ביטקוין

במאי אשתקד (2021) השיקה ענקית המדדים סטנדרד אנד פורס (או בקיצור S&P) שורה של מדדים עבור שוק הקריפטו, ביניהם מדד שעוקב אחר מחיר הביטקוין, מדד שעוקב אחר מחיר האת’ריום, מדד שעוקב אחר מחירי המטבעות הגדולים בשוק הקריפטו. נכון להיום, חברת S&P מתחזקת עשרה מדדים של שוק הקריפטו שמייד נרחיב אודותיהם – והיא לא היחידה: גם בתי ההשקעות בלומברג וגלקסי פרסמו מדדים בשוק ההון שעוקבים אחר מוצרים בשוק הקריפטו.

עם הכניסה של שוק הקריפטו ככלל הביטקוין בפרט ל”מיינסטרים” של שוק ההון והפיננסים, מדובר בצעד חשוב המאפשר להשקיע גם בתיק ההשקעות המסורתי בשוק ההון כנגד שוק הקריפטו. בעוד השקעות אלטרנטיביות, כמו השקעות בשוק הקריפטו, נוטות לצייר תנודתיות עצמאית שאינה מתנהלת בצמוד לתנודתיות של שוק ההון, מוצרים מחקי מדד של מטבעות בשוק הקריפטו צפויים לגלם תנודתיות פחותה ביחס לתנודתיות של מוצרים אחרים בשוק ההון, או במילים אחרות: מדובר באפיק השקעה שעשוי להתנהל בתנודתיות האופיינית לשוק הקריפטו ולהוות ערוץ משמעותי לגידור התיק, גם עבור מי שלא מעוניין לפתוח ארנק דיגיטלי וחשבון השקעות בפלטפורמה חדשה, בדרך כלל באנגלית, ולהעביר כספים דרכה.

מי המדדים הבולטים של S&P בשוק הקריפטו?

כאמור, S&P מנהלת כיום עשרה מדדים הצמודים למוצרים משוק הקריפטו, ואלו המרכזיים שבהם:

S&P Bitcoin Index: מדד הצמוד למחיר הביטקוין בלבד. מדד זה הפסיד מאז תחילת שנת 2022 מעל 10%, ובחישוב שנתי לשלוש השנים האחרונות הרוויח כ – 118%.

S&P Ethereum Index: מדד הצמוד למחיר האת’ריום, הוא מטבע הקריפטו השני בשווי השוק שלו. מדד זה הפסיד מאז תחילת שנת 2022 כמעט 20% ובחישוב שנתי לשלוש השנים האחרונות הרוויח כ – 177%.

S&P Cryptocurrency Top 5 Equal Weight Index: מדד שעוקב אחר השינויים במחירים של חמשת המטבעות הגדולים בשוק הקריפטו. מדד זה הפסיד מאז תחילת שנת 2022 25.75% ובחישוב שנתי לשלוש השנים האחרונות הרוויח כ – 75.6%.

S&P Cryptocurrency Top 10 Equal Weight Index: מדד שעוקב אחר השינויים במחירים של עשרת המטבעות הגדולים בשוק הקריפטו. מדד זה הפסיד מאז תחילת שנת 2022 20.65% ובחישוב שנתי לשלוש השנים האחרונות הרוויח כ – 101%.

S&P Cryptocurrency MegaCap Index: מדד שעוקב אחר השינויים במחירים של ביטקוין ואת’ריום בלבד.  מדד זה הפסיד מאז תחילת שנת 2022 13.42% ובחישוב שנתי לשלוש השנים האחרונות הרוויח כ – 130.8%.

S&P Cryptocurrency LargeCap Index: חברת S&P מחזיקה ברשימת מטבעות קריפטוגרפיים משמעותיים שהיא מכנה אותה BDM – Broad Digital Market. החברה לא מפרסמת את רשימת המטבעות אולם לפי פרסומים הרשימה מכילה כ – 250 מטבעות שונים בשוק הקריפטו. מדד זה מכיל את שורת המטבעות בעלות שווי השוק הגדול ביותר ברשימה זו. מדד זה הפסיד מאז תחילת שנת 2022 17.92% ובחישוב שנתי לשלוש השנים האחרונות הרוויח כ – 118.2%.

האם ניתן להשקיע במדדי שוק הקריפטו של חברת S&P?

בשוק הקרנות כבר ניתן למצוא קרנות מחקות שעוקבות אחר מדדי S&P לשוק הקריפטו, ובפרט עבור המדד למחיר הביטקוין, האתריום, ומדד ה – MegaCap העוקבת אחר שני מטבעות גדולים אלה. בפברואר, למשל, הודיעה מנהלת הקרנות והנכסים מהגדולות בעולם Fidelity כי תשיק קרן העוקבת אחר מדד הביטקוין של S&P. וכבר באוקטובר 2021 הודיעה ענקית ההשקעות בלומברג כי היא משיקה קרן סל שעוקבת אחר מחיר הביטקוין.

האם להשקיע בקרנות או במטבע עצמו?

ההשקעה בקרנות שעוקבות אחר מדד בעל מוצר אחד בלבד, כמו ביטקוין או את’ריום, לא מעניקה למשקיעים את הפיזור האופטימאלי הנחוץ לגידור מפני ירידות שערים. נשאלת השאלה – מה היתרונות בהשקעה בקרן שעוקבת אחר תנודתיות הביטקוין או האתריום על פני השקעה בשוק הקריפטו באופן ישיר? בעוד אנחנו זוכרים כי קרנות מחקות אינן מניבות את התשואה המדוייקת שמניבים המוצרים המשמשים עוגן, ההשקעה בקרן היא נכון להיום פשוטה יותר ביחס להשקעה בשוק הקריפטו המצריכה מן המשקיע לפתוח ארנק דיגיטלי, לנהל השקעות בפלטפורמות שונות ולהתמודד עם קשיי המיסוי והמשיכה של רווחים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

אנרגיה מתחדשת – סקטור שמספק למשקיע חשיפה מגוונת
עצות להשקעות אלטרנטיביות
עצות לאובדי עצות: השקעות אלטרנטיביות
מדד הביומד
טכנולוגיה רפואית: מדד הביומד מזנק
שוורים ודובים
שוורים ודובים: תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר, משבר חוב בסין ומשבר אנרגיה חמור באירופה
השקעות אלטרנטיביות
מיליונרים בשוק הקריפטו: שלושת מיליונרי הקריפטו הגדולים בעולם