ספייס איקס

המילניום הנוכחי הביא עימו שפע של בשורות, ובין השאר, הוא ייזכר כמילניום שהביא את תעשיית החלל אל השווקים הפרטיים, שלושה מהאנשים העשירים בעולם מנהלים ביניהם מעין תחרות או מירוץ בנושא התפתחות והישגים בתעשיית החלל, הם אילון מאסק מנכ”ל טסלה וספייס X, ריצ’רד ברנסן מנכ”ל וירג’ין, וג’ף בזוס מנכ”ל אמזון.

ספייס X היא חברת החלל של אילון מאסק, שלא רק מנסה להתחרות בחבריו על הגשמת יעדים בתחום התעופה האזרחית לחלל, אלא הוא קבע לעצמו יעד להפוך את ההתיישבות האנושית על מאדים אפשרית, ולצורך ההגשמה של יעד זה אף מכר את כל נכסיו לאחרונה.

החברה המובילה בעולם בתעשיית השיגורים לחלל

ספייס X, או בשמה המלא Space Exploration Technologies Corporation, הוקמה על ידי אילון מאסק בשנת 2002 ואז עסקה בעיקר בפיתוח ושיגור לחלל של מערכות לוויינים. כבר מתחילת דרכה שמה לעצמה החברה למטרה לייצר חלליות ומשגרים המיועדים לשימוש חוזר, ולא לשימוש חד פעמי כפי שמקובל כיום בקרב כל החברות האחרות להתייחס לכלי רכב המיועדים לשיגור לחלל. ספייס איקס היתה הראשונה, ונכון לתחילת שנת 2022 גם היחידה, שהצליחה להנחית טיל ואז להחזיר אותו ארצה ואכן לעשות בו שימוש חוזר.

עוד מאפיין ייחודי של ספייס X הוא העלות הנמוכה יחסית של מחירי השיגור והפעילות שלה. בשנת 2021 ביצעה ספייס X כ – 25 שיגורים לחלל, ובשנת 2020 מספר השיגורים היה דומה.

2020: ספייס איקס הופכת לחברה הפרטית הראשונה שמשגרת אסטרונאוטים לחלל

ב – 15 לנובמבר 2020 הפכה ספייס איקס לחברה הפרטית הראשונה שיש לה אישור לשיגור אסטרונאוטים לחלל ובחזרה. הרקטה פלקון 9 שוגרה לחלל כשהיא נושאת את החללית ריזיליינס וארבעה אסטרונאוטים: האמריקאים של נאס”א שאנון ווקר, מייק הופקינס וויקטור גלובר, והאסטרונאוט היפני סוויטי נוגוצ’י. הצוות שם את פעמיו אל תחנת החלל הבין לאומית והיה הצוות ה – 64 במספר שהגיע לתחנת החלל. ארבעת האסטרונאוטים חזרו אל כדור הארץ ב – 2 במאי 2021, בנחיתה נינוחה אל מי האוקיינוס האטלנטי. בהתאם לאסטרטגיה של ספייס איקס, החללית שנחתה לאחר אותו המסע כבר שימשה בשימוש חוזר במשימה נוספת.

ספייס איקס שולחת אזרחים ל”ביקור” בחלל

בספטמבר 2021 שיגרה ספייס X את החללית דרגון 2 למשימה ייחודית: היא נשלחה עם ארבעה אזרחים “מן השורה” לשלושה ימים של הקפות סביב כדור הארץ בגובה של 575 ק”מ מעל פני כדור הארץ. זו היתה הטיסה הראשונה שהקיפה את כדור הארץ כשצוות החללית מורכב מאזרחים, ולא מאסטרונאוטים מנוסים. אמנם, הצוות עבר הכשרה והכנות – אולם מדובר בצעד ענק קדימה ביחס לתיירות החלל המתגבשת. ארבעת ברי המזל שזכו להקיף את כדור הארץ מגובה רב קיבלו “כרטיסי טיסה” מהמיליארדר ג’ארד אייזיקמן שרכש את הזכות לטוס תמורת כ – 100 מיליוני דולרים. מעניין לציין כי ארבעת ברי המזל לקחו איתם חפצים שונים במטרה למכור אותם כשינחתו ולתרום את הכספים לבית חולים מקומי. בין השאר, הם לקחו איתם יוקלהלה, חפצי ביגוד, ארגז בירות – ואפילו השמיעו בחלל יצירה מוזיקלית שנועדה להימכר ב – NFT לאחר הנחיתה. הם השלימו יותר מ – 40 הקפות סביב כדור הארץ, כשכל הקפה ארכה קצת יותר משעה וחצי.

מאסק מודיע: השנה, ספייס X מתעתדת להנחית אנשים על מאדים

ספייס X, כמו חברות אחרות של אילון מאסק, חושבת מחוץ לקופסה ועושה היסטוריה. מאסק התבטא לא אחת בנוגע למטרת העל שלו עבור ספייס X, והיא בהחלט אינה שיגור אזרחים אל מחוץ לאטמוספרה או שימוש חוזר במשגרים וחלליות. מאסק מעוניין להנחית אנשים על המאדים ולסייע בבניית ההתיישבות האנושית הראשונה מעל כוכב הלכת האדום. מאסק סיפר בראיונות שערך על תכניותיו להקים מעל פני כוכב הלכת מאדים “עיר הידרופונית” המכילה מערכות לקיום עצמאי של חיי קהילות שיהפכו את האדם לבעל החיים הבין כוכבי הראשון, עד כמה שידוע לנו..

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

300 אלף
בעלי הון עצמי של 300 אלף שקל ומפחדים משוק ההון? יש לנו אלטרנטיבה בשבילכם!
בורסה
ירידות שערים בבורסות? יש אלטרנטיבות אחרות
כמה עולה הובלה בישראל ומהי הובלה אלטרנטיבית?
שוק הקריפטו
200 מיליארד נעלמו ביום אחד: מכירות והפסדי ענק בשוק הקריפטו
טכנולוגיה
מדוע 90% מחברות הטכנולוגיה הישראליות רשמו תשואה שלילית לאחרונה?