סקירת שווקים אלטרנטיבית 14.3.21

בארצנו הקטנטונת חג הפסח הוא מעבר לפינה, והאביב בפתח. מעל חמישה מיליון מחוסנים בחיסון הראשון ומעל ארבעה מיליון תושבי ישראל כבר חוסנו בחיסון השני, מה שמביא אותנו לפאתי הפעימה השלישית לפתיחת המשק, בתזמון מושלם לצד הבחירות הרביעיות במהלך השנתיים האחרונות. כמו האווירה הכללית, כך גם האווירה בשוק ההשקעות, אופטימית אך תנודתית. מוצרים ספקולטיביים הפכו ספקולטיביים מאוד וגם מוצרים שנחשבים יציבים בדרך כלל, כמו למשל מוצרים עוקבי מדדים – נסחרים במגמה מעורבת. המניות הדואליות עדיין כאן ובגדול, ומה בשוק ההשקעות האלטרנטיביות?

מה עשו המדדים בשבוע החולף, ומה אנחנו צופים לשבוע הקרוב?

אם המדדים הם כלי המסייע להבין היטב את כיוון השוק, הסתכלות על כיווני השערים של המדדים משאירה אותנו גם השבוע, מבולבלים ונטולי תובנה בנוגע להתייצבות שוק ההון. בישראל, שניראה שהיא נמצאת בצד האופטימי לחלוטין של הסקאלה, כל המדדים הגדולים הראו עלייה השבוע:

מדד תל אביב 125 עלה השבוע ב – 3.3% ומסכם עליה של כ – 5.5% מתחילת השנה

מדד תל אביב 35 עלה השבוע ב – 3.8% ומתחילת השנה ב – 6.5%

מדד SME 60 עלה השבוע ב – 2 וביותר מ – 13% מתחילת השנה.

נזכיר גם את מדד הבנקים (תל אביב בנקים 5), שהיה אחד מהסמנים הברורים להאטה בשוק ההון בתקופת הקורונה, ועלה מתחילת השנה ביותר מ – 14.5%, השבוע בלבד עליה ב – 4%.

בארה”ב, לעומת זאת, המדדים דווקא הציגו מגמה מעורבת ולא יציבה לחלוטין:

מדד הדאו ג’ונס עלה השבוע בכ – 4%, הנאסד”ק אמנם מסיים את השבוע בירוק אולם נסחר בימים האחרונים בסימן ירידות שערים. גם מדד ה – S&P 500 עלה השבוע בכ – 2.5%.

באירופה ראינו עליות שערים מתונות של המדדים המובילים: הדאקס הגרמני הוסיף 3.4% לערכו.
באסיה הניקיי עלה בכ 1.5%, מדד שנגחאי ירד בכ – 2% השבוע
מעודכן לתאריך 14/3/21

כלכלת ארה”ב תושפע כפי הנראה מחבילת הסיוע של ביידן

אם יש כלכלה אחת בעולם שהיא “המייצגת הראשית” של אותה התקפת בי-פולאריות המאפיינת כל כך את שוק ההון בתקופת קורונה, הרי זו הכלכלה האמריקאית ללא ספק. שם אנחנו רואים התרסקויות ענק לצד חבילת סיוע של כמעט שני טריליוני דולרים, שתמומן ללא ספק באמצעות הגדלת החוב הלאומי, שיש לה את הפוטנציאל להזניק את ההשקעות מעלה. ואכן, אנחנו רואים את תשואות האג”ח מגיבות לאישור תכנית הסיוע של ביידן, ומטפסות מעלה. ייתכן שהשבוע הולך להיות השבוע של אגרות החוב האמריקאיות.

הביטקוין גבוה מאי פעם

בשוק ההשקעות האלטרנטיביות, חשוב להזכיר בראש ובראשונה את העדנה לה זוכים המטבעות הקריפטוגרפים, בראשם כמובן הביטקוין. על פי דו”חות של פלטפורמות ההשקעות רובין הוד, כמות המשקיעים במטבעות קריפטוגרפיים הכפילה את עצמה פי שבעה עם יותר השקעות מוסדיות, כמו גם שיעורים גבוהים יותר של השקעות במטבעות אלה בתיקי השקעות אלטרנטיביים, קטנים כגדולים. אנחנו כבר יודעים על המטבעות הקריפטוגרפים שהיעדר עוף ממסדי ששומר על ערכם מפני תנודתיות משמעותית מאפשר ירידות ועליות חדות בערך המטבעות, וזה בדיוק מה שראינו לאחרונה: אם ב – 21.2 נסחר המטבע סביב שער של 57,300 דולרים, ב – 23.2 נסחר המטבע סביב שער של 47,970 דולרים: ירידת ערך של כמעט 20%. ב – 13.3, נסחר המטבע סביב שער של 61,000 דולרים, ועל אפם וחמתם של המשקיעים המסורתיים, ייתכן שהוא ימשיך לעלות, ואולי אפילו, בשוק המטבעות הקריפטוגרפים אנחנו רואים המצאה מחדש של רעיונות כמו “תקרה”, “בועה” ו”שוק שורי”.

קרנות רייט – השקעה אלטרנטיבית בנדל”ן

ניראה ששוק קרנות הרייט להשקעה אלטרנטיבית בנדל”ן עושה חייל ותופס עניין נרחב בקרב ציבור המשקיעים. שתי הקרנות הגדולות המנוהלות בישראל הן קרן סלע נדל”ן המנהלת מעל 3.5 מיליארדי שקלים, וקרן רייט 1 המנהלת יותר מ – 5.5 מיליארדי שקלים. שתי הקרנות השיגו למשקיעים תשואה של מעל 6% לאורך שנת 2020, שלא היתה שנה קלה לניהול השקעות רווחיות, וניראה שבשנת 2021 פוטנציאל הרווחים אף יגדל.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רוסיה ושוק הקריפטו
זה קורה: רוסיה משתמשת בשוק הקריפטו לעקוף את ההגבלות מהמערב
השקעות אלטרנטיבית
מה יקרה כשהשמש תנצח את הזהב השחור?  נדבר שפה אלטרנטיבית
רכבים חשמליים
מה עשו המניות הרכבים החשמליים בתקופה האחרונה
יוניברסל מיוזיק
חברת המוסיקה יוניברסל מיוזיק מנפיקה את עצמה לבורסה?  
מתקפת הסייבר האחרונה על שוק הקריפטו עלתה למשקיעים 180 מיליון דולר, בפחות מדקה אחת