אנרגיה מתחדשת

הכלכלה העולמית נמצאת בתקופת מעבר בין מקורות אנרגיה. חששות משינויי אקלים, הנובעים מפליטת גזי חממה, אחראים לשאיפה להתרחק מדלקים מאובנים מבוססי פחמן (כגון פחם, נפט וגז טבעי), ולאמץ במקומם מקורות אנרגיה שאינם מתכלים עם השימוש. אנרגיה מתחדשת, המכונה גם אנרגיה נקיה, היא אנרגיה המופקת מאור השמש (אנרגיה סולרית), מרוח, מזרימת מים (תחנות כוח הידרואלקטריות), מגלי הים, מגאות ושפל ומחום ממעבה האדמה (אנרגיה גיאותרמית). מדינות רבות ברחבי העולם הציבו לעצמן למטרה לחדול כליל משימוש באנרגיה המופקת משריפת דלקים ולעבור לשימוש באנרגיה מתחדשת בתוך כמה עשרות שנים, ההערכה היא כי ההשקעה הכרוכה במעבר גלובלי לאנרגיה נקיה עומדת על למעלה מ – 100 טריליון דולרים, כאשר השקעה זו תיפרש על פני שלושת העשורים הקרובים.

השקעה באנרגיה מתחדשת

מקורות אנרגיה מתחדשים, כמו רוח, שמש וזרימת מים (שלושת המקורות העיקריים לאנרגיה מתחדשת) מספקים כיום כרבע מהחשמל שמייצר משק החשמל הגלובלי. התעשייה צמחה במהירות, והגדילה את כושר ייצור החשמל שלה בקצב שנתי של כ – 8% בעשור האחרון. עם זאת, לאור החששות הגוברים מפני שינויי האקלים, הקצב הואץ בשנים האחרונות.

שינויי האקלים מאלצים חברות ומוסדות אחרים להתמקד בשאלה כיצד הם יכולים לתרום את חלקם להפחתת פליטות הפחמן. חברות רבות חותמות על הסכמי רכישת חשמל (PPA – Power Purchase Agreements) עם חברות המייצרות חשמל, כל זאת כדי לקנות באופן ספציפי חשמל המופק ממקורות מתחדשים. בה בעת, ישנם גם מי שמשקיעים ישירות בפרויקטים בתחום האנרגיה המתחדשת. בעוד שרבים עושים זאת כדי להפוך לאזרחים אחראיים יותר או לבחור בהשקעות אחראיות המכונות גם השקעות ESG, אנרגיה מתחדשת הולכת והופכת למשתלמת יותר עקב ירידת עלויות של פאנלים סולאריים, טורבינות רוח, שנאים וסוללות לאחסון אנרגיה. כל זה הופך את המגזר לכזה המציע הזדמנויות השקעה אטרקטיביות.

ממשלות פועלות גם הן להאצת שחרור הכלכלה מן התלות באנרגיה המופקת מדלקים מאובנים הפולטים פחמן. כך למשל על ידי העברת חקיקה שתגדיל את ההשקעות במגזר. באוגוסט 2021, הסנאט האמריקני העביר חבילת תשתית של 1.2 טריליון דולר הכוללת מימון להאצת השקעות באנרגיה נקייה.

מניות של חברות אנרגיה גדולות

דרך טובה להשקיע באנרגיה מתחדשת היא לסחור במניות של חברות מובילות בתחום. כך למשל חברת Brookfield Renewable (NYSE: BEP), אחת היצרניות הגדולות בעולם של חשמל הידרואלקטרי אשר היווה יותר מ – 62% מן הפורטפוליו של החברה בשנת 2021. לחברה זו גם רכיב הולך וגדל של חשמל המופק מרוח וכן מערכות סולאריות בקנה מידה תעשייתי. לברוקפילד מומחיות באחסון אנרגיה מה שמקנה לה יתרון משמעותי. החברה מוכרת את רוב החשמל שהיא מייצרת במסגרת הסכמי PPA ארוכי טווח שמייצרים תזרים מזומנים קבוע.

First Solar (NYSE: FSLR) מפתחת ומייצרת פאנלים סולאריים דקים. סוג זה של פאנל, שהוא גדול יותר מאחרים, מייצר יותר אנרגיה שמישה מטכנולוגיות מתחרות. זה הופך אותו לאידיאלי עבור פרויקטים של אנרגיה סולארית בקנה מידה תעשייתי. יצרנית הפאנלים הסולאריים עשתה עבודה נאותה ביצירת ערך עבור בעלי המניות שלה, והניבה כ – 9.5% תשואה שנתית כוללת מאז ההנפקה הראשונית שלה (IPO) בנובמבר 2006. כאחת מיצרניות הפאנלים הסולאריים המובילות בעולם, החברה נמצאת בעמדה מצוינת ליצור עוד יותר ערך לבעלי המניות, כאשר הביקוש לפאנלים סולאריים מואץ. קיבולת הייצור בדרך להכפיל את עצמה עד 2025 מהרמה של 2020. First Solar משלימה כל זאת עם אחד המאזנים הטובים במגזר. היו לה כ – 1.5 מיליארד דולר במזומן נטו בשנת 2021, מה שנותן לה גמישות פיננסית מספקת להמשיך ולהתרחב.

חברה ישראלית שמניותיה נסחרות בנאסד”ק היא סולאראדג’ (SloarEdge Technologies, NASDAQ: SEDG). החברה מפתחת ומייצרת מערכת שנאי (אינוורטר), רכיב זה ממקסם את ההספק המופק על ידי פאנלים סולאריים, ועוזר להוזיל את עלות האנרגיה המיוצרת על ידי המערכת.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

החשמלית של יונדאי
מהפכה בעולם הרכב: החשמליות של יונדאי מגיעות לארץ?
השקעות אלטרנטיבי
השקעות אלטרנטיביות –  אילו סוגים קיימים ולמי זה מתאים?
קרנות גידור בישראל
חם מהתנור (הפיננסי): סיקור עדכני על קרנות גידור בישראל
רובוטים
חיילי העתיד הם רובוטים!
נדלן
שוק הנדל”ן רותח – כיצד תוכלו להרוויח מכך?