השקעה אלטרנטיבית

במהלך שנת הקורונה, סקטור הצריכה הציע הזדמנות להשקעה דפנסיבית, שהערך שלה עלה גם בתקופות הפחות יציבות של השנה האחרונה, ואחרי הכל, היו לנו לא מעט כאלה. לצד סקטור הטכנולוגיה שעשה חייל, סקטור הצריכה, ובפרט סקטור הצריכה המחזורית, היווה ערוץ השקעה סולידית ובטוחה. לאחרונה, עולה מדו”חות שונים ברחבי העולם ובכלכלות השונות, כי ניראה שימי הזוהר של סקטור הצריכה עומדים לפוג. מהו בדיוק סקטור הצריכה, מה אומרות עליות וירידות ערך בסקטור זה, ואיך להכין את תמהיל ההשקעות על פי התחזיות לסקטור?

מהו בדיוק סקטור הצריכה ואילו מוצרים נמצא בו?

במרבית המדדים מסביב לעולם, אפשר לראות חלוקה לסקטורים על פי תחום העיסוק של המניות, כמו למשל תעשיות, פיננסים, בריאות, שירותים, וגם צריכה. סקטור הצריכה מכיל בעיקר מוצרי השקעה הקשורים למוצרים שנרכשים על ידי צרכנים פרטיים. בתוך סקטור הצריכה ניתן למצוא חלוקה פנימית, לסקטור צריכה “לא חיונית” (Consumer discretionary) ולסקטור הצריכה המחזורית, החיונית או יש כאלה שאפילו יכנו אותו “המנוע של הצמיחה” (Consumer Staples). בסקטור הצריכה המחזורית נמצא מוצרים כמו מוצרי מזון, ניקוי, וקצת טואלטיקה. מניות מוכרות בתחום הצריכה הבסיסית יהיו למשל: קוקה-קולה, קולגייט פלמוליב, קוסקו, היינץ, וולמארט, ועוד. בסקטור הצריכה הלא חיונית נמצא מוצרים שאנחנו רוכשים באופן שאינו קבוע או שוטף, כמו למשל מניות של ענקית הריטיילר אמזון, בסט ביי, תאגיד הקרוזים קרניבל, איביי, אטסי, גאפ, הילטון, הום דיפו ועוד רבות.

קנינו מספיק מחשבים ניידים: סקטור הצריכה המחזורית לעומת סקטור הצריכה הבסיסית

שני הסקטורים של הצריכה עשו חייל בשנה החולפת: לאחר נפילות הערך של הקורונה, שהתרחשו עד סוף מרץ 2020, עלה ערך סקור הצריכה הבסיסית מתוך מדד ה – S&P 500 בכמעט 41%, וסקטור הצריכה הלא חיונית עלה באותה תקופה ב – 107%. דו”ח של חברת “קרדיט סוויס”, חברה בולטת בשווייץ לבנקאות ושירותים פיננסיים – מציג כי שני סקטורי הצריכה יציגו ירידות שערים, בקרוב, ויבלטו יותר סקטורי הצריכה הלא חיונית.

על פי הדו”ח, במהלך שנת הקורונה ראינו עלייה תלולה ברכישות מוצרים לא חיוניים, כמו למשל גאדג’טים, מכשירי כושר וספורט ביתיים, וכדומה. במהלך שנת הקורונה בה בילינו הרבה בבית, הוצאות הכספים על סקטור הבילויים, החופשות ואפילו המסעדות צנחה באופן דרמטי – בזבזנו יותר על צריכה לא חיונית.

בשלב זה של ההתמודדות עם החוקים המשתנים של העולם, ניראה שלכולנו יש מספיק מהמוצרים בסקטור הצריכה הלא חיונית. המחירים המאמירים של מוצרים אלה צפויים לרדת (אם כי לצד האינפלציה המאיימת עלינו – כנראה שלא נראה ירידות מחירים דרמטיות בקרוב), ומדדי הסקטורים, כך על פי תחזיות, ירדו גם הם.

שינוי רב מערכתי בשל מצב השוק המשתנה כל העת

לא רק הנגיף הסיני המסתורי הביא עמו שינויים רבי עוצמה לכל השווקים הגדולים בעולם – משהו אחר קרה, לצד זאת. ניראה כי השווקים הפיננסיים, כמו גם שווקים אחרים, פועלים על מנת להתנער מהכוחות הבירוקרטיים השולטים בכיווני השוק, מסרבלים הליכים וגוזרים עמלות גבוהות על כל פעולה. ראינו את זה בשינויים שצעירי פורום רדאיט הביאו עימם לחוקי ההשקעות עם תיקי השקעות קטנים ושיתוף פעולה בין משקיעים, ראינו את זה עם מספר שלא נראה כמותו של הנפקות ספאק שאפשרו הנפקה מהירה עם פחות “כאב ראש”, בירוקרטיה ודו”חות. השינוי הזה מתבטא גם הרגלי הצרכנים, בביקוש ובהיצע, ובסופו של דבר בתמחור של מוצרים שונים.

איך מתאימים את תיק ההשקעות לשינויים הצפויים בסקטור הצריכה?

כרגע, קשה לדעת מה יהיה הכיוון המנצח בסקטור הצריכה: האם זה תהיה השפעה של עליית המחירים והאינפלציה? או שמא זה יהיה השינוי שינבע מירידה בביקושים עקב שובע של השווקים ממוצרים לצריכה מחזורית? ההמלצה הטובה ביותר למשקיעים שמעדיפים סולידיות, היא לשמור את היד על הדופק בהשקעה בסקטור הצריכה כמו גם בשאר ההשקעות. ביחד עם זאת, מי שמשקיע לטווח ארוך יכול להניח שגם אם נראה ירידה בביקושים כעת, לטווח ארוך, בהשקעה במדדים כמו בהשקעה במדדים, הירידה תתקזז עם העליות שבדרך.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מטבעות דיגיטליים
מדד חדש נולד: מדד מטבעות דיגיטליים
קופת גמל להשקעה
קופת גמל להשקעה – האם זה כדאי?
טסלה
הרנסנאס הטכנולוגי: אופטימוס הרובוט החדש של טסלה
מציאות מדומה
מה זה מציאות מדומה ואיך פייסבוק מקדמת את הנושא?
מטבעות קריפטוגרפים
שוק הקריפטו 2022: למה את’ריום מסתמן כהשקעה טובה יותר מביטקוין?