סקירה אלטרנטיבית 25.4.21

השבוע שזה עתה הסתיים היה השבוע הראשון מזה זמן רב שהיה שבוע עבודה מלא. עם החזרה האיטית אך בטוחה של ישראל לשיגרה מבורכת, אנחנו רואים עוד ועוד בית עסק שחוזרים לעבוד כרגיל. שיעורי האבטלה יורדים, מדד המחירים לצרכן סוגר את הרבעון הראשון של 2021 עם עלייה של 0.8%, לעומת ירידה של 0.7% לאורך שנת 2020. שוק ההון מראה סימנים ראשונים של יציבות אולם יתכן שמדובר ביציבות מעושה, שכל גל קטן של שינויים ידחוף אותה אל מעבר לקצה ויגרור תנודתיות עזה בשוק. מה קרה בשבוע האחרון, מה צפוי להתרחש בשבוע הקרוב אילו שינויים כדאי לבצע בתיק ההשקעות שלכם?

מדד הפחד ירד, וזה סימן נהדר

פרט למשקיעים ספקולטיביים שנהנים מעסקאות יום ומתנודתיות גבוהה – משקיעים בדרך כלל מעדיפים שוק יציב וצפוי יחסית. התנודתיות שאפיינה את שוק ההון בשנה וחצי האחרונות מבטאת את התגובות המהירות, הנובעות מחשש, של משקיעים: ברגע שמחיר מניה מתחיל לרדת או שפריט מידע בעייתי מתפרסם בנוגע אליה, משקיעים ממהרים למכור את האחזקות שלהם במניה זו והמחיר מתגלגל למטה, ולהיפך: ברגע שעולה כי מחיר מניה מסויימת עשוי לעלות, אנחנו רואים התנפלות של משקיעים. התנודתיות המשמעותית הזו מבוטאת במדד המכונה מדד הפחד, המבטא את אותה נטייה של משקיעים לפעול מהר ולייצר תנודתיות גבוהה במחירי מוצרי ההשקעה. בחודשיים האחרונים, לראשונה מאז מרץ 2020, מדד הפחד בסימן ירידה. זה אומר שהמשקיעים נרגעים ומגיבים בקצב איטי ומבוסס יותר – ושהשוק מראה סימנים ראשונים ליציבות. אנחנו מעריכים כי בשלב הזה מדובר בסימנים התחלתיים של יציבות בלבד. שווקים בין לאומיים גדולים עוד יעברו שינויים משמעותיים בקרוב (מייד נפרט מעט), ואנחנו עוד צפויים לחוש תנודתיות לפני התייצבות.

מה קורה עם הנדל”ן?

לאחר שפורסם כי שטחי נדל”ן ופרויקטי בנייה נרחבים למסחר ייותרו בעקבות משבר הקורונה והעלייה ברכישות אונליין, אנחנו מגלים שבישראל התנפלות דרמאטית על שוק הנדל”ן למגורים. הסיבה היא ככל הנראה חסכונות שנבעו מצמצום ההוצאות בשנת הקורונה, היא שנת 2020, שהביאו בתי אב רבים למצב של הון עצמי גבוה יותר, ואפשרות לרכוש דירה. במרץ השנה, ניטלו משכנתאות בשווי לא ייאמן של כמעט 9 מיליארד שקלים, ומומחים ממליצים: אם יש לכם כספים פנויים, ייתכן שזה זמן טוב להשקיע בנדל”ן למגורים בישראל. ההערכה היא שכל הנכסים למגורים יעלו בערכם במהלך שנת 2021 בכ – 10%. מדד הנדל”ן בלט גם הוא בשבועות האחרונים עם עלייה של 6.7% (העלייה הגבוהה ביותר מבין המדדים), ומתחילת השנה עלה ב – 12.9%. חמש חברות נדל”ן מניב בארץ גייסו בשבועיים האחרונים כמעט 1.5 מיליארדי שקלים, אלו הן מלירסון שמפעילה מרכזי קניות, חברת “הכשרת הישוב”, חברת הבנייה “ישראל קנדה”, חברת “איירפורט סיטי”, וחברת המלונות פתאל.

אנחנו מזכירים שהשקעה בנדל”ן עשויה להוות ערוץ השקעה אלטרנטיבי מצויין שיגדר את תיק ההשקעות מפני התנודתיות העזה בשוק.

הביטקוין צונח

מי שבחרו דווקא להחזיק במטבע הקריפטו המפורסם ביותר בעולם כאפיק השקעות אלטרנטיבי, נדרש להרבה אורך רוח השבוע, עם צניחה בערך המטבע השווה מעל 161,000 ₪. הביטקוין צנח בערכו ב – 11% מאז תחילת השבוע הקודם וב – 22% מאזה – 13 באפריל, אז הגיע מחירו לשיא והוא נסחר סביב שער של 209,000 ₪. כנראה שאחת הסיבות היא הפרסומים המגיעים מארה”ב בנוגע להעלאה משמעותית של המיסים על רווחי הון והתקנות החדשות המחייבות דיווח על השקעות במטבע קריפטו.

לצד הירידה בערך הביטקוין השבוע, נזכיר את העלייה בערכי מטבעות קריפטוגרפיים אחרים: את’ריום שעלה ב – 2%, הדוג’קוין שירד השבוע בכמעט 4% אבל מסכם החודש עליה של 420%, מונרו שעלה השבוע בכ – 4.5%, ועוד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

כמה עולה הובלה בישראל ומהי הובלה אלטרנטיבית?
השקעה בנדל"ן
לידיעת המחפשים השקעה אלטרנטיבית בנדל”ן: אלו התחזיות לנדל”ן הישראלי ב 2022
השקעות אלטרנטיביות
האם הטכנולוגיה המציאה מחדש את ענף האופנה?
השקעות אלטרנטיביותהשקעות אלטרנטיביות
תעשיית הנשק: האש הקפיטליסטית והקדמה הטכנולוגיה
דיור מוגן באנגליה
השקעות דיור מוגן בבריטניה טרנד זמני או אפיק אטרקטיבי?