סקירת שווקים אלטרנטיבית 21.3.21

מעבר לעלויות הכבדות של הבחירות על המשק הישראלי, ברור שבשבוע בחירות גם שוק ההון מגיב: לאווירה המתוחה של לפני הבחירות ולתחושת ההפסד או הניצחון שלאחריה. השבוע, אנחנו מציינים בראש ובראשונה את הבחירות ביום שלישי, בחירות שישתקו את המשק ליום שבתון אחד באמצע השבוע (דרך אגב, לכו, הצביעו והשפיעו!) וישפיעו על התנודות בכלי ההשקעה המקומיים.

מה בעולם? הפדרל ריזרב הודיע, כצפוי, שהוא משאיר את הריבית במשק ללא שינוי, ברמה האפסית של עד 0.25%. ההערכות הן שהריבית במשק האמריקאי לא תעלה בשנתיים הקרובות, על אף חבילת הסיוע הגרנדיוזית של ביידן שכבר אושרה וצפוייה לצאת לדרך בקרוב. בנוסף, פורסמה הודעה כי הקלות ה – SLR (יחסי המינוף) שהפד העניק לבנקים מופסקות, על כן דווקא סקטור הפיננסים בארה”ב צפוי לעבור שבוע לא פשוט.

מה עשו המדדים השבוע?

בניגוד ליציבות הנעימה (והרווחית) של השנים שלפני הקורונה, שנת 2020 (ובינתיים גם שנת 2021) משדרות תמהיל מעורב ותנודתי של פחד ותאווה לרווחים. השוק תנודתי ומגיב בחדות לכל שינוי: משקיעים עטים על כל מנייה עולה, לעיתים אפילו עטים על מניות לפני שהן מתחילות לעלות וגורמים לעלייה (שלאחר זמן לא רב עוברת תיקון). כשמניות מתחילות לרדת, אנחנו רואים שיעור גבוה מהרגיל של משקיעים שבורחים מההשקעה כל עוד נפשם בם. התוצאה היא שוק מעורב, שנע לכל הכיוונים ושקשה להתנהל בו ביציבות. המדדים הם כלי נהדר להבין מה היה הכיוון השבוע ולאן אנחנו הולכים מפה, ואנחנו אכן רואים מגמה מעורבת בביצועי המדדים בשבוע שחלף:

מדד תל אביב 125 ירד השבוע ב – 0.3%, ועלה מתחילת השנה ב – 5.2%.

מדד תל אביב 35 ירד השבוע ב – 0.6%, ועלה בכ – 5.9% מתחילת 2021.

מדד תל אביב 90 דווקא עלה השבוע בכ – 0.6%, וגם הוא עלה מתחילת השנה ביותר מ – 5%.

הנאסד”ק ירד השבוע בכ – 0.9% ועלה כ-2.54% מתחילת השנה.

מדד הדאו ג’ונס ירד השבוע בכמעט 0.4% ומתחילת השנה עלה בכ – 8%.

מדד ה – 500 S&P ירד השבוע בכ – 0.8%, ומתחילת השנה עלה בכ – 5.7%.

המניות הדואליות – עדיין עושות כותרות

השבוע ביצעה חברת מיטק הישראלית, העוסקת בפיתוח בשר מתורבת, הנפקה בבורסת הנסדא”ק, והפכה בזאת לחברת טכנולוגיות הבשר המתורבת הראשונה שנסחרת בבורסת הנסדא”ק. בנוסף לחדשות מסעירות אלה – היא גם התווספה לרשימת המניות הדואליות, הנמכרות בשני שווקים ומאפשרות למשקיעים מהירים להרוויח מפערי ארביטראז’ במחירים בין השווקים. בין המניות שצברו פערים גבוהים במחירים ארביטראז’ נציין למשל את מניית גילת שצברה פער שלילי של 5.7%, את פורמולה מערכות עם פער שלילי של יותר מ – 3.7%, את מניית טבע עם פער שלילי של כמעט 3%, ומניות כמו פריגו וקמהדע עם פערים חיוביים של פחות מ – 2%.

השקעות אלטרנטיביות: מה קורה עם הנדל”ן?

השבוע ראינו שיח מסביב לנדל”ן, עם דו”ח שפורסם במהלך השבוע של חברת הנדל”ן פרשקובסקי שהצביע על רווח של מעל 100 מיליוני שקלים ב – 2020 וזינוק במחירי המנייה של פי חמישה לאורך 2020 ופי 14 בחמש השנים האחרונות. סיבה אחת ברורה לעלייה בתשואות היא העלייה הנמשכת במחירי הנדל”ן למגורים: במהלך שנת 2020 שלא הייתה פשוטה למשקי הבית, עלו מחירי הנדל”ן בישראל בממוצע בכ – 4.2%. שוק הנדל”ן מציע שפע של אלטרנטיבות לשוק ההשקעות הבורסאי המסורתי, עם אפשרויות להשקעה פרטית בפרויקטים, או להשקעה בקרנות רייט, ואפילו לרכישת נכס, בקבוצת רכישה או באופן פרטי. היתרון הגדול בהשקעות אלטרנטיביות דוגמת השקעה בנדל”ן הוא האפשרות לשמור על יציבות ועם מתאם נמוך יחסית לתנודתיות האופיינית בשוק ההון.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סין
הממשל הסיני מתלבש על מותגי היוקרה: משטרת האופנה בעקבות המותגים המובילים, השלטון רוצה עוד רגולציה והרבה יותר מיסוי
סקירה אלטרנטיבית 11.4.21
השבוע שהיה: סקירת שווקים אלטרנטיבית
opensea
מי הבכיר ב -opensea שנעצר בחשד לביצוע הונאה ב – NFT?
השקעה אלטרנטיבית
זה שעולה וזה שיורד – האם סקטור הצריכה מאבד גובה לאחר שנת הקורונה?
השקעות אלטרנטיביות
טוני רוביניס: המנטור הגדול בעולם וקבלת החלטות בעולם ההשקעות