הרכבים החשמליים

בשנת 2020 מכרה חברת טסלה, המייצרת רכבים חשמליים חכמים במיוחד, מעל חצי מליון רכבים ברחבי העולם. משרד התחבורה בארצנו הקטנטונת כבר פרסם כי החברה צפויה לקבל אישור רשמי למכירת מכוניות הפלא בישראל. בצרפת ובגרמניה כבר הודיעו בתחילת השנה שרוכשי רכבים חשמליים יהנו מבונוסים והקטנת תשלומי המיסים; מדינות שונות באירופה מקצות סכומים נכבדים מהתקציב להקמת נקודות טעינה חשמלית לרכבים חשמליים והיברידיים, ואנחנו שואלים – איך קורה ששוק הרכבים החשמליים בישראל הוא מדשדש כל כך?

זה לא שאין רכבים חשמליים בישראל

בישראל, נכון לסוף שנת 2020, משווקים 14 דגמים של רכבים חשמליים במחירים שבין 120,000 ל – 550,000 ₪ (להוציא את פורשה טייקאן, חשמלית ספורטיבית חלומית שנמכרת בארץ סביב 1,600,000 ₪). מרבית הרכבים החשמליים המשווקים כיום בישראל יאפשרו נסיעה של עד 300 ק”מ, פחות או יותר, בין טעינה לטעינה, כאשר זמן הטעינה הממוצע עומד על עד שעה (ל – 80% טעינה). בשנת 2021, צפויה ענקית הרכבים החשמליים טסלה להיכנס לשוק הרכבים בישראל ועוד לא פחות מ – 22 דגמים של מכוניות חשמליות יהפכו זמינות לנסיעה ברחובות הערים בארץ, ביניהן: הגדולה והמכובדת אאודי טרון, המשפחתית הזריזה אופל מוקה, ג’יפ המנהלים ב.מ.וו ix3, והרכבים של טסלה, ממודל S המפואר, מודל Y הספורטיבי, מודל X המשפחתי והמרווח, מודל 3 הישן והמוכר מבית טסלה, ואחרות.

המשמעות של אחזקת רכב חשמלי בישראל של תחילת 2021

המחיר הגבוה יחסית של הרכבים החשמליים בישראל לא תמיד מצדיק את הרכישה. בעוד במדינות אחרות תמצאו עמדות טעינה בתשלום תחת כל עץ רענן, ובנוסף מי שבוחרים להשקיע במכונית חשמלית ולשחרר את העולם מהצורך להמשיך ולייצר דלק עבורם זוכים להטבות בתשלומי מס – בארץ, נכון לסוף שנת 2020, אין הטבות מס ואין עמדות טעינה זמינות בפריסה ארצית. מי שגרים בבניין ציבורי, נדרשים להסכמה של 100% מהשכנים על מנת להקים עמדת טעינה, על חשבונם כמובן (בעלות של כ – 2,500 ₪), בחניון המשותף. טעינת מצבר המכונית החשמלית תעלה בעמדות הטענה פרטיות קרוב ל – 30 שקלים, ובעמדות ציבוריות בסביבות ה – 50 ₪, ללא ספק זול יותר מתדלוק הרכב המסורתי. בחישוב של עלויות כוללות לאחזקה ולנסיעה לקילומטר ברכב חשמלי לעומת רכב המונע באמצעות דלק, העלות לקילומטר ברכב חשמלי עומדת על כ – 20 אגורות בממוצע, בעוד העלויות הכוללות עבור רכב המונע בדלק עומדת על כ – 80 אגורות בממוצע.

מה צפוי לקרות בשוק הרכבים החשמליים?

בסוף שנת 2020 שונה הרכב מדד ה – S&P 500, הוצאו מהמדד חברת AIM שהיא חברה שמנהלת ריט למגורים, וחברת אוקסידנטל פטרוליום, חברה שאיבדה בשנתיים האחרונות מעל 75% משווי השוק שלה. במקומן, לראשונה בהיסטוריה, תיכנס למדד ה – S&P 500 חברת טסלה, היישר אל המקום השישי ברשימת החברות המוכלות במדד מבחינת שווי השוק שלהן (עם שווי שוק שכמעט מגיע ל – 700 מיליארדי דולרים). מניית טסלה תקבל משקל של לא פחות מ – 1.4% מתוך כלל המניות המרכיבות את המדד.

שנת 2020 לימדה אותנו שאף אחד לא באמת יודע איך יתפתחו הדברים. ביחד עם זאת, ניראה כי העולם כולו מחבק את הרכבים החשמליים, עם חיסכון של מעל 70% בעלויות האחזקה עבור בעלי רכבים פרטיים ועם מוטיבציה מדינית ועולמית לעבור לרכבים המונעים בחשמל, במיוחד כאשר גם משקים פרטיים וגם ארגונים מסחריים וממשלתיים עוברים לייצור של חשמל ממקורות “ירוקים”, כמו מערכות סולאריות לייצור חשמל שמאפשרות למלא את מצבר הרכב שלכם מבלי לשלם שקל אחד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תוכן לאתרים
מה חשוב לדעת על תוכן לאתרים
נדלן בבריטניה
מה הופך את הנדל”ן בבריטניה לכל כך מעניין?
בלנדר הלוואות חברתיות
הלוואות חברתיות – בלנדר
השקעות אנרגיה ירוקה
מהפכת האנרגיה הגדולה, מהאדם הקדמון ועד היום
שוק ההון
שוורים ודובים: נתון תעסוקה מאכזב בארה”ב, מדד ת”א בנקים מככב בחודש אוגוסט עם 9%