טכנולוגיה

מדינות המערב עוקבות בעניין רב אחר הפעולות, שיש שיכנו אותן התערבויות, של ממשלת סין בשוק ובכלכלה הסינים. ראינו איך ממשלת סין מגבילה את הצמיחה של ענקית הטכנולוגיה מבית עליבאבא, אז עוד חשבנו שמדובר בתגובה חריפה להתבטאות אנטי ממשלתית בערוצי התקשורת הציבוריים של המדינה. זמן לא רב לאחר מכן נוכחנו לדעת שלא כך הדבר: ממשלת סין חוקקה תקנות וחוקים והפעילה זרועות אכיפה כנגד הפעילות הציבורית של חברות טכנולוגיה רבות, עד כדי בריחה המונית של משקיעים מחברות סיניות שחשופות לגחמנות ההרסנית של הממשלה.

כעת, מפרסמת המפלגה הקומוניסטית של סין מעין תכנית חומש, שעוסקת כביכול בפיתוח הכלכלה הסינית אולם הלכה למעשה, ניראה כי מדובר בשורה של מגבלות קשות נוספות שעלולות להשפיע על הצמיחה של הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. לפני כשבוע ב-12 באוגוסט 2021 פרסם גוף המכונה “הוועד המרכזי של הממשלה ומועצת המדינה” תכנית חומש לחיזוק השליטה הרגולטורית במגזרים אסטרטגיים במדינה. התכנית כוללת עשרה צעדים שניראה כי בעיקר יחזקו את עליונות המפלגה על פני הישויות הפרטיות בשוק העסקי של סין.

מה בדיוק כוללת תכנית הצמיחה של הכלכלה הסינית?

מעיון מרפרף ברשימת התקנות החדשה עולה כי עיקר המסמך עוסק בהמשך מעקב ובחינת הפעילות של חברות הטכנולוגיה הסיניות הגדולות, שבשנה האחרונה עניינו במיוחד משקיעים מן המערב, אולם בעקבות ההתערבות הממשלתית מתמודדים עם בריחה המונית של אותם משקיעים. מעקב אחר אבטחת נתונים, רישום פרטי לקוחות, שיטות נוגדות תחרות ואפילו רשימה של הגבלים עסקיים, הנוגעות בעיקר לפעילות העסקית של חברות בתחומים כמו טכנולוגיה וחינוך, חדשנות טכנולוגית, מדעים, ביטחון לאומי ומונופולים או חברות ענק מקומיות, ויסדירו את הפעילות של חברות ציבוריות בסין.

גם חברות הרכב העוסקות בפיתוח של רכבים חשמליים מתבקשות מעתה לעמוד בתקנות החדשות, בעיקר בתחום של שליחה, שמירה וייצוא של מידע בעיקר בנוגע לנתונים של משתמשים.

התייחסות מיוחדת קיבלו חברות בתחום האינשורטק והביטוח המקוון. בחודשים האחרונים ובעיקר בעקבות גל משמעותי של ביקושים לביטוחי סייבר, האוכלוסייה בסין אינה מצליחה לייצר איזון בין היצע לביקוש של מוצרי ביטוח. כאן, הממשלה לא מסייעת לחברות הביטוח כשהיא קובעת סדרה חדשה של תקנות לעיבוד, אבטחה ושימוש במידע של מבוטחים ולתפעול פלטפורמות מקוונות.

רק השבוע פרסם הרגולטור הסיני העומד בראש הגוף המפקח על מוסדות הבנקאות והביטוח במדינה הודעה בנוגע לערוצי שיווק בהם משתמשות חברות האינשורטק, והבטיח “ענישה חמורה” לחברות ביטוח אשר מפרסמות את מוצרי הביטוח שלהם בשיטות שהוא כינה “לא הולמות”.

הנחיות לשגשוג משותף

מי שקוראים את מסמך התקנות לא יכולים להתעלם מן התחושה הכבדה של שליטה וייצור עיכובים בצמיחת חברות הענק הסיניות, על ידי הממשל. הכותרת הלא מאיימת שניתנה לפסקאות השונות במסמך התקנות נשמעת חיובית באופן מפתיע, ומופיעים בה ביטויים כמו “תכנית החומש הסינית לחיזוק הכלכלה”, “הנחיות לשגשוג משותף בשוק הסיני”, או “דרכים שונות לדאוג למעמד הביניים”. הלכה למעשה, רבים משערים כי מדובר בתקנות המאפשרות לממשלה לשמור, או אפילו לחזק את כוחה בקרב העם, להשיג שליטה על נתונים ועל האזרחים במדינה ולהגביל את הצמיחה החופשית של השוק.

לצד כלל התקנות המופיעות במסמך מופיע גם יעד לסיום היישום שלהן: שנת 2025.

תוצאות פרסום התכנית – איך מגיבים המשקיעים במערב?

מיד לאחר פרסום התכנית, נפל שווי השוק של הארגונים הסינים הגדולים וחברות הטכנולוגיה בעיקר, ואיבד מיליארדים של דולרים. מדד ההאנג סנג איבד כ – 3% ביום שלאחר הפרסום, ומשקיעים רבים, בעיקר ממדינות המערב, מראים סימני דאגה. ניראה שסין, שהביאה את הקורונה לעולם, סבלה ממשבר כלכלי אולם הייתה מהמדינות הראשונות שהתאוששו ופרצו קדימה לאחריו, עדיין לא מצאה את שיווי המשקל שיאפשר לה לעקוף את ארצות הברית ולהפוך לכלכלה החזקה בעולם, בעיקר עקב שינוי מהותי בתפיסת העולם, ביחס למדינות המערב.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מה צריך לדעת לפני תהליך מחזור משכנתא
רולקס
הזמן להשקיע באפיקים אלטרנטיביים: מחירי שעוני רולקס לאספנים מזנקים כתוצאה ממחסור
קאנביס
איך להשקיע בקנאביס?
קרן השקעות פרטית
המדריך להשקעות אלטרנטיביות: חמישה דברים שאתם חייבים לדעת על קרנות השקעות פרטיות
השקעות
ARK : המלכה של וול סטריט מאבדת את מגע הקסם שלה?