NIO

היא מכונה “טסלה הסינית”, ובמהלך שנת 2020 מסרה לשוק הרכב בסין בלבד כ – 100,000 מכוניות. יש לה תכניות גדולות לשנתיים הקרובות והיא מזכירה במעט את המודל העסקי של “בטר פלייס” שניסתה לחדור לשוק הישראלי לפני כארבע שנים, עם תחנות להחלפת סוללה במקום הטענתה (המיזם, כזכור, נכשל כמעט מיומו הראשון בארץ). יצרנית הרכבים החשמליים NIO מתכננת מחצית מפתיעה לטובה לקראת סוף שנת 2021, ומכינה לנו שפע של הפתעות לשנת 2022.

ניאו מציעה חבילת רכב חשמלי שלא כמו באף חברה אחרת

אחת הבעיות המרכזיות ברכישת רכב חשמלי הוא הבלאי של הסוללה שלו, שמשפיע על אבדן הערך המהיר של הרכבים החשמליים. את הנושא הזה ניאו עוקפת בצורה יצירתית: החברה פרסה מעל 500 תחנות החלפת סוללה ברחבי סין (רק שם כרגע משווקים הרכבים של ניאו), כאשר בעלי רכבים מוזמנים להיכנס לכל אחת מהתחנות במדינה, להחליף את הסוללה בתהליך שאורך כשלוש דקות – ולהמשיך לנסוע עם סוללה שטעונה במלואה. הסוללה לא חייבת להיות חלק מהרכב ומשכך, תמחור הרכב וירידה הערך שלו הן שונות לחלוטין. אם זה מזכיר לכם את התחנות העצומות של “בטר פלייס” בארץ משנת 2010, נספר כי המודל של ניאו הוא הרבה יותר תחרותי, למשל בשל העובדה שבניגוד לסוללות הענק של בטר פלייס שהציעו 100 ק”מ של נסיעה – הסוללות של ניאו מציעות כיום מעל 700 ק”מ בין החלפת סוללות.

יצרנית רכבים חשמליים לשוק הביניים

אם טסלה נחשבת היצרנית הכי מיינסטרימית לרכבים חשמליים, הראשונה שהפכה את בשורת הרכבים החשמליים לדגם של מכונית שאתם יכולים להחזיק בחניית הבית הפרטי שלכם, ניאו היא ה”שיאומי” של שוק הרכבים החשמליים, עם ארבעה דגמים חשמליים מוצלחים המציעים טווחי נסיעה של כ – 700 קילומטרים עם מהירות מאפס עד 100 קמ”ש בתוך כ – 3.5 שניות. דגם ה – ET7 למשל, מוצע למכירה במחיר התחלתי שעומד על כ – 58,000 דולרים (בערך 185,000 ₪). ניתן לרכוש את הרכבים של ניאו ב – 25% הנחה, כאשר רוכשים אותם ללא הסוללה ועם דמי מנוי חודשיים (בעלות של כ – 150 דולרים לחודש) המאפשרים החלפת סוללות ללא עלות נוספת.

אנחנו מזכירים, שהרכב הכי זול מבית טסלה שהוצע למכירה בישראל, הוצע סביב מחירים של 220,000 ₪ כולל מיסי ייבוא.

עם או בלי יבואן רשמי לשוק הישראלי

בחודשים האחרונים בוצעות לא מעט ניסיונות מטעם החברה לחדור גם לשוק הישראלי, אולם עד כה ללא הצלחה. חשוב לזכור כי חדירה של רכבי ניו לכל שוק חדש כרוכה בהקמת תחנות החלפת סוללה בכמות מספקת, שתאפשר הנאה מהשימוש ברכב והטענתו לעיתים קרובות מספיק.

האם להשקיע בניו?

בשנת 2021, מתכננת ניאו לחדור לשוק האירופאי, ומשם לחדור גם לשוק הישראלי תוך שהיא עוקפת את התקנות המחייבות יצואנים סיניים בתחום הרכב. ממש לאחרונה הודיעה NIO על שיפור בתהליך היצור שיאפשר לחברה לייצר עד פי שתיים יותר רכבים במהלך שנת 2021 ביחס לכ – 100,000 הרכבים שיוצרו בשנת 2020 (בשנה של 100% צמיחה בהכנסות בדו”חות החברה), מה שגרם למניה לזנק מעלה.

לצד שיא במסירת הרכבים במהלך מרץ 2021 (מעל 7,000 רכבים נמסרו), ניו לא היתה היצרנית הסינית של רכבים חשמליים שעמדה בראש רשימת היצרניות המוצלחות לרבעון זה – זו היתה יצרנית הרכב הסינית BYDE שמסרה 10,000 רכבים. החברה הסינית XPENG מסרה קצת יותר מ – 5,000 רכבים חשמליים במהלך מרץ.

במהלך שנת 2020 זינקה מניית NEO משווי של כ – 3.3 דולרים במאי 2020 לשווי של 54 דולרים בנובמבר של אותה שנה, זאת בעקבות התעניינות של משקיעים אמריקאים וכניסה של רכבי ניו לשוק הרכבים בארה”ב. כעת, נסחרת המניה סביב מחיר של 36 דולרים, ואנליסטים צופים המשך צמיחה גבוהה במכירות ובפיתוח בחברה, לקראת עליות ערך של המניה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

איך המלחמה באירופה משפיעה על השקעות הנדל”ן ביבשת?
השקעות
השקעות אחראיות – כל מה שרציתם לדעת
שוק הקריפטו
ווייבס – מטבע קריפטו רוסי שמעניין במיוחד בתקופה הנוכחית
עסקאות הנדלן של חברות הביטוח
עסקאות הנדל”ן הגדולות של חברות הביטוח
ליברפול
ליברפול: כדורגל, אהבה ועסקים