שנת 2022, והאם עדיין כדאי להשקיע בנכסים מניבים?

בשנת 2000 היה מחיר דירה ממוצעת בישראל כ – 600,000 ₪. אותה דירה, נמכרה בשנת 2021 במחיר ממוצע של כ – 1,580,000 ₪ – עליה של יותר מ – 250%. ההערכה היא שבעוד שנת 2021 היתה שנת שיא, שבה ראינו ביקושים לנדל”ן שהושפעו לא רק מהמשיכה של ישראלים לרכישת נדל”ן אלא גם מהתנהלות נגיף הקורונה, שהשפיע על הביקושים באופן ברור וביחס הפוך להתקדמות הנגיף: ככל שהנגיף השפיע באופן משמעותי יותר על השיגרה, הביקוש לדירות הצטמצם ולעומת זאת בחודשי השחרור מסגרים ובידודים – הביקוש לנכסי נדל”ן שבר שיאים.

אם כן, אנחנו מצפים להמשיך ולראות עליה בביקושים ובמחירי הנדל”ן בישראל, ובפרט בפרויקטים המיועדים לשכירות לטווח ארוך, שוק חדש בישראל, כאמור, שיש לו מקום וביקוש ועל כן ההערכות הן שיצבור הצלחה. ביחד עם זאת, העלייה במחירי הנדל”ן צפויה להיבלם ולעמוד על סדר גודל של כ – 5% בממוצע בנכסי נדל”ן ברחבי הארץ.

נכסים שהביקוש להם עשוי לעלות במיוחד במהלך שנת 2022 יהיו נכסים בפרויקטים המיועדים לשכירות לטווח ארוך, נכסי יוקרה במחירים גבוהים מן הממוצע באזור ונכסים הממוקמים באזור מרכז הארץ, תל אביב וגוש דן.

האם זה הזמן להשקיע בנדל”ן?

בישראל, זה תמיד זמן טוב להשקיע בנדל”ן כהשקעה אלטרנטיבית שתגדר את ההשקעות המסורתיות בשוק ההון. חשוב לזכור כי השקעה אלטרנטיבית בנדל”ן באמצעות רכישת נכס היא בעלת חסרונות כמו למשל מימון הרכישה באמצעות הלוואת משכנתא יקרה שנוגסת בתשואות, ויתור על נזילות הכספים לאורך זמן והשקעה בקנה מידה עצום. מי שמחפשים השקעה בנדל”ן אך מעדיפים להשקיע סכומים נמוכים ולא לוותר על נזילות הכספים, עשויים להתעניין בהשקעות בנדל”ן בארץ או בחו”ל דרך קרנות השקעה בנדל”ן או קרנות ריט הנסחרות בבורסה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

כלכלת יפן
יפן מיואשת: שחרור עתודות הנפט למניעת מחסור חמור באנרגיה על רקע המשבר
סקירת שווקים 18 05 21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
P2P
השקעה אלטרנטיבית שכדאי להכיר: מיזם הלוואות חדש של הפועלים ובלנדר
חווה סולארית
חווה סולארית – השקעה אטרקטיבית ובטוחה!
העוף הסינגפורי
בסינגפור זה מתחיל: eat just קיבלה היתר לשווק מוצרי עוף מתורבת