קרנות פידר
קרנות פידר

קרנות פידר, או בעברית קרנות הזנה, הן מבנה השקעה המיועד להשקעות גדולות ומורכבות, כאשר קרן מרכזית אחת מרכזת את כספי ההשקעה, וממנה מסתעפות קרנות נוספות להשקעות ייחודיות, שלעיתים קרובות הן לא אפשריות בפני משקיעים בודדים ללא מבנה ייחודי זה. הקרן המרכזית, שממנה מבוצעות השקעות נוספות אופן מרוכז מכונה באנגלית פידר ובעברית קרן הזנה, מפני שהיא “מזינה” קרנות נוספות שמתחתיה בכספי המשקיעים. המשקיעים בקרן ההזנה מודעים למבנה הייחודי ולפיזור כספי ההשקעה במרוכז ועל פי הצורך בקרנות נוספות. בישראל, אחת מקרנות הפידר הפעילות היא קרן ההזנה של אלטשולר שחם ואיי קפיטל שהחלה לפעול בארץ לפני כשנה, והיא פועלת במבנה קרן פידר עם פניה למשקיעים מוסדיים בלבד וקבלת משקיעים כשירים להשקעה, כנדרש במקרה של קרנות פידר בארץ (תזכורת: משקיע כשיר הוא בעל נכסים נזילים בסכום של מעל 8 מיליוני שקלים והיקף הכנסות של מעל 1.2 מיליוני שקלים ליחיד או 1.8 ₪ לתא המשפחתי). גם בחו”ל יש קרנות פידר המרכזות השקעות ייחודיות – לפניכם סקירה קצרה של קרנות פידר מובילות.

קרנות ההזנה של אלטשולר שחם ואיי קפיטל – למשקיעים מינימום של 8 מיליוני שקלים

בנובמבר אשתקד (2021) פורסם כי שיתוף פעולה בין בית ההשקעות הגדול בארץ, הוא אלטשולר שחם, ופלטפורמת ההשקעות המתמחה בנכסים אלטרנטיביים אייקפיטל, מוליד אפשרות להשקעה במבנה של קרנות הזנה בישראל, עם אפשרויות להשקעה בקרנות גידור, קרנות פרייבט אקוויטי ונכסים שאינם סחירים במבנה ייחודי דרך פלטפורמה ייחודית לאיתור הזדמנויות השקעה, המרכזת בארה”ב נכסים בשווי של מעל 93 מיליארדי דולרים במעל 800 קרנות השקעה שונות. האפשרות החדשה להשקעה בקרנות פידר, שיאפשרו הפניה של הכסף לערוצי השקעה שונים בארץ ובחו”ל, עומדת בפני משקיעים כשירים בלבד וכבר הוצעה למי שמנהלים בבית ההשקעות תיק השקעות בסכומים של 8 מיליוני שקלים ומעלה. הסכום המינימלי להשקעה בקרנות ההזנה של אלטשולר שחם ואיי קפיטל, כמו גם עמלות הניהול של קרן הפידר המדוברת, מוצעים בסכומים נמוכים מהמקובל בשוק. 

קרנות פידר מובילות בחו”ל

גם בתי ההשקעות בחו”ל פחות מפרסמות את קרנות הפידר שלהן, המזמינות משקיעים בסכומים גדולים לבצע השקעות משותפות על מנת לפתוח דלתות לאפיקי השקעה ומוצרים בסכומים גדולים ובתנאי השקעה ייחודיים. נזכיר את קרנות הפידר של בלאק רוק, שתיים מהן הן הקרן המוסדית של בלאק רוק שמנהלת כ – 65 מיליארדי דולרים בקרנות שונות עם דגש על השקעות אחראיות (ESG), וקרן ההון של בית ההשקעות המפורסם, המנהלת כמעט 20 מיליארדי דולרים ומושקעת בנכסים נזילים. תנאי ההשקעה, עלות ההצטרפות והסכום המינימלי להשקעה, כמו גם שיעורי התשואה בשנים האחרונות – אינם מפורסמים. 

האם כדאי לחפש השקעה בקרן הזנה?

מבנים רבים ושונים מציעים למשקיעים “לאחד כוחות” ולהזרים כספים לאפיקים משותפים על מנת לאפשר גיוון נרחב בסוגי ההשקעות העומדים בפני המשקיעים בתנאי השקעה נוחים יותר. הדבר נכון גם למשקיעים מוסדיים וגם למשקיעים כשירים, שמשקיעים בדרך כלל סכומי עתק – כמו גם למשקיעים קטנים, שם היתרון לגודל הוא אולי משמעותי אף יותר. 

מי שהם לא משקיעים כשירים כנראה שלא יוכלו ליהנות מהיתרונות של קרנות פידר הזמינות למשקיעים בסכומים של שבע ספרות – אבל את היתרונות של השקעות משותפות ניתן להשיג לא רק באמצעות השקעה בקרנות פידר בארץ או בחו”ל, אלא גם דרך מוצרי השקעה מוכרים ושכיחים יותר למשקיעים שונים, כמו קופות גמל להשקעה, פוליסות חיסכון וקרנות נאמנות. במוצרים כאלה, המשקיע רשאי להשקיע כל סכום שמתאים לו (ללא מינימום השקעה), והכספים שומרים על נזילות.

אור שושן

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

הבנקאות דיגיטלית
הבנקאות הדיגיטלית
מה יש בתיק ההשקעות של ברקשייר האת׳ויי?
מטבעות קריפטוגרפיים
בנקים גדולים באירופה מאפשרים חשיפה לשוק הקריפטו ולביטקוין
חברת בואינג
ציפור הפלדה – חברת בואינג ומשבר הקורונה
שוק ההון
שוורים ודובים: ירידות שערים במדדים המובילים בארה”ב ובאירופה, אפל נפלה ב-3%, קרוגר צללה ב-7.5%