סקירת שווקים 09 05 2021

המסחר השבוע נפתח על רקע הדיונים להסרת מגבלות נוספות במשק, כמו למשל התרת התקהלות של עד 50 איש בשטח סגור, ואפילו הסרת החובה לעטיית מסיכות בשטחים סגורים. לפני כחודש נפתחו השמיים ואיי סיישל היו מהבחירות הנוחות לנופש עבור הישראלים הרעבים לשינוי שיגרה, והנה, מדינת איים הקטנה ממזרח לאפריקה חווה התפרצות גל נוסף של קורונה על אף שיעורי החיסונים הגבוהים בה, מה שאולי מעלה את השאלה האם החיסונים מעניקים את ההגנה שציפינו לה ומהן המוטציות של הווירוס ההרסני שהחיסון אינו מעניק עמידות בפניהן.

בישראל, מגמת המסחר היתה מעורבת על עלייה קלה במרבית המדדים. באירופה, לעומת זאת, אנחנו רואים התאוששות כלכלית בשיעורים מפתיעים. מה צפוי להתרחש השבוע בשוק ההון?

תתי ענפים חדשים בבורסה בישראל

שנת 2020 היתה שנה לא רעה, בסך הכל, לחברות מונפקות בישראל. כעת, במאי 2021, אנחנו מסכמים כמעט שנתיים של הנפקות ראשוניות מרובות בסכומים גבוהים. משכך, החליטה הבורסה לפצל ענפים פופולאריים לתתי ענפים חדשים, והם:

  • תת הענף “אלקטרוניקה ואופטיקה”, הכולל 18 חברות, יפוצל לשניים: אלקטרוניקה ואופטיקה, ותת ענף חדש: רובוטיקה ותלת מימד.
  • תת הענף “קלינטק” הכולל 21 חברות, שנהנה בשנתיים האחרונות מפופולאריות גואה בתיקי ההשקעות, יפוצל לשני תתי ענפים: תת הענף הקיים קלינטק, ותת ענף חדש: אנרגיה מתחדשת.
  • ענף השירותים הפיננסיים הכולל 24 חברות ועוד 2 מניות אג”ח, יפוצל גם הוא לשני תתי ענפים: הקיים, הוא שירותים פיננסיים, ותת ענף חדש: אשראי חוץ בנקאי.

במרבית המקרים, סקטורים ותתי סקטורים חדשים שמתהווים מושכים עניין בקרב משקיעים והדבר מסמל פופולאריות של מוצרי השקעה אלה, ועל כן, אנחנו ממליצים לשים לב למוצרים הנכללים בסקטורים החדשים.

המדדים השבוע

השבוע, מרבית המדדים בבורסה בישראל עלו: מדד תל אביב 125 עלה השבוע ב – 0.4%, מה שמסכם עלייה של כמעט 10% מאז תחילת השנה; מדד תל אביב 35 עלה השבוע בכ – 0.4%, ומסכם עלייה של כמעט 10% מאז תחילת השנה; מדד תל אביב SME 60 דווקא ירד השבוע בכ – 2.1%, אבל עלה מתחילת השנה בכ – 17.1%. מדד מעניין שכדאי לשים לב אליו הוא מדד תל אביב נפט וגז, שעלה השבוע בכ – 5.1% ,וב – 28.4% מאז תחילת השנה.

בעניין מדדים, שווה לשים לב למדדים החשובים של השווקים האירופאים, שמסכמים שבוע עליות שערים שאפשר אפילו לומר עליו שהוא מפתיע בשיעוריו. מדד STOXX 600 למשל עלה השבוע בכ – 3% ומאז תחילת השנה ב – 10.7%; הדאקס הגרמני עלה השבוע בכ – 3.5%; מדד אמסטרדם 25 עלה השבוע בכ – 1.3%; וכך גם מדדים רבים אחרים באירופה. מדוע זה קורה? במדינות רבות באירופה הריבית הנומינאלית של השווקים ירדה אל מתחת לאפס (ריבית נומינאלית שלילית), זאת לצד האיום על העלאת מס חברות בארה”ב והתשואה הנמוכה שמדדים אלה סיפקו בשנה האחרונה, מביאים לגל של עלייה באטרקטיביות ההשקעה במדדים באירופה.

שינוי בהעדפות הצרכנים

לאורך כל תקופת הקורונה ראינו את מניות הטכנולוגיה לא פחות מאשר מככבות. מניות הטכנולוגיה הגדולות, ביניהן פייסבוק, אמזון, אפל, וגוגל, השיגו תשואות עתק. ניראה שכעת, עם סוף משבר הקורונה והסרת הסגרים וההגבלות, אנחנו רואים את תחילתה של נדידת המשקיעים לכיוון מוצרי השקעה שמתאימים יותר להלך הרוח בעולם, לסקטורים שנחלשו בעקבות הקורונה ועכשיו, עם הסרת הסגרים הם צפויים להתחזק, ולסקטורים שיהנו מפעילות גוברת עם פתיחת השווקים. סקטורים כאלה הם למשל סקטור האנרגיה וסקטור האנרגיה המתחדשת, סקטור התשתיות שממשל ביידן מדבר על השקעות עתק בו, תיירות ותעופה, ועוד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תיק השקעות חוץ בורסאי
תיק השקעות חוץ בורסאי, מה זה ומי צריך את זה?
אנרגיה ירוקה
האם זאת המהפכה הגדולה ביותר בעולם האנרגיה הירוקה והמתחדשת?
מאכלי ים
זה לא כשר: הקורונה ומשבר האקלים משפיעים גם על תעשיית מאכלי הים בארה”ב שנמצאת על סף קריסה
מהמרי וולסטריט
העם נגד וול סטריט
נסיעות שיתופיות
הפתרון לפקקים: נסיעות שיתופיות?