נדל"ן סוציאלי ואנרגיה מתחדשת

נדל”ן סוציאלי או אנרגיה מתחדשת – דילמה רצינית!

כפי שאנחנו רואים זאת, לשאול במה עדיף להשקיע – נדל”ן סוציאלי או אנרגיה מתחדשת זה קצת כמו להחליט האם לרכוש מכשיר סלולארי  של סמסונג או אפל; שניהם נמצאים בטופ של הטופ אך הם משרתים את הצרכן על פי צרכים מאוד ספציפיים. ואולי זו התשובה בעצם; שההחלטה האם להשקיע בנדל”ן סוציאלי או באנרגיה מתחדשת צריכה להתבסס על המאפיינים הייחודיים של כל אחד מהם. אך לפני שנשים את הקלפים השולחן, ניתן לכם קצת רקע על שני אפיקי ההשקעה האלה.

נדל”ן סוציאלי

בהגדרתו, נדל”ן סוציאלי הוא נכס למגורים אשר מנוהל על ידי רשויות מקומיות ו/או עמותות דיור עצמאיות. ככלל, נדל”ן זה משקף מדיניות של התאמת פתרונות דיור עבור אוכלוסיות ממעמד סוציו-אקונומי מאתגר אשר אינן מסוגלות לשכור או לרכוש בית בשוק הנדל”ן הכללי. בין היתר, מדובר במחוסרי דיור, מובטלים, מקבלי קצבאות נכות, קשישים שחיים על קצבאות קיום בסיסיות ועל אנשים עם רמת הכנסה נמוכה.

בישראל למשל, קיים חוק דיור ציבורי (חוק הדיור הציבורי ‘זכויות רכישה’ התשנ”ט-1998), אשר מקנה לאוכלוסיות מוחלשות בחברה את האופציה לשכור דירה בתנאים מסובסדים/ לרכוש בית בעלות נמוכה. לשם כך, הן צריכות לעמוד בקריטריונים אשר נקבעו ע”י משרד הבינוי והשיכון בממשלה:

 • להיות מקבלי קצבאות מן המוסד לביטוח לאומי (נכות או זקנה).
 • להיות זוגות נשואים או משפחות חד הוריות עם לפחות 3 ילדים.
 • להיות עולים חדשים.
 • להיות זכאים לקצבת נכות בתור נפגעי עבודה.

אחד המקומות בהם השקעות בנדל”ן סוציאלי תופסות תאוצה משמעותית – היא בריטניה. ועד כמה הנישה הזו נחשבת ל”ביג דיל” שמה? ובכן, כ- 17% מסך 24 מיליון בתי האב באנגליה נכללים בקטגוריית הנדל”ן הסוציאלי. ואם נתרגם את זה למספרים בשטח, מדובר בהיצע של 4.1 מיליון בתים כאשר היקף הביקוש אליהם נאמד בכ- 3.5 מיליון דורשי דיור. רק שערו בנפשכם את גודל הפוטנציאל; ככל שאוכלוסיית בריטניה תלך ותגדל (והיא בהחלט תגדל!) הביקוש ליחידות נדל”ן סוציאלי ילך ויגדל שם בהתאמה.

אנרגיה מתחדשת

אנרגיה מתחדשת, אם תרצו, היא נכס בפני עצמו, כאשר הכוונה היא להפקת אנרגיה אשר אינה מגיעה ממקורות מזהמים (כמו דלקים, כימיקלים וגזי חממה) אלא ממשאבים טבעיים וידידותיים כגון מים, רוח ואנרגיה סולארית (אנרגיה השמש).

כאן בישראל, הכריז שר האנרגיה, מר יובל שטייניץ, על יעד לאומי-סביבתי חשוב: להגדיל עד שנת 2030 את הפקת החשמל באמצעות אנרגיה מתחדשת לרמה של 30% (היום אגב, אנחנו עומדים על כ- 5% בלבד).

אך חוץ מלתכנן תוכניות לעתיד, ישנם פרויקטים שכבר יצאו אל הפועל וגם כמה חדשות טובות (מאוד) הממחישות את גודל פוטנציאל של השקעות באנרגיה מתחדשות:

 • “אנלייט”, “אלומיי”, ו- “דוראל”, 3 חברות אנרגיה ישראליות, זכו לאחרונה במכרז של חברת החשמל אשר יאפשר להן, למשך 23 שנים, לאגור ולספק אנרגיה מתחדשת בהיקף של 168 מגה-וואט.
 • בעלי מניותיה של “אנרג’יקס”, חברת אנרגיה ישראלית מובילה, זכו לרבעון שני מספק (במיוחד) השנה, אחרי זינוק דרמטי של 118% ברווחיות!
 • חברות האנרגיה המתחדשות “וולטה סולאר” ו- “סינרג’י אנרגיה מתחדשת” קבעו ביניהן שיתוף פעולה נרחב אשר יתמקד בהתקנה וניהול מערכות סולאריות להפקת חשמל “נקי” בבתי מגורים ובעסקים. מחד, מהלך זה יפחית את השימוש במזהמים ומאידך יפתח שער הזדמנויות עבור בעלי הון וגופים מוסדיים.

השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן סוציאלי מול השקעות אלטרנטיביות באנרגיה מתחדשת – מהם היתרונות?

יתרונות עיקריים בהשקעה בנדל”ן סוציאלי

 • הזדמנות (פוטנציאלית) לייצר תשואה פאסיבית של 10% ומעלה (בעיקר בהשקעות בבריטניה).
 • אין צורך להשקיע בעלויות תחזוקה. האחריות הבלעדית לכך היא של הרשות המקומית/עמותת הדיור אשר מנהלת את הנכס המדובר.
 • ביטחונות חזקים שמגנים על המשקיע: שעבוד, ערבויות על רווחי יזמים, ערבות של חברות לניהול נכסים (לעיתים גם ערבות ממשלתית) וקבלת קדימות בחלוקת רווחים ודיבידנדים.
 • בעלות על נכס מוחשי אשר שומר על ערכו לאורך שנים!

יתרונות עיקריים בהשקעה באנרגיה מתחדשת

 • השימוש באנרגיה מתחדשת זו תופעה כלל עולמית: בארה”ב ובקנדה מפיקים חשמל באנרגיה מתחדשת בהיקף של 17% מן התצרוכת הלאומית. בגרמניה אף לקחו את זה שלב אחד קדימה וכבר הגיעו להפקה של 40% “חשמל ירוק”.
 • בשנים האחרונות – אנרגיות מתחדשות הופכות להיות מנוע צמיחה מרכזי בתעשיית האנרגיה; הן ברמה המקומית והן ברמה הגלובלית. על כן, הן גם הופכות בהדרגה לאפיקי השקעה אשר סוחפים אחריהם בעלי הון רבים.
 • באופן כללי, אנרגיה מתחדשת היא שוק אסטרונומי שרק הולך וצומח ככל שחולף הזמן. לראיה – בשנת 2019 היקף ההשקעות הגלובלי באנרגיות מתחדשות הגיע לכ- 282 מיליארד דולרים (עם ערך השוק שכבר חצה את רף הטריליון דולרים!)

לסיכום, כשניצבים זה מול זה “ענקי” השקעה אלטרנטיבית אטרקטיביים כל כך, זה מאוד קשה לבוא ולומר: “הנה, בזה כדאי להשקיע…”

כי כמו שאמרנו בהתחלה, לכל אחת מאופציות ההשקעה הללו ישנם מאפיינים ייחודיים משלה כך שהשאלה הגדולה והחשובה ביותר היא: האם מדובר בהשקעה אשר מתאימה אל צרכיכם הכלכליים ואל רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת על ההון שלכם?

שוקלים להשקיע בנדל”ן סוציאלי ו/או באנרגיה מתחדשת? אז בואו תעשו את זה חכם.  השאירו פרטים למטה ואנו נדאג לקשר אתכם אל גופים פיננסיים מובילים אשר יחשפו אתכם אל הזדמנויות השקעה אקסקלוסיביות

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות בנדל”ן סוציאלי ו/או באנרגיה מתחדשת ואין האמור בו מהווה יעוץ מקצועי לביצוע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה בתשתיות
גיוון תיק ההשקעות באמצעות השקעה בתשתיות – מדוע?
רכב חשמלי
מס נסיעה על רכבים חשמליים: האם זה יקרה וכמה זה יעלה?
פיזור סיכונים
פיזור סיכונים מושכל: איך נייצב את תנודתיות תיק ההשקעות שלנו?
סקטור התשתיות
סקטור התשתיות חוזר לזרוח, בונים עולם חדש
מטבעות קריפטוגרפיים
קרנות גידור של מטבעות קריפטוגרפיים: איך הן עובדות וכיצד ניתן להשקיע בהן