סקירת שווקים אלטרנטיבית

הקורונה ממשיכה לתת את אותותיה, ובדיוק כשלכולם כבר היה מספיק מהבידוד, מהחששות ומהעולם בסגר – מסתבר שנוכחות המוטציות והווריאנטים מפחיתה את השפעת החיסונים אפילו בישראל, המובילה מבין כל מדינות העולם בשיעורי ההתחסנות, והמספרים מסרבים לרדת. בעולם ההשקעות יש תחושה של האטה וחוסר כיוון. לפניכם סיכום אירועי השבוע בהשקעות, בבורסה ומחוץ לבורסה, עם נגיעה בתחזיות אפשריות לשבוע הקרוב.

מדדים ושוק ההון

השבוע ראינו ירידות שערים במדדים המובילים בעולם. מדד ה – S&P 500 ירד בכמעט חצי אחוז, מדד הנאסד”ק ירד בכעשירית האחוז, מדד הדאו ג’ונס ירד במעל חצי אחוז. בישראל, מדד ת”א 35 ומדד ת”א 125 ירדו השבוע כמעט ב – 1%, מדד הנפט והגז של תל-אביב איבד כמעט 6% השבוע. מדדי הביומד וה – 60 SME עלו (8.5% ו – 1.4%, בהתאמה). גם המדדים המובילים באסיה ובאירופה איבדו השבוע בממוצע 2%.

מניית גיימסטופ טסה למעלה

בצל המאיים של המוטציות, החיסונים והתשישות הכללית מסביב לעולם – תיבלה את הגרפים האדומים מניית Gamestock שזינקה מערך של כ – 19 דולרים ב – 12 לינואר, לערך של כ – 43 דולרים ב – 21 לינואר, והשבוע היא מגיעה לערך של לא פחות מאשר 325 דולרים למניה. פלטפורמות משקיעים כמו רובין הוד הגבילו את המסחר במניה – פשוט בשל אותה עלייה של עשרות אחוזים בכל יום.

מי זו גיימסטופ ולמה ניראה שהיא משנה את חוקי המשחק?

גיימסטופ היא קמעונאית משחקי וידאו שממש במקרה נבחרה להיות מניית “שובר השוויון” בין המשקיעים המוסדיים המסורתיים לבין המשקיעים הצעירים, ויש שיאמרו אפילו הפרועים או נטולי הרסן. המשקיעים הצעירים מתאמים את ההשקעות שלהם בפורום הימורי וול סטריט (Wall Street Betters ) והם נהנים לטרדט מניות שנמכרות בשורט על ידי גופים מוסדיים (מפני שאז לצד התשואות הגבוהות – הם מוחקים מיליונים מההון המוסדי של מי שרכשו מניות מדשדשות בפוזיציית רווח על ירידות שערים). בעקבות ציוץ של אילון מאסק בעניין החברה – קפץ שווי החברה משני מיליארדי דולרים לכמעט 30 מיליארדי דולרים. כל זאת – ללא שינוי באופן הפעילות של החברה.

השקעות אלטרנטיביות השבוע – נדל”ן וביטקוין

בשבועות של ירידות בשוק ההון, עולה תמיד השאלה בנוגע להשקעות אלטרנטיביות, מפני שבשוק האלטרנטיבי אפשר תמיד למצוא השקעות אטרקטיביות בכיוונים שאינם תואמים את כיוון השוק הכללי. ביחד עם זאת, אם ירידות השערים השבוע דווקא נובעות מתוך אותה תשישות של משקיעים מהמצב וחוסר בשיפור כאשר כבר ציפינו לראות כזה – שוק ההשקעות האלטרנטיביות (שקשה מאוד לסכם אותו במשפט, כמובן), ככלל לא הביא עימו בשורות מפתיעות. שני שווקים אלטרנטיביים להשקעה שנדבר אודותיהם יהיו שוק הנדל”ן ושוק הקריפטו, ספציפית מטבע הקריפטו הוותיק שעשה לכולם בית ספר – הביטקוין.

בשוק הנדל”ן אנחנו רואים ירידות בביקושים שמביאות את היצע הנכסים למכירה למשקיעים לשפל, בעיקר בשוק האמריקאי. בישראל, השקעה בנדל”ן (להוציא את הרווחים על עליית ערך) תניב בממוצע עד 3%-4% ברוטו. הביטקוין, לעומת זאת, שעלה משער של כ – 19,000 דולר בתחילת דצמבר 2020 לשער שיא של כ – 41,000 דולרים לקראת העשירי בינואר 2021 – מאבד גובה ונסחר בתחילת השבוע סביב שער של 34,600 דולרים. קשה לצפות את התנודות בשערי מטבעות הקריפטו, ביניהם הביטקוין, אולם לצד הנטייה לאבד גובה השבוע, ציוץ של אילון מאסק בו היה כתוב רק “ביטקוין”, השפיע על שווי המטבע הדיגיטלי והעלה באופן דרמאטי את כמות הרכישות שלו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

טסלה
באיחור אופנתי: הסייבר טראק של טסלה מתקשה להגיע לקו הסיום
האם ישראל בדרך לאינפלציה
האם ישראל בדרך לאינפלציה?
רובין הוד לקראת הנפקה
ממלכת הצעירים: רובין הוד לקראת הנפקת ענק בבורסה
השקעות אלטרנטיביות
האלטרנטיבות מעבר לאופק – מה יביא את הצמיחה למשק הישראלי?
היום שאחרי הקורונה
השקעות חוץ בורסאיות 2021: טכנולוגיות המחר