השקעות חוץ בורסאיות

סין, כידוע, מתנהלת שנים רבות תחת שלטון קומוניסטי טוטליטרי, בשלושים השנים האחרונות עוברת סין תהליך של שחרור רסן הממשל אולם היא עדיין מדינה יוצאת דופן מבחינת הכוחניות בה השלטון כופה מרותו על הפרט. כפועל יוצא מן האידיאולוגיה הרשמית של מפלגת השלטון הקומוניסטית, המפלגה היחידה בסין, כלכלת סין התנהלה עד שנת 1980 באופן ריכוזי, מלמעלה וללא שנותר מקום כמעט ליוזמה פרטית. בתנאים כאלה וודאי שלא היה צורך בבורסה לניירות ערך. רק לקראת סוף שנת 1990 נפתחה הבורסה הסינית בשנחאי (סימול בורסה זו:SSE) וכך יוצא שהיא הבורסה הצעירה ביותר בעולם. נתון מפתיע לאור העובדה שנכון לאמצע שנת 2021, מבחינת היקף המסחר, היא הבורסה הרביעית בגודלה בעולם.

פתיחת שוק ההון הסיני לעולם

עד סוף שנת 2014 סין אפשרה למעט מאוד משקיעים זרים, מוסדיים ופרטיים כאחד, לקחת חלק במסחר בבורסת שנחאי, כמו גם בבורסה השנייה, הקטנה יותר, בעיר שנג’ן(סימול בורסה זו: SZSE). בשנת 1997 האי הונג קונג, שהיה תחת שליטת בריטניה משנת 1842 (בריטניה קיבלה את הונג קונג מסין לתקופה קצובה כחלק מתנאי הסכם סיום מלחמת האופיום) חזר להיות חלק מסין. הבורסה השוקקת בהונג קונג, שהייתה מאז ומתמיד פתוחה למשקיעים מכל רחבי העולם, הפכה לבורסה סינית שלישית. הפער בין אופי הפעילות בבורסות שנחאי ושנג’ן, המוגבלת למשקיעים מקומיים בלבד, לבין שוק ההון של הונג קונג, שנוהל ברוח ערכי הקפיטליזם המערבי החופשי, מוכרח היה להצטמצם.

בשנת 2014 ערכה ממשלת סין רביזיה בנהלי המסחר בבורסות בשנחאי ובשנג’ן ומאז משקיעים זרים יכולים להשתתף במסחר במגבלות מסוימות אשר, עבור רוב המשקיעים, הן חסרות חשיבות (אחת המגבלות, למשל, היא סכום השקעה כולל מרבי של 1.7 מיליארד דולרים).

היקף המסחר בבורסת שנחאי

היקף המסחר בבורסה בשנחאי בשנים הראשונות לאחר הקמתה היה מצומצם מאוד. כך למשל בשנה הראשונה רק 83 חברות סיניות הנפיקו מניותיהן לציבור בבורסה זו. בשנת 1997 ממשלת סין נטלה על עצמה את ניהול הבורסה, מהלך שגרם להאטה משמעותית נוספת.

בשנת 2006 התהפכה המגמה כאשר הבנק הגדול ביותר בסין, Industrial and Commercial Bank of China, ביצע הנפקה ראשונית לציבור (IPO) בבורסה בשנחאי, בעת ההיא הייתה זו ההנפקה השנייה בגודלה שבוצעה אי פעם בעולם והעניקה לבנק שווי שוק של כ-21 מיליארד דולרים.

תקופת הפריחה הראשונה המשיכה עד אמצע שנת 2008 אולם המשבר הכלכלי העולמי, שנגרם ממשבר הסאב פריים בארה”ב, הכה חזק בשוק ההון הסיני ומדד SSE Composite index  (נסחר תחת הסמל SSE: 00001) סיים את השנה בירידה של 65%.

בשנת 2010 הנפיק הבנק החקלאי של סין את מניותיו לציבור בבורסת שנחאי ובבורסת הונג קונג במקביל. הייתה זו ההנפקה הגדולה ביותר בעולם עד לעת ההיא שהעניקה לבנק שווי שוק של 22.1 מיליארד דולרים. מאז ועד היום המסחר בבורסת שנחאי משגשג. בורסה זו הייתה הראשונה להתאושש מן הירידות הגלובליות להן גרמה מגפת הקורונה. נכון לאמצע שנת 2021 היקף המסחר השנתי בבורסה בשנחאי עומד על כ-4 טריליון דולרים.

מגוון מוצרים פיננסיים אטרקטיביים

מאז 2014 יכולים משקיעים ישראלים, מוסדיים ופרטיים כאחד, לבצע רכישות ומכירות של מוצרים פיננסיים הנסחרים בבורסה בשנחאי. באופן כללי מדובר בשלוש קבוצות של מוצרים, מניות, אגרות חוב וקרנות.
אגרות החוב הנסחרות בבורסה הן ממשלתיות, קונצרניות (Corporate bonds), ואג”ח קונצרניות להמרה (Convertible corporate bonds). המניות הנסחרות בבורסה יכולות להיות מסוג “A”, מניות שערכן ננקב ביואן סיני, או מסוג “B” שערכן ננקב בדולרים. עבור משקיעים השוקלים להתחיל לסחור בבורסה בשנחאי חשוב לזכור שהיא אמנם בורסת ענק אך עודנה תחת שליטת הממשלה הסינית, דבר שהופך אותה ליוצאת דופן בנוף הפיננסי העולמי והמגמות בה לא פעם אינן תואמות את המגמות העולמיות, מאפיין היכול להוות הזדמנות להפקת רווחים אך גם לגרום הפסדים מתנודתיות בלתי צפויה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביותהשקעות אלטרנטיביות
תעשיית הנשק: האש הקפיטליסטית והקדמה הטכנולוגיה
רכב חשמלי
כמה מס תשלמו על הרכב החשמלי הבא שלכם?
בפרויקטים של מחיר למשתכן
קרן WG – השקעה אלטרנטיבית (וחכמה) בפרויקטים של מחיר למשתכן
מדפסות תלת מימד
הדור הבא של מדפסות התלת מימד
טכנולוגיה
הטכנולוגיה האלטרנטיבית של המחר