דטה

זה התחיל ממשקיעים בנכסים למגורים, המשיך דרך השקעה בנדל”ן מסחרי, אחר כך הייתה תקופה של צמיחה אדירה בהשקעה במרכזים לוגיסטיים ומחסנים לעסקים גדולים שבוחרים לנהל מרכזים וירטואליים ומערכי שילוח מתקדמים ועכשיו, הסקטור הצומח המככב הוא תחום הדאטה סנטרס (מרכזי נתונים), תחום שבחודשים האחרונים מושך תשומת לב מרובה ממשקיעים מוסדיים ופרטיים כאחד.

ביולי השנה פורסמו פרטים אודות פרויקט דאטה סנטר בקריית אריה במרכז הארץ. המתקן שנבנה על ידי גלובל דאטה סנטר עוד לא הושלם, וכבר מעל 80% מהשטחים שלו מושכרים, חלקם לענקיות טכנולוגיה כמו גוגל ואחרות. משקיעים, קרנות רייט וחברות אחזקה בנדל”ן משקיעות סכומי עתק בתחום, ואנחנו יצאנו לבדוק: מה סוד הקסם ואיך משקיעים בדאטה סנטרס?

דאטה סנטרס – עיקרון הביזור וההתמחות

כלכלת מידע היא התחום הכלכלי המבוסס על ניהול ידע בארגונים, שמירה עליו מוגן בעולם של פריצות סייבר מרובות, וייעול השימוש בו. אם בעבר, גם חברות גדולות שמנהלות כמות גדולה של ידע יכלו לנהל שרתים בתוך הארגון, היום זה כבר פחות ככה בעיקר בשל הצרכים הדרישות המשתנות, גם בתחום המהירות והזרימה של המידע, וגם ואולי חשוב יותר, בתחום המיגון והאבטחה כנגד פריצות סייבר, תחום שמתחדש ללא הרף וחשוב לנהל אותו בצורה שוטפת ומושכלת.

משכך, ארגונים גדולים רבים עברו להשתמש בשירותים חיצוניים של חוות שרתים או דאטה סנטרס. מדובר במבנים רחבי ידיים המאוכלסים בשרתים ומתוחזקים בקפידה. כך, הארגון יכול להתמחות ישירותי בתחום העיסוק שלו ולהשתמש בשירותיה של חברה המתמחה בתחום ניהול השרתים. המידע של הארגון מאוחסן באופן בטוח ויעיל, עם גישה מהירה ואבטחה גבוהה.

בשנה האחרונה תחום הדאטה סנטרס פורץ גבולות, וחברות ענק כמו גם משקיעים פרטיים מתעניינים בהשקעה נדל”נית במבנים שישמשו לצורך העניין, כמו גם בהשקעה בחברות שזו ההתמחות שלהם. כמה מהעסקאות הבולטות בתחום הן חברת גלובל דאטה סנטר הישראלית, חברת ענק בתחום הדאטה סנטרס שהחודש (אוגוסט 2021) פורסם כי היא צפויה להימכר לחברת EdgeConneX תמורת כ – 400 מיליוני דולרים; ההשקעות בתחום הדאטה סנטר של חברת עזריאלי שמנהלת כ – 10% מהנכסים שלה בתחום זה ורק לאחרונה הודיעה כי תרכוש חברת דאטה סנטר נורבגית תמורת כמעט 3 מיליארדי שקלים; חברת הבינוי מליסרון מקבוצת עופר השקעות העוסקת באחזקת נכסי נדל”ן בעיקר, שפרסמה כי היא מתכוונת להשקיע כחצי מיליארד שקלים בהקמת דאטה סנטרס במדינות שונות; ועוד.

בישראל, אגב, חוות שרתים ודאטה סנטרים מוקמים ממש בימים אלה, בעיקר מתחת לקרקע. הסיבה המשמעותית להתפתחות דרמטית אף יותר בתחום הדאטה סנטרס הוא משק החשמל המונופוליסטי בארץ, שלא ערוך להתמודד עם קפיצה משמעותית כל כך בצריכת החשמל בעקבות הפעלת כמות גדולה של חוות שרתים, גם של השחקניות הגדולות בשוק הבין לאומי.

קרנות רייט עוברות להשקיע בחוות שרתים ודאטה סנטרס

משקיעים שמחפשים את הדבר הגדול הבא, מגלים עניין רב בתחום הדאטה סנטרס אולם בניגוד להשקעה בנדל”ן למגורים, כאן נדרשת השקעה עצומה למשקיע יחיד המעוניין לנהל נכס, ועל כן, מרבית המשקיעים הפרטיים משקיעים בחוות שרתים ובדאטה סנטרס בשתי דרכים עיקריות:

האחת היא דרך השקעה במניות של חברות שמחזיקות חוות שרתים כאלה כמו למשל חברת עזריאלי, מליסרון, EdgeConneX שמחזיקה מעל 50 דאטה סנטרס ביותר מ – 40 מדינות שונות ברחבי הגלובוס, ועוד.

הדרך השנייה להשקיע בדאטה סנטרס לצד שמירה על פיזור איכותי של תיק ההשקעות, היא דרך השקעה בקרנות אלטרנטיביות המתמחות בהשקעה בחוות שרתים.

 

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מיסוי בהשקעה בנדלן
היבטי מיסוי בהשקעה בנדל”ן
השקעות אלטרנטיביות
אנרגיה מסורתית מול אנרגיה מתחדשת
מדוע שוק הקריפטו קורס?
מדוע שוק הקריפטו קורס?
סקירת שווקים 18 05 21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
איך לבצע השקעה נכונה ומשתלמת?