השקעות אלטרנטיביות

כתב: מיכאל לביא

מחשבות אלטרנטיביות

משבר הקורונה הצליח לגרום לטלטלה חזקה בעולם ההשקעות, חוסר הודאות מהלא נודע והפחד מהגרוע מכל גררו את הבורסות לטריטוריה השלילית. בעולם אחר, עולם ההשקעות האלטרנטיביות, משבר הקורונה הצליח לייצר הזדמנויות רבות בתחומים רבים ומגוונים, הזדמנויות ברמות סיכון שונות וחשוב מכך, ההשקעות האלטרנטיביות משדרות עסקים כרגיל למרות המשבר ובניגוד למגמה בבורסה. כדי להסביר זאת בצורה פשוטה יותר אפשר להשתמש במטאפורה נפלאה, כאשר בצד אחד של העולם השמש בוחרת להתחבא מאחורי העננים, בצד השני היא זורחת בגאווה. אתם שואלים איך? בואו נדבר על זה.

למה אתם צריכים השקעות אלטרנטיביות?

הרבה לפני שמשקיעים שואלים או רוצים להבין מה זה השקעות אלטרנטיביות, חשוב לדעת מדוע הן נחוצות ומה הערך המוסף שלהם בתיק הנכסים הכולל של המשקיעים. כמו שאתם ודאי מכירים את המשפט, למטבע יש שני צדדים, גם לעולם ההשקעות יש שני צדדים. הצד הראשון, השקעות סחירות בבורסה באמצעות מניות, אגרות חוב או קרנות אשר משקיעות במניות או אגרות חוב. הצד השני, עולם ההשקעות האלטרנטיבי, עולם ההשקעות החוץ בורסאי. בעולם זה ניתן להשקיע במגוון רחב של תחומים, ניתן להשקיע במגוון רחב של רמות סיכון כאשר המשותף לכל ההשקעות הוא המתאם הנמוך ואף האפסי עם שוק ההון. כלומר, חוסר קורלציה בין ההשקעות הסחירות בבורסה להשקעות החוץ בורסאיות.

פיזור השקעות

עולם ההשקעות מתקדם לצד האנושות, לפעמים צעד אחד ולפעמים יותר, ככל שהטכנולוגיה מתקדמת העולם הגדול הופך לכפר גלובלי, אלטרנטיבות ההשקעה שלנו גדלות בצורה משמעותית. אם בעבר משקיע ממוצע היה רוכש מניות, אגרות חוב ודירה להשקעה. היום, משקיעים רבים מפזרים את הכספים במגוון השקעות ופרויקטים בכל העולם כמו למשל:

1 )  חברות מתחום הטכנולוגיה והסייבר

2 ) חברות מתחום הביו-טק

3 ) חברות מתעשיית הקאנביס

4 ) חברות מתעשיית מזון ותחליפי הבשר

5 ) חברות תשתיות

6 ) חברות אנרגיה ירוקה או אנרגיה מתחדשת

7 ) חברות נדל”ן ועוד.

איך האזרח הפשוט יכול להשקיע בהשקעות אלטרנטיביות ומה חשוב לדעת?

השקעות מבצעים בשיקול דעת ובצורה מושכלת, אנחנו צריכים קודם כל להבין מי הגוף שמנהל עבורנו את ההשקעה ומה סוג ההשקעה שאנחנו רוצים. כיום, אפשר להתחיל להשקיע בהשקעות אלטרנטיביות בסכום של כ-300 אלף ₪. חשוב לבדוק ולהבין מי מנהל עבורנו את ההשקעה, מה הניסיון שיש להם בתחום, מה רמות הסיכון של ההשקעה ומה התשואה שאנחנו מקבלים בתמורה לכך. בנוסף לכך, חשוב לבדוק בנוגע לבטוחות וביטחונות שעומדים לזכותנו ולגבי היסטוריית הביצועים שיש לקרן ההשקעות בתחום שאנחנו מעוניינים להשקיע. המשקיע צריך להבין מי נותן לו סיוע בתחום ומי מערים קשיים בנושא. במדינת ישראל פועלים לא מעט מתכננים פיננסים מורשים, בעלי רישיון אשר מייצגים לא מעט קרנות ואפיקי השקעה חוץ בורסאיים אלטרנטיביים לשוק ההון. לעומת זאת, הבנקים בארץ מהווים כתובת פחות טובה עבור המשקיעים האלטרנטיביים מסיבות רבות ואינטרס של הבנק. למשקיעים אשר מעוניינים לפזר השקעות, למשקיעים אשר מחזיקים במספר תיקי השקעות אני בהחלט ממליץ לשמוע ולשקול בחיוב השקעות אלטרנטיביות.

כיצד יראה עולם ההשקעות האלטרנטיבי בעתיד?

ההשקעות האלטרנטיביות וההשקעות החוץ בורסאיות ימשיכו לגדול ואנושות תמשיך לצעוד קדימה. משבר הקורונה גרם לנו ללמוד לצרוך אחרת, לחיות אחרת ואפילו ללמוד אחרת עבור תלמידי בתי הספר והאקדמיה. ניתן לראות שתחום ההשקעות האלטרנטיביות מפותח יותר מאשר היה בעבר, בתחילת המילניום תחום זה הסתכם בכ-2 טריליון דולר והצפי שעד 2025 סך הכספים המנוהלים בהשקעות אלטרנטיביות יסתכם בכ- 25 טריליון דולר, מדובר בגידול וצמיחה משמעותית. המשקיעים היום למדו את החשיבות הגדולה של פיזור השקעות. המתאם הנמוך, בין ההשקעות החוץ בורסאיות, להשקעות הסחירות מעודד אנשים לפזר את הכספים. השקעות אלטרנטיביות נמצאות בכל מקום, במדינת ישראל ניתן לראות אותן באופן עקיף דרך קופות הגמל, קרנות ההשתלמות ופוליסות החיסכון מחזיקות השקעות אלטרנטיביות בשיעור של בין 20-40%. בארה”ב גופים גדולים כמו אוניברסיטאות מנהלות את ההשקעות שלהם עם אחוז גבוהה עוד יותר. ניתן לראות אותן באופן ישיר דרך קרנות השקעות מתחמות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות ואין האמור בו  מהווה יעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה בתשתיות
גיוון תיק ההשקעות באמצעות השקעה בתשתיות – מדוע?
סקירת שוק
סקירת שווקים אלטרנטיבית – ריצ’ארד ברנסון ממריא לחלל ומניית וירג’ין נופלת ב-6% , הישראליות חוזרות עם פער ארביטראז’ חיובי
השקעות אלטרנטיביות הדבר הגדול הבא
השקעות אלטרנטיביות: הדבר הגדול הבא?
הפנסיה והעולם האלטרנטיבי
הפנסיה הישראלית והעולם האלטרנטיבי: כיצד מנהלים טריליון וחצי ש”ח?
ג'ף בזוס
ג’ף בזוס רוצה עולם נקי יותר: משקיע מיליארדי דולרים להציל 30% משטח כדור הארץ