מטבעות קריפטוגרפים

בעוד הביטקוין ממשיך בנסיקה מטה ואיבד השבוע כמעט 3%, מעל 11.5% בחודש האחרון ויותר מ – 38% מאז ה – 8 לנובמבר. מבין עשרת מטבעות הקריפטו הגדולים, רק שניים הציגו עליות שערים בשבוע האחרון, אלו הם קרדאנו עם עליית מחיר של 14.8% ושווי שוק של כ – 49 מיליארדי דולרים, והטרה שעלתה בפחות מאחוז בודד, עם שווי שוק של כ – 27.4 מיליארדי דולרים.

אבל לצד המטבעות הנסחרים בנפחי ענק – אפשר למצוא את המטבעות הפחות פופולאריים, אלה שבדרך כלל נסחרים סביב מחיר של פחות מדולר והם אלה שמציגים לעיתים עליות של מאות אחוזים. הנה סקירה קצרה דווקא על הצד הפחות פופולארי של שוק הקריפטו השבוע, רשימת המטבעות שהציגו את עליית המחירים הגבוהה ביותר.

במקום הראשון: בייטקוין עם עלייה של כמעט 580,000%

המטבע בייטקוין, שהושק בתחילת השנה, מופיע כאן כאנקדוטה בלבד – ולא כהמלצת השקעה. מדובר במטבע צעיר מאוד שיש שיספרו כי הוא מקושר בפעילות פישינג שהקפיצה את ערכו. לא קשה להקפיץ ערך של מטבע במאות אלפי אחוזים, כאשר המטבע נסחר ב – 18 לינואר השנה תמורת 0.00038 דולרים. כעת, הוא נסחר סביב שער של 0.004 דולרים, והיקפי המסחר היומיים במטבע הולכים ועולים, עם שווי שוק לא מבוטל של מעל 2 מיליארד דולרים. חשוב לציין כי מטבע הקריפטו הזה מתאים להשקעות קצרות למשקיעים חובבי סיכון – ההיסטוריה והנתונים שלו לא מצביעים על יציבות או על סיבה טובה לעליית המחירים המטאורית, ומה יקרה איתו בימים הבאים – אין איש יודע.

אגב, גם במקום השני אפשר למצוא מטבע אנונימי, בשם FirstDog, שנמכר כעת סביב שער של 0.002 דולרים והציג עליית מחירים שבועית של מעל 133,000%. שווי השוק של FirstDog הוא מעל 2.5 מיליארדי דולרים וגם שם, יש מספר לא קטן של משקיעים שמוכן לקחת את הסיכון בתמורה לרווחים העצומים האפשריים בעליית ערך כזו.

במקום השני: קרדנו, עם עליה של כמעט 14%

בשוק הקריפטו פועלים כמעט 17,000 מטבעות קריפטוגרפיים, רבים מהם מציגים פה ושם עליות שערים מפתיעות ומושכות אליהם משקיעים ספקולטיביים באלפים – אבל משקיעים סולידיים יותר שמחפשים אפיק השקעות אלטרנטיביות שהוא פחות מקטגוריית מסחר היום ויותר סיכון מחושב, יעדיפו את המטבעות שכבר הוכיחו את עצמם בשוק הקריפטו, גם אם אלה אומרים שיעור רווחים נמוך יותר. מבין אלה, המטבע שנמצא במקום החמישי בעולם מבחינת שווי השוק שלו הוא הקרדנו, המטבע שנחשב המתחרה הישיר של האת’ריום (שנמצא במקום השני מבחינת שווי שוק בטבלת מטבעות הקריפטו). קרדנו מציע גם הוא פלטפורמה של חוזים חכמים שהיא מהירה ומאובטחת והוא נסחר כיום סביב מחיר למטבע של כ – 1.37 דולרים.

ומה עם הדוג’קוין, שהציג השבוע עליית מחיר של כ – 5.5%?

הדודג’קוין נמצא “רק” במקום ה – 11 מבחינת שווי השוק שלו בין מטבעות הקריפטו, עם שווי שוק כולל של כ- 21 מיליארדי דולרים והיקף רכישות יומי של כמיליארד דולרים. מחיר הדוג’קוין נכון לזמן כתיבת שורות אלו עומד על כ – 0.16 דולרים, והוא מטבע תנודתי במיוחד שערכו משתנה באופן רצוף. היתרון הגדול של הדודג’קוין הוא התמיכה הנרחבת שהוא מקבל מבתי היוצר של אילון מאסק. זה המטבע שמאסק מאפשר תשלום באמצעותו ברכישת כל מוצר של טסלה למשל, והציוצים של מאסק מקפיצים מידי פעם את ערך המטבע, רק שהוא לא שומר על עליית מחירים קבועה אלא יורד ועולה לסירוגין. אז השבוע, מחיר הדוג’קוין עלה ב – 5.5% אולם במהלך החודש האחרון הדוג’קוין הפסיד 4.3%, בששת החודשים האחרונים הדוג’קוין נמצא בהפסד של כ – 6.6% אבל מי שהשקיע בדוג’קוין לפני שנה בדיוק – הרוויח בינתיים תשואה של כ – 1,700%.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

hybrid
טויוטה לא אמרה את המילה האחרונה
שוק דובי
מה דעתו של הכלכלן הידוע פרופסור ג’רמי סיגל על השוק הדובי?
יתרונות בריבית עולה
היתרונות של השקעות אלטרנטיביות בסביבת ריבית עולה
טכנולוגיה
מדוע 90% מחברות הטכנולוגיה הישראליות רשמו תשואה שלילית לאחרונה?
טסלה
טסלה שוב מצליחה להפתיע את עולם הרכב