סקירת שווקים 18 05 21

השבוע הזה נפתח בקול תרועה דואלית לחלוטין: מחד, חג השבועות השמח, המבשר את ההתחממות ותחילת הקיץ הגיע. בחג זה, אנחנו נוטים לאכול מאפים ממולאים בגבינות ולחגוג את “יום המים” – השנה שיעור ניכר של הישראלים בילו בחדרים המוגנים ובממ”דים.

מאידך, המצב המתוח השפיע על הרגלי הצריכה וההשקעה שלנו בשבוע האחרון, ומעלה את הסיכויים לשבוע תנודתי או אפילו אדום בבורסה המקומית שלנו.

מה קרה בבורסה של תל אביב בשבוע החולף?

אם נתבונן במדדים המובילים כסמנים למצב הבורסה ,ניראה כי בשבוע החולף איבד מדד תל אביב 125 כמעט 2% מערכו. הוא צנח ב – 10.5, ממש ביום תחילת המבצע, משער של 1,737 לשער של 1,670 ב – 11.5.

גם מדד תל אביב 60 SME צנח השבוע בכ – 2.5%, ומדד תל אביב טק עילית ירד בכמעט 4%, מה שמשלים ירידה חודשית של כמעט 7% במדד זה.

חשוב לציין כי אצלנו טרם נפתח המסחר השבועי, ממש היום (שלישי, 18.5.21) צפוי להיפתח שבוע מסחר מקוצר, בן יומיים בלבד.

ירידות שערים חדות בשוק הקריפטו

בימי השיא של הביטקוין, הוא היה שווה מעל 70,000 דולרים. כשקוינבייס הונפקה לפני זמן לא רב, המניות שלה טיפסו לערך גבוה פי 24 ביחס לערכה בתחילת המסחר, והנה כעת מניית פלטפורמת המסחר הגדולה בעולם צוללת מטה והיא כבר איבדה כ – 30% מערכה.

נכון להיום (18.5), הביטקוין נסחר לפי שער של 45,300; את’ריום שדיברנו רבות עליו ועל הפוטנציאל העצום שלו לצמיחה, איבד גם הוא כ – 20% מערכו ומחירו כעת כ – 3,400 דולרים. אפילו הדוג’קוין, המטבע המבודח שהציג עליות שערים מסחררות בשווי של מאות אחוזים לאחר ציוצים של אילון מאסק איבד השבוע כ – 30% מערכו, ושווה כעת קצת יותר מ – 0.5 דולרים למטבע.

בארה”ב – תיקון במחירי מניות הטכנולוגיה מביא לירידות שערים במדדים המובילים

במהלך שנת הקורונה, מי שללא ספק עשו חייל ואולי אפילו החזיקה את שוק ההון מעל קו המים, היו מניות הטכנולוגיה הבולטות דוגמת פייסבוק, גוגל, זום, וכדומה. רק שניראה שאלה מבצעות תיקון למחיריהן מאז תחילת חודש מאי: פייסבוק איבדה כ – 4.2% ממחירה, מניית גוגל שאיבדה רק כחצי אחוז ממחירה הגיעה משער של 2,390 דולרים בתחילת מאי לשער של 2,200 דולרים ב – 12 למאי, מייקרוסופט איבדה כ – 5% מערכה מאז תחילת החודש. כך, גם המדדים הגדולים של השוק האמריקאי מבטאים את ירידות הערך הללו: הדאו ג’ונס ירד השבוע בכ – 0.7%, מדד ה – S&P 500 דווקא עלה השבוע בקצת אולם מתחילת החודש נמצא בירידות שערים של כ – 0.7%.

השווקים באסיה עולים

דווקא מדד הניקיי של הבורסה בטוקיו הציג השבוע עלייה של יותר מ – 2%, והשווקים באסיה באופן כללי עולים. רבות דיברנו על השקעות בבורסות באסיה, על הפוטנציאל הגלום בהן לעומת ההבדלים המשמעותיים בהתנהגות הצרכנים שהופכים את ההשקעות קשות יותר לניהול עבור משקיעים מערביים. מי שמעוניינים לחפש הרפתקה בשוק ההון של שווקי אסיה, ייתכן שיגלו כעת שפע של הזדמנויות השקעה בשווקים אלה.

ומה עם האינפלציה?

בארצות הברית, עלה מדד המחירים לצרכן בשנה האחרונה (מאז אפריל 2020) ביותר מ – 4%. עליות המחירים של חומרי הגלם וקשיי האספקה צריכים לרמוז לנו באופן בוטה, שעליות מחירים בדרך אלינו. מדיניות מוניטרית מרחיבה שתזרים כספים לשוק עד להאטה בתהליך עליות המחירים, היא צפויה גם בארץ וגם בארה”ב, ולמשקיעים נאמר, שזמנים של אינפלציה צפויה ושוק תנודתי כל כך הם בהחלט זמנים לחשיבה מחדש על תמהיל ההשקעות שלכם, על יותר השקעות לטווח ארוך וגידור איכותי.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מרכזים מסחריים
הכול על השקעות במרכזים מסחריים
fiverr
חברת fiverr – סיפור הצלחה
הארלי דווידסון
הארלי דוידסון – הדרך לחופש
מתחמי עבודה משותפים
הסוף לעידן חללי המשרדים או צמיחה מחודשת?
תכנון פיננסי
ארבעה עקרונות לתכנון פיננסי אלטרנטיבי לשנת 2022