הנדלן הלוגיסטי לוהט

קרן ריט 1 היא קרן הנדל”ן המניב הראשונה בישראל, ומהמקרנות המוכרות והרווחיות בארץ. בשנים האחרונות משקיעה הקרן בעיקר בנדל”ן מסחרי (מסחר, תעשייה ומשרדים) אולם במהלך שנת 2020, דיווחה הקרן על ירידה של 5% מהכנסות הקרן מרווחים הנובעים משכירות. בחודשים שלאחר פרסום הדו”חות שדווחו על ירידה של כמעט 10% ברווחים המתואמים, עוד התגלתה אופטימיות בחברה, עם המחשבה שכשהמשק ישוב לפעילות, גם רווחי החברה הנובעים מתשלום דמי שכירות יחזרו לעצמם – אולם בחודשים האחרונים אפשר להתרשם כי החברה דווקא משנה כיוון ומאמצת אסטרטגיה חדשה, או נוספת, לפורטפוליו שלה, ואנחנו ממש לא מתפלאים. גם ריט 1, קרן ההשקעות הוותיקה בארץ להשקעה בנדל”ן מניב, מגלה את עולם המרלו”גים, הם המרכזים הלוגיסטיים, ומשקיעה בהם. האם המרכזים הלוגיסטיים הם אכן ההשקעה המשתלמת ביותר בנדל”ן השנה? ומה קורה עם ריט 1 לאחר התוספת לתיק ההשקעות שלה?

השקעות בנדל”ן מניב בישראל

קרנות ריט הן קרנות שמשקיעות בנדל”ן מניב, והן דרך מסקרנת ליהנות מהיתרונות של השקעה בנדל”ן (כמו הכנסה פסיבית משכירות לצד התשואה מעליית הערך של הנכס) וגם לשמור על נזילות הכספים ולהשקיע סכומים שלא תצטרכו לממן באמצעות הלוואה. בעולם ההשקעות האלטרנטיביות, בארץ ובעולם, השקעה בקרנות ריט בהחלט נמצאת בקדמת הבמה. זאת, לא רק מפני שמדובר בהשקעה יציבה יחסית אלא גם מפני שהשקעה בנדל”ן מציעה לעיתים אפשרות להשקעה שאינה מושפעת באופן דרמאטי מכיווני השוק (או במילים אחרות, כשהמדדים צונחים מטה, לא תמיד ערכי הנדל”ן מושפעים וצונחים גם הם).

ההשקעה בקרנות ריט נעשית למשל על ידי רכישת מניות שלהם, או השקעות בקרנות כמו קרן נאמנות שמשקיעות באותן קרנות. קרן ריט 1 המחזיקה נכסים בארץ בסכום כולל של כ – 5 מיליארדי ₪, מאפשרת למשקיעים השתתפות באמצעות רכישת מניות החברה דרך הבורסה לניירות ערך. מניית ריט 1, אגב, היא חלק מהמדדים המובילים בבורסה בתל אביב, ביניהם מדד תל אביב 125 ומדד תל אביב נדל”ן.

קרן ריט 1, 550,000 מ”ר של נכסים

קרן ריט1 משקיעה בנכסים מסוגים שונים, ביניהם מרכזי מסחר, שטחי משרדים המיועדים להשכרה, בתי חולים סיעודיים וחניונים. בין הנכסים הבולטים של החברה אפשר למצוא נכסים להשכרה בקריית הממשלה (מגדל היובל), נכסים במתחם שרונה במרכז תל אביב, את טרמינל 2 בלוד, ועוד רבים. החברה משקיעה במבנים במרכז הארץ וגם בערים בפריפריה כמו למשל מתחם עמק סנטר בעפולה, פארק התעשיות במשגב, מתחם גלובוס סנטר בנתיבות, ועוד.

לאחרונה (מרץ 2021) הודיעה החברה כי רכשה מרכז לוגיסטי בנאות חובב שבצפון הנגב, תמורה 91 מיליוני שקלים. המרכז הלוגיסטי החדש בבעלות הקרן משתרע על פני 15,600 מ”ר ועל פי תנאי הרכישה התחייב בעל הנכס להוסיף למבנה עוד כ – 2,500 מ”ר. הרכש החדש של הקרן כבר מיועד להשכרה לחברת שירותי הגניזה הגדולה בארץ, בחוזה שכירות לתקופה של תשע שנים מראש.

מניית ריט1, אגב, שכמו מרבית מוצרי ההשקעה בשנת 2020 איבדה גם היא שיעור ניכר מערכה במרץ של אותה שנה, עוד לא חזרה לעצמה לחלוטין, ונמכרת כיום סביב שער של 1530 נקודות, כאשר מחירי השיא של הקרן לפני צניחות המחירים שהביא עימו וירוס הקורונה, עמדו על מעל 2,200 נקודות. הבחירה לגוון את תיק ההשקעות של החברה עם מרכזים לוגיסטיים מתאימה לכיווני ההתפתחות של שוק מוכה בידודים וסגרים שבו הרכישות המקוונות המפעילות את המרכזים הלוגיסטיים עולים בשיעורים על פני הרכישות הפיזיות המבוצעות במרכזי קניות, בקניונים ובשטחי תעשייה. על כן, אפשר להעריך שבניהול נכון, שערי הקרן עוד יעלו בעתיד הקרוב.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מחירי הנפט
הערכות חדשות למחיר הנפט הנוסק: 150 דולרים לחבית
שוק ההון
שוורים ודובים: עליות שערים באסיה, המדדים המובילים בסין מתאוששים עליבאבא עולה ב-1.5% בהונג קונג
מתקפת הסייבר האחרונה על שוק הקריפטו עלתה למשקיעים 180 מיליון דולר, בפחות מדקה אחת
מדוע דיור מוגן הוא החישוב הכלכלי הנכון?
השקעות אלטרנטיביות
בתי מרקחת דיגיטליים ופלאי הטכנולוגיה