זהב שחור

ממש לאחרונה התקיימה פסגת האקלים החשובה בהובלת נשיא ארה”ב ג’ו ביידן, ועידה שנושא הליבה שלה עסק בעיקר במעבר לאנרגיות מתחדשות וביעדים. על רקע הועידה הכל כל כך חשובה, מחירי הנפט המשיכו לנסוק מעלה. בתוך פחות משנה, השלים “הזהב השחור” נסיקה של כ-80% מאז השפל הגדול של משבר הקורונה. בתקופה האחרונה, ניתן לראות  מגמה ברורה של עלייה בביקושים לאנרגיה בכל בעולם, וזאת בעקבות חזרה של כלכלות מובילות לשגרה, ומצד שני ניתן לראות את ארגון אופ”ק ומדינות הנפט לא ממהרות להגדיל את תפוקות הנפט בהתאם לצריכה העולמית, וזאת במטרה לשמור היצע נמוך וביקושים גדולים, ובכך לשמור על מחיר הנפט גבוהה ככל האפשר.

כדור השלג ומחירי הנפט

השווקים הפיננסים חוו רכבת הרים בלתי רגילה, העולם עבר זעזוע גדול ומשמעותי כאשר החלו להגיע הידיעות בדבר וירוס מיסתורי מסין. מחירי הסחורות קרסו, ואיתם “הזהב השחור” שהחל לשבור שיאים שליליים וגרם למדינות וחברות רבות חוסר בשעות שינה. אך עלייה משמעותית במחירי הנפט עשויה לגרום לבעיות עבור הכלכלה שמנסה להתאושש ממשבר הקורונה.

ראשית, מחירי הנפט משפיעים על חברות ועל תאגידים גדולים באופן ישיר, לחברות אשר מתעסקות בשינוע מוצרים, בלוגיסטיקה, בייצר משמעותי, עלייה נוספת במחיר הנפט עשויה לפגוע בשורת הרווח ולגרום לחברות גדולות לחתוך בהשקעות בשלב זה. עבור הצרכנים עלייה נוספת ומשמעותית במחירי הנפט עשויה לגרום להתייקרות מוצרים, ובעקבות זאת להשאיר פחות מההכנסה הפנויה להשקעות. תהליכים אלה עשויים בסופו של דבר להוביל לעלייה באינפלציה, ובעקבות זאת עשוי בנק ישראל לעלות ריבית. דבר זה יגרום להתייקרות ההלוואות, ובכך עשויה הכלכלה שמנסה לצמוח לחוות האטה מחודשת.

הזהב בשחור 2

מה הפתרונות?

מדינת ישראל לא יכולה לשלוט במחירי הנפט והאנרגיה בעולם, אבל מדינת ישראל יכולה וצריכה לקדם פרויקטים בתחום האנרגיה הירוקה והמתחדשת בהקדם האפשרי. שוב, ניתן לראות את התלות הבלתי נסבלת של המשק והכלכלה במחירי האנרגיה, בארגונים וחברות הנפט העולמיות. למדינת ישראל יש את הטכנולוגיה, יש את ההון האנושי, ויש את האקלים המושלם לייצר אנרגיה באמצעות שמש, מים ורוח. כיום, רק 5% מהאנרגיה בישראל מיוצרת באמצעות מקורות מתחדשים, לאנרגיה המתחדשת יתרונות רבים, סביבתיים וכלכליים. ראשית, ייצור אנרגיה נקייה מקדם אותנו לסביבה בריאה יותר, ומקדם את הכלכלה ומשאביה, ומסיר מאיתנו את התלות העולמית. ניתן להשקיע בחברות אנרגיה מתחדשת באמצעות מגוון דרכים כמו למשל, השקעה ישירה במניות דרך הבורסות השונות, ניתן להשקיע באמצעות רכישת מדדים או קרנות מתמחות, וניתן להשקיע באמצעות קרנות השקעה אלטרנטיביות שעיקר התמחותן היא השקעה באנרגיה ירוקה ומתחדשת, לא מדובר בטרנד חולף, כיום, בתעשייה החדשה באה כדי להישאר, אנרגיה ירוקה דוחקת את האנרגיה המסורתית מהנוף הכלכלי.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קניון וירטואלי
האלטרנטיבה של קניון וירטואלי
טכנולוגיה
הטכנולוגיה תנצח את הקומוניזם: וייטנאם שואפת לכלכלה דיגיטלית
לוחות סולאריים
הסוללה מבית סולאראדג’ – הרכב תוצרת פיאט
ארהב מול סין
ארה”ב מול סין – האם המהלך של נשיא ארה”ב ישפיע על יחסי הכוחות?
השקעות בדיור סוציאלי
השקעות בדיור סוציאלי – מה זה אומר?