מטבעות קריפטו

בניהול של תיק השקעות בשוק ההון, אנחנו יודעים שגובה התשואה שהתיק יצליח לגרוף, ותמהיל ההשקעות שנבחר, הוא עניין של סיכוי מול סיכון. ככל שהסיכונים שאנחנו לוקחים על עצמנו להפסדים הם גבוהים יותר, בתמהיל השקעות ספקולטיבי הכולל שיעורים גבוהים של מניות למשל – גם הסיכויים לרווחים ותשואות הם גבוהים יותר. בקביעת תמהיל ההשקעות בתיק ההשקעות, חשוב להתייחס בכל מוצר נבחר לארבעה סוגים שונים של סיכונים בשוק ההון: סיכונים פיננסיים, סיכונים אסטרטגיים, סיכונים הנובעים משינויים בחוקים ותקנות – וסיכונים תפעוליים.

בהשקעה במניות של חברה, סיכונים תפעוליים הם היבט משמעותי של פוטנציאל הרווח בחברה. הסיכונים התפעוליים הם סיכונים להפסד כתוצאה מתפעול לקוי של החברה. למשל, פריצת סייבר בהשקעה בחברה טכנולוגית, היא סיכון תפעולי. כך גם שינוי במזג האוויר, הצפה, בצורת או שריפות, כשאנחנו משקיעים בעסק מבוסס על חקלאות (כמו למשל עסקי הקנאביס שהיו פופולאריים כל כך במהלך שנת 2020 ומאז ניראה שקרנן ירדה). סיכונים תפעוליים מבטאים את הסיכון שמשהו במערך התפעולי של הארגון ישתבש ויגרום להפסדים או לירידות בביקוש. קשיים תפעוליים פוגעים ביכולת הארגון לשמור על תפעול יאות, ופוגעת בדרך כלל במחירי המניות של ארגונים מונפקים. לא רק ההתמודדות עם סיכונים גוררת ירידות מחירים בשוק ההון, אלא אפילו עוד לפני שהאתגר התפעולי בא לידי ביטוי בדו”חות הכספיים, משקיעים עלולים לברוח מהשקעה מורכבת מבחינה תפעולית.

על פניו, זה ניראה שבשוק הקריפטו לא אמורים להיות סיכונים תפעוליים. אחרי הכל, לא מדובר בארגון יצרני שיש לו צוות מנהל והתלוי בסדרה של אירועים על מנת לתפעל. שוק הקריפטו הוא לא שוק יצרני, אין פה לא מוצרים ולא שירותים המוצעים ללקוחות ואפילו צוות ניהולי אחראי לא בדיוק יש. מה הם, אם כן, הסיכונים התפעוליים בשוק הקריפטו, ואיך אנחנו נשמרים מפני ירידות ערך בשל אותם סיכונים תפעוליים?

מטבעות הספאם והזיופים הגדולים של שוק הקריפטו

אז אמנם, מטבעות קריפטוגרפיים כשלעצמם הם חפים מסיכונים תפעוליים. מערכות הבלוקצ’יין המפעילות את שוק מטבעות הקריפטו הן כמעט לחלוטין חפות מאפשרויות לתקלות תפעוליות והשוק פועל באופן כמעט רציף ונטול אירועים. וביחד עם זאת, אנחנו לא פועלים בשוק הקריפטו באופן מנותק מפלטפורמות מסחר – שם יש שפע של סיכונים תפעוליים, ואפילו כאלה שהם משמעותיים מאוד, וחשוב לקחת אותם בחשבון בעת ההשקעה.

בשלוש השנים האחרונות, עלה מספר המשתמשים בפלטפורמות המסחר בשוק הקריפטו קוינבייס מ – 30 מיליוני משתמשים בשנת 2019 ל – 56 מיליון משתמשים בשנת 2021. כיום, הפלטפורמה מנהלת 73 מיליון חשבונות השקעה. פלטפורמות רבות בשוק הקריפטו מתמודדות ממש באופן שעתי עם ניסיונות פריצה, ספאם, זיופים, ועוד. בנוסף לכל אלה, חשוב לדעת כי ספאמרים ועבריינים בשוק הקריפטו גם מייצרים מטבעות מזוייפים, חלקם מייצרים באז ועולים באלפי אחוזים בתוך פרק זמן קצר – ראו ערך המטבע של מקדונלדס, גרימסקוין, שהחל כבדיחה ונסחר כרגע בשווי שוק של מעל 3 מיליוני דולרים.

איך מנהלים בחוכמה את הסיכונים התפעוליים של שוק הקריפטו?

מבחינות רבות, שוק הקריפטו הוא תנודתי ומסוכן יותר משוק ההון, אבל קשה להתעלם מהעובדה ששוק הקריפטו ייצר הרבה יותר מיליונרים ביחס לשוק ההון בשנתיים האחרונות: ההערכה היא כי מעל 100,000 מיליונרים חדשים הצטרפו לרשימה העולמית הנחשקת עקב מסחר במטבעות קריפטו. כדאי ורצוי לסחור בשוק הקריפטו בזהירות המתבקשת: לבחור פלטפורמה יציבה ובעלת וותק, לסחור במטבעות מוכרים (לפחות ברכיב היותר סולידי של התיק, זה שאתם לא מוכנים לאבד), ולנהל את תיק ההשקעות בקריפטו באופן אקטיבי.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מציאות מדומה
מה זה מציאות מדומה ואיך פייסבוק מקדמת את הנושא?
קרנות תשתיות אלטרנטיביות
האם קרנות תשתיות אלטרנטיביות בונות את ארצות הברית מחדש?
תיק השקעות טכנולוגי
תיק השקעות טכנולוגי: בכל 19 שניות מתרחשת מתקפת סייבר
ארהב מול סין
ארה”ב מול סין – האם המהלך של נשיא ארה”ב ישפיע על יחסי הכוחות?
הר הביטוחים משרד האוצר – איך זה יכול לעזור לנו?