סקירה אלטרנטיבית 4.4.21

ביחד עם סוף החורף ותחילת האביב, מרץ סיכם איתו גם את הרבעון הראשון של שנת 2021. כשאנחנו מסתכלים אחורה, אנחנו רואים רבעון תנודתי וקופצני, עם שינויים חדים במחירי מוצרי השקעה רבים אבל ללא ספק, עם ריח של אביב, איזון ועליות שערים באוויר – בשוק הישראלי הקטן שהצליח כמעט לשים את הקורונה מאחוריו עם מבצע חיסונים מעורר השראה בכל העולם, כמו גם בשווקים נוספים בעולם בראשם השוק הסיני והשוק האמריקאי בעקבות חבילת הסיוע הנדיבה של ממשל ביידן.

אז בשבוע שחלף, ובתחילת השבוע שמתחיל עכשיו, אנחנו רואים לאחר שבועיים של המתנה, סוף סוף קצת ירוק בשערי המדדים – כל המדדים המקומיים עלו השבוע לאחר תקופה של ירידות וציפייה לתחילת עליות השערים.

מאידך, ניראה כי אחרי יותר משנה של הנפקות בסדרי גודל מופרכים, עם או בלי חברות ספאק, המשקיעים חוזרים למנהגים הישנים, הטובים והסלקטיבים שלהם. מספר הנפקות בשבוע שעבר, ביניהן ההנפקה של קומפאס (פלטפורמה להשקעות בנדל”ן), הצליחו לגייס פחות הון ממה שקיוו באמצעות הנפקה, ובניגוד להסתערויות שראינו בהנפקות של חברות טכנולוגיה שונות, ניראה כי המשקיעים מצטננים וחוזרים להרגלים מושכלים, איטיים ומלומדים יותר. צעד כזה יסייע לשוק להשיג את האיזון שאנחנו מחכים לו, וישפיע באופן חיובי על תנודתיות היתר שאנחנו רואים מזה זמן רב.

המדדים מביאים איתם בשורות טובות

אנחנו פותחים את השבוע הראשון של אפריל עם עלייה בכל המדדים המקומיים: מדד תל אביב 125 עלה השבוע ב – 2.2% (ומתחילת השנה ב – 6.7%), מדד תל אביב 35 עלה השבוע ב – 2% (ומתחילת השנה ב – 7.4%), מדד תל אביב 60SME עלה השבוע ב – 3.1% (ומתחילת השנה ב – 15.9%), מדד הבנקים עלה ב – 0.9% (ומתחילת השנה ב – 16.1%), ועוד. העליות במדדים מגיעות לאחר שבועיים של עליות זהירות ולא אחידות בשוק ההון וציפייה לתחילת העליות במדדים. לאחר שנה של האטה, חשש ומסחר מבוסס רגש, אנחנו מקווים שבעתיד הקרוב ניראה עליות במדדים שיבטאו את האופטימיות של משקיעים לקראת חזרת השגרה, עליות שיתחילו חזק ויתמתנו לאורך הזמן.

דחיית הנפקות והנפקות בסכומים פחותים

החברה הישראלית המשווקת פלטפורמה לניהול מוצרים בווידאו, קלטורה, התכוונה להתחיל היום את ההנפקה שלה בנאסד”ק לפי שווי שוק של 2 מיליארד דולר. לאחר שהתרשמה כי ההנפקה לא תעמוד בציפיות, בחרה לדחות את ההנפקה למועד שטרם פורסם. גם פלטפורמת התיווך קומפאס שדווקא לא מוותרת על ההנפקה השבוע (בנתיים), חותכת את המחירים למנייה ביותר מ – 40% ומורידה ציפיות. המטרה במהלך הייתה לגייס כמעט מיליארד דולר במחיר של כ – 25 דולרים למנייה, אולם לאחר שמומחים מטעם החברה זיהו את ההאטה בשווקי הטכנולוגיה בשוק, המחיר למנייה ירד לכ – 18 דולרים והציפייה כעת היא לגייס פחות מחצי מיליארד דולרים.

הצלחה לטסלה, טרנד הרכבים החשמליים מתחמם ומשפיע על סקטורים משלימים

תחזיות האנליסטים למכירות עבור טסלה עמדו לרבעון הראשון של 2021 על 168,000 מסירות, ואנחנו כבר מכירים את הרגע שבו איילון מאסק מדווח שלמעשה מכר רק עשר מכוניות או שבחר להתמקד בשליחת רכב לירח במקום לעמוד בתחזיות. אבל טסלה הכתה את התחזיות וסיפקה כמעט 185,000 רכבים ברבעון. לצד ההצלחה, אנחנו ממשיכים לראות ירידות שערים במניית טסלה, שיורדת כבר מאז תחילת פברואר באופן כמעט רצוף. ייתכן שבקרוב המגמה תתהפך.

השקעות אלטרנטיביות: הנדל”ן ממשיך להתחמם

ניראה שעל אף סממני הבועה, ההשקעה בנדל”ן מסחרי, מרכזים לוגיסטיים ואפילו שטחי משרד ממשיכה לצבור תאוצה, בארץ בפרט אבל גם בעולם כולו. על אף עליות מחירים שמריחות כמו בועה, גם השבוע נפתח עם עלייה של יותר מ – 2% במדד הנדל”ן, מה שמסמן כי מחירי הנדל”ן, ובעיקר בתחום המסחרי, ממשיכים לעלות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תיק השקעות חוץ בורסאי
תיק השקעות חוץ בורסאי, מה זה ומי צריך את זה?
השקעה אלטרנטיבית
דירה להשקעה או השקעה אלטרנטיבית?
מטאוורס
שלושה מענקי המטאוורס: כך זה צפוי להתפתח
סקירת שוק
שוורים ודובים: אילון מאסק לועג לנשיא ביידן, אוורגרנד צוללת ב-17% וגוררת אחריה ירידות שערים חדות במדדים המובילים
שוק הקריפטו
רשות המסים מודיעה על הטבות למשקיעים בשוק הקריפטו