סקירה אלטרנטיבית 29.3.21

חג אביב שמח לכל קוראי הטור השבועי של iCapital, שפתחו ללא ספק את השבוע בחגיגות ערב פסח, והשנה, בניגוד לשנה שעברה, אולי ניצלו את האפשרות לחגוג עם המשפחה המורחבת. יומיים לאחר סדר פסח, אנחנו עמוק בתוך חול המועד, מה שאומר: ימי מסחר מקוצרים בישראל (יום המסחר נמשך רק עד 14:30 לאורך חול המועד).
בעוד העצבנות שמאפיינת את שוק ההון לאחרונה – ואנחנו רואים זאת עם תנודתיות עזה, הנגרמת מתגובות יתר על כל סימן של עלייה או ירידה במוצרי השקעה, אנחנו פותחים שבוע קצר ואביבי בירוק בוהק, עם עליות שערים בבורסה המקומית המחקים את עליות השערים בעולם, כשארה”ב והשוק הקורץ של אסיה והמזרח הרחוק בראש.

מה קרה השבוע בבורסה?

בשבוע שעבר ראינו ירידות שערים בבורסה בתל אביב: מדד תל אביב 125 ירד במהלך השבוע ב – 0.8% (כך שמתחילת השנה עלה ב – 4.4%); מדד תל אביב 35 ירד ב – 0.6% (ומתחילת השנה עלה ב – 5.3%); ומדד 60SME ירד השבוע בלא פחות מאשר 2.4% (מתחילת השנה עלה ב – 12.4%). שני המדדים שערכם עלה השבוע הם מדד הבנקים שעלה ב – 1.5% השבוע (ומתחילת השנה על ב – 15%) ומדד תל אביב נדל”ן שעלה ב – 3.3% השבוע (ומתחילת השנה עלה ב – 2.2%). כל מדדי איגרות החוב עלו השבוע.

הנדל”ן משדר סימנים סותרים

השבוע שמענו כי אחד מבתי ההשקעות האקסקלוסיביים בארץ, הוא בית ההשקעות מור, השקיע בקרן החוב של אלקטרה נדל”ן 85 מיליוני שקלים. סה”כ מושקע אותו בית השקעות בכל הקרנות של החברה במעל 150 מיליוני שקלים. האם מדובר בסימן שיכול לעורר גם את המשקיע הפרטי להשקיע בנדל”ן?

מדד תל אביב נדל”ן ניראה כמו מדד תנודתי בשנים האחרונות. מאז תחילת שנת 2019 ועד פרוץ משבר הקורונה, עלה המדד ביותר מפי שתיים. בחודש שמה – 20 לפברואר ועד ה – 20 למרץ אשתקד (2020) צנח המדד בחזרה לרמות של תחילת שנת 2020, ואיבד כ – 50% משוויו. מאז הוא נמצא בסימן עלייה, כאשר אנחנו רואים צניחות ערך משמעותיות פה ושם, ועם זאת בשורה התחתונה ערך המדד עולה.

ביחד עם זאת, אנחנו שומעים על יותר מידי התחלות בנייה ביחס לכוח הקנייה והרגלי הצריכה החדשים שהקורונה הביאה איתה. אנחנו קוראים דיווחים בנוגע לבועות נדל”ן, למשל דו”ח מדד בועות הנדל”ן הגלובלי של בנק UBS, שפורסם ברבעון השלישי של שנת 2020 וקבע כי מחירי הנדל”ן למגורים בתל אביב גבוהים מאוד ביחס לשווי הנדל”ן הלכה למעשה, או במילים אחרות, הנדל”ן בתל אביב הוא בועתי. אם זה נכון, אנחנו בדרך להתנפצות הבועה וירידות ערך של מחירי הנדל”ן, ייתכן שניראה ירידות ערך גם בנדל”ן למגורים וגם בנדל”ן תעשייתי. בינתיים, אין ספק שהמחירים עדיין דוהרים כלפי מעלה.

אנרגיה ותשתיות: צלילה של מעל 2%

רגע לפני שיצאנו לחופשת הפסח, ראינו ירידה של יותר מ – 5% במחירי הנפט בעולם עם ירידה של כ – 2.5% במדד הנפט. ב – 17.3 עמד מדד הנפט והגז של תל אביב על שער של 670 נקודות – את שבוע המסחר הנוכחי הוא פותח בשער של 630 נקודות. שערי המניות של קבוצת דלק, הבולטת בהרכב המדד, נמצאים גם הם בירידות בשבוע וחצי האחרונים. מה זה אומר על השקעה בנפט וגז במהלך השבוע? בשוק תנודתי כל כך אי אפשר לדעת, ייתכן שעליות הערך הבולטות שראינו בחודשים האחרונים בתחום נבלמו ושהגיע הזמן להשקיע במוצרים אחרים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מדטק: חדר מיון ישראלי חדש משלב טכנולוגיית עלית ונסקר בכל העולם
מתקפת הסייבר האחרונה על שוק הקריפטו עלתה למשקיעים 180 מיליון דולר, בפחות מדקה אחת
טסלה
תינוקת הטסלה – לידה שהתרחשה בתוך הרכב החשמלי תוך כדי נהיגה אוטונומית
תעשיית החלל
זה רק אור הירח: מה כל כך מעניין בתעשיית החלל העולמית?
סקירה אלטרנטיבית 28.02
השבוע שהיה: חדשות השווקים האלטרנטיביים