בעשור האחרון אפקט החממה ומשבר האקלים העלו את המודעות ואיתה גם את המימון וההשקעות בפרויקטים בתחום האנרגיה המתחדשת. חברות רבות קמו וטכנולוגיות שונות פותחו על מנת לספק מענה לייצור אנרגיה תחליפית למקורות המסורתיים והמזהמים – פחם ונפט.

בהתאם למגמה, משקיעים רבים בוחרים להשקיע בתחום האנרגיה הירוקה בין אם בהשקעה ישירה באמצעות רכישת ניירות ערך או קרנות סל בבורסות ברחבי העולם ובין בהשקעה מחוץ לבורסה במסגרת השקעה אלטרנטיבית הממוקדת בפרויקטים בתחום.

מקורות האנרגיה המתחדשת

אנרגיה מתחדשת, תחליפית או ירוקה, הם כולם שמות המתייחסים להפקה וייצור של אנרגיה על בסיס מקורות נקיים. העיקריים שבהם הם השמש, הרוח והמים. עלות הפקת האנרגיה ממקורות אלה לרוב יקרה יותר מהמקורות המסורתיים והניצולת שלהם נמוכה ביחס אליהם.

האתגר המרכזי בייצור אנרגיה נקייה הוא התלות המוחלטת במקור אנרגטי שאינו יציב או עקבי. למשל, הפקת אנרגיה מהשמש מחייבת שעות ארוכות של שמש, מתאפשרת רק בשעות האור, מוגבלות למדינות חמות ונפגעת בזמן עננות.

המרוץ הטכנולוגי בין החברות בתחום כולל פיתוחים טכנולוגיים לניצול ואגירה של אנרגיה ומבקש לשפר ולהפוך את ייצור האנרגיה המתחדשת ליעילה גם מבחינה כלכלית. כמו כן, חברות רבות מספקות שירותי מעטפת בתחום האנרגיה התחליפית, כלומר, בתחזוקה ואחסון האנרגיה ובמטרה להגביר את היעילות.

אנרגיה – תמונת מצב עולמית

שוק האנרגיה העולמי נשען ברובו המוחלט על אנרגיה שאינה ירוקה – נפט (כ-30%), פחם (כ-26%) וגז (כ-23%). מבין מקורות האנרגיה המתחדשים אנרגית המים היא הנפוצה ביותר לאחריה הרוח, השמש ומקורות נוספים אחרים.

סקטור האנרגיה המתחדשת זוכה לרוח גבית מהרגולטורים ברחבי העולם שהגדירו יעדים כך שיהווה נתח משמעותי יותר מסך ייצור האנרגיה. על אף שהיא מהווה רק כ-20% מסך האנרגיה המופקת בעולם ניתן לראות גידול עקבי בתפוקה שלה בשנים האחרונות. בארה”ב חל גידול של 40% בהפקת אנרגיה ירוקה בעשור האחרון. סין שהיא המזהמת הגדולה בעולם היא גם המפיקה הגדולה בעולם של אנרגיה ירוקה. בדנמרק כמעט 70% מצריכת האנרגיה השנתית מקורה באנרגיות מתחדשות.

עידוד ההשקעות בתחום במטרה להפחית את אפקט החממה ולהתמודד עם משבר האקלים  מהווה גורם תומך מרכזי לסקטור, לצד המיסוי המחמיר על פליטת פחמן ויצירת תמריצים למעבר לאנרגיה חלופית על פני זו המזהמת. בהקשר זה ראוי לציין את מלחמת רוסיה-אוקראינה שהדגישה את התלות של מדינות מערב אירופה בגז הרוסי והביאה לעליית מחירים בשוק הסחורות ובייחוד במחירי הנפט והגז. מדובר באירוע משמעותי שעשוי לקדם עוד יותר את ההשקעות באנרגיות נקיות במדינות מערב אירופה, החסרות במשאבים טבעיים, אך מחפשות להקטין את התלות שלהם בספקיות האנרגיה המסורתית, במקרה זה ברוסיה.

מדד הקלינטק בת”א

מדד ת”א-קלינטק שהושק בבורסה בת”א בשנת 2020, כולל את המניות הנכללות תחת תחומי הקלינטק והאנרגיה מתחדשת. כיום הוא מונה 25 חברות והוא השיא תשואה שלילית של כ-18% מתחילת השנה.

חמשת החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר המרכיבות אותו הן אנרג’יקס, אנלייט אנרגיה, אורמת טכנולוגיה, ורידיס ונופר אנרג’י. מתוך חמשת החברות שלוש עוסקות בייזום, הקמה, והפעלה של מערכות לייצור חשמל מאנרגיה סולארית או אנרגיית רוח. אחת עוסקת בתחום התפלת המים, המחזור ואיכות הסביבה. חברת אורמת עוסקת אף היא בפיתוח פרויקטי אנרגיה חלופית אך היא ממוקדת בייצור רכיבים חיוניים למערכות הפקת אנרגיה נקייה.

השקעה בתחום האנרגיה המתחדשת עשויה לספק למשקיע חשיפה מגוונת בתחומים ומודלים עסקיים שונים. רוב החברות עוסקות בייזום פרויקטים והקמתם אך נהנות גם ממכירת התוצר, כלומר ממכירת האנרגיה עצמה. לצידן ישנן חברות המפתחות טכנולוגיות או משפרות את הקיימות בדומה להשקעה בחברות תעשייה המבוססת על מכירה של מוצר כזה או אחר. כמו כן, בסקטור האנרגיה הירוקה ניתן לכלול גם חברות בתחום טכנולוגיות מים, מחזור ואיכות סביבה.

השקעה בסקטור האנרגיה המתחדשת אפשרית באמצעות מגוון רחב של קרנות סל בבורסות בארץ ובחו”ל. ניתן להשקיע גם בחברות ציבוריות או בקרנות ממוקדות קלינטק ותשתיות אנרגיה הנסחרות בבורסה ובאמצעות אפיק ההשקעות האלטרנטיביות בעיקר דרך חשיפה למימון פרויקטי תשתית או לקרנות החזקה פרטית והון-סיכון.

סיכום

אנרגיה מתחדשת היא תחום רחב שמספק מענה תחליפי לאנרגיה המזהמת על בסיס נפט ופחם. בעולם יותר ויותר ממשלות קובעות רגולציה ומדיניות המעודדת את ההשקעות בתחום וקובעות יעדים המחייבים הגדלה של ייצור אנרגיה על בסיס מקורות מתחדשים. למשקיע כלים רבים המאפשרים חשיפה לתחום ובישראל אף ישנו מדד סקטוריאלי המספק פיזור השקעות בתחום.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

 

תעשייה ביטחונית
האם מדובר באחת התעשיות הצומחות ביותר בישראל?
שוורים ודובים
שוורים ודובים: ספטמבר האדום בוול סטריט, טסלה עוקפת את תחזיות האנליסטים ומוסרת כ-241 אלף רכבים ברבעון השלישי
השקעות אלטרנטיביות בתיק הנכסים
איך משלבים השקעות אלטרנטיביות בתיק הנכסים המסורתי?
נסיעות שיתופיות המודל הסינגפורי
המודל הסינגפורי (והמוצלח) של נסיעות שיתופיות
נדל"ן וירטואלי
העתיד הוא עכשיו: מחירי הנדל”ן הוירטואלי בעלייה חדה