אלטרנטיב

עולם אלטרנטיבי

אם אתם מאלה שמאמינים שהשקעות אלטרנטיביות, כאלה שמתנהלות מחוץ לשוק ההון הן עסק מורכב שצריך ליווי מקצועי, אתם צודקים. אבל כמו שמשקיעים מנוסים יודעים היטב גם מהעולם המסורתי של ההשקעות – ניהול מוצלח של תיק השקעות, יכול להיות מורכב ומאתגר.

אין ספק שבשנים האחרונות, אם דגש על שנת הקורונה שהפכה את מה שאנחנו מכירים על פיו וגילתה לנו שאי אפשר לסמוך על הכללים והמסורת, בשוק ההון או בתחומים אחרים, משקיעים רבים בחרו “לנדוד” לתחום ההשקעות האלטרנטיביות וגילו שם הזדמנויות שבשוק מוצרי ההשקעה המסורתיים פשוט אי אפשר למצוא. היתרון הגדול של השקעות מחוץ לבורסה, הוא אי הכפיפות של השקעות אלטרנטיביות אלה לאותה התנודתיות שהיא לא רק מאפיינת את הבורסה אלא גם שהיא בדרך כלל סוחפת אחריה מוצרי השקעה רבים וכך – אם אתם מושקעים רק במוצרים מסורתיים משוק ההון, יש סיכוי שגידור טוב אולי ינטרל מעט מההשפעה של ירידות שערים על חלק מהמוצרים שלכם, אולם כנראה שכשהשוק יורד – שווי התיק שלכם, ירד. כאמור, בהשקעות אלטרנטיביות זה לא ככה – התנודתיות לא מגיעה, לפעמים אפילו להיפך. בואו נדבר במספרים: בעשור הראשון של המאה, בסביבות שנת 2005, השווי הכולל של שוק ההשקעות האלטרנטיביות עמד על כ – 3 טריליוני דולרים. כמובן שקשה להעריך את שווי השוק האמיתי, בשל האופי הפרטי של חלק ממוצרי ההשקעה (אחרי הכל, גם לקנות דולרים או יהלומים ולהחביא אותם בכספת הבית, זו השקעה אלטרנטיבית). היום, בתחילת העשור השלישי של המאה, אנחנו מדברים על יותר מ – 12 טריליוני דולרים בהשקעות אלטרנטיביות, עם שיעורי צמיחה דו ספרתיים בכל שנה.

התחומים הכי חמים בהשקעות אלטרנטיביות

אז כאמור, גם השקעה בציורים, בקבוקי יין, בזהב למגירה או בדירה שנייה כנכס מניב – היא השקעה אלטרנטיבית. מי שמנהלים פורטפוליו של השקעות נוטים לבחור בין מספר ערוצים מוכרים להשקעות אלטרנטיביות, הנה פירוט קצר:

אנרגיה ירוקה

בשנים האחרונות עולה קרנן של החברות העוסקות בפיתוח מוצרים לייצור אנרגיה ירוקה ממקורות מתכלים, כמו למשל מים ורוח. גם בארץ (אמנם עדיין לא בקנה מידה מספק), אנחנו רואים עוד ועוד מערכות סולאריות מעל גגות פרטיים ומסחריים, שנועדו לייצר חשמל מהשמש. בבתים פרטיים, מערכות כאלה יודעות לשלוח את החשמל המיוצר אל חברת החשמל ובכך מפחיתות משמעותית את חשבון החשמל המשולם (תתפלאו לגלות שבחישוב תשואה, השקעה במערכת סולארית לעיתים מנצחת את ההשקעה בנדל”ן). חברות האנרגיה הירוקה דוגמת סולאראדג’ האגדית, סולגרין, ועוד רבות – נסחרות בשערים עולים בשנים האחרונות. בישראל הושק לפני כחצי שנה מדד חדש לחברות אלה – הוא מכונה מדד הקלינטק, ובשלושת החודשים האחרונים למשל, עלה המדד תשואה של מעל 4.6%.

הדרך לבצע השקעה אלטרנטיבית בחברות אנרגיה ירוקה היא בעיקר באמצעות קרנות השקעה אלטרנטיביות המתמחות בתחום. קרנות אלה אוספות כספים ממשקיעים בתנאים משתנים, ובאמצעות כספים אלה הם מממנים פעילות של מחקר, שיווק ופעילות עסקית של חברות נבחרות בתחום.

תשתיות

קרנות השקעה בתשתיות צצו לאחרונה ממש כמו פטריות לאחר הגשם – וזאת, מאותה הסיבה שציינו בפתיח המאמר: בעוד סקטור התשתיות (תשתיות חשמל, תשתיות תחבורה, התפלת מים, טיהור שפכים ועוד) נמצא במגמת עלייה ופיתוח, ההשקעות המסורתיות נעות לפי תנודתיות קבועה ואינן מאפשרות רווח במצב של ירידות בשוק. קרנות ההשקעה בתשתיות (לא מעט בארץ, ואפילו יותר בשוק הבין לאומי) מאפשרות השקעה בתחום עולה, מחוץ לבורסה, בניהול מקצועי ובתנאים משתנים.

פוד-טק

גם תחום הפוד טק הפתיע השנה, בעיקר לאור ההתפתחות הטכנולוגית בתחום ה”בשר המתורבת” – בשר בהדפסת תלת מימד או ברביית תאים, שאינו כרוך בגידול של בעלי חיים. קרנות פרטיות שמשקיעות בחברות פיתוח ושיווק של מוצרי פוד טק, דוגמת תחליפי הבשר והבשר המתורבת, עושות חייל בשנתיים האחרונות.

נדל”ן

כנראה שבסקטור ההשקעות האלטרנטיביות, שהוא הכי פחות מסורתי – השקעה בנדל”ן היא האח הגדול, הבטוח והמוכר ביותר. השקעה אלטרנטיבית בנדל”ן עשויה לכלול רכישת נכס לבד או כחלק מקבוצת רכישה; השקעה בקרנות ריט; או השקעה ישירה דרך יזמים בפרויקטי בינוי. האפשרויות אין סופיות, ביניהן פרויקטים למגורים, למסחר ולצרכים אחרים, במדינות שונות ובתנאים שונים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סקירת שווקים 18 05 21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
שוק הנדל"ן בארץ
שוק הנדל”ן בארץ – לאן?
ספייס איקס
מאסק מתכנן לבנות התיישבות על המאדים
אנרגיה מתחדשת
הטכנולוגיה של העתיד: נטרול פחמן
בית מלון על המים
הקשר בין אוניית התענוגות הגדולה בעולם לישראל