עולם ללא בשר

ביונדמיט היא החברה המובילה בעולם למוצרי מזון צמחיים המחליפים בשר. צמחונות וטבעונות היו כאן מאז ומתמיד אולם אנו חיים בתקופה בה גדל והולך האחוז מקרב האוכלוסייה הבוחרים לוותר על אכילת בשר או לפחות להפחית אותה משמעותית.

ביונדמיט הוקמה בשנת 2009 בארה”ב, בדיוק בזמן מבחינת התאוצה שצברה המגמה לבחור להחליף בשר במוצרים מן הצומח. החברה גדלה במהירות, פיתחה מוצרים חדשים, הקימה מספר מפעלים והחלה משווקת ברחבי העולם. במאי 2019 הונפקו מניות החברה בנאסד”ק (NASDAQ: BYND) וזינקו בכ-170% ביום המסחר הראשון. מניית ביונדמיט רשמה שיא של כל הזמנים ביוני 2019 ואז איבדה מערכה בהדרגה עד לנקודת שפל באפריל 2020.

מוצרי ביונדמיט החלו להימכר בישראל באמצע 2018, במסעדות וברשתות שיווק כאחד. בתחילה היו אלה רצועות עוף, בהמשך נוספו אליהן ההמבורגרים המפורסמים של החברה (בעלי הכינוי המדמם “דה ביסט” The Beast) ולאחרונה התבשרנו שגם מן הנקניקיות שזוכות להצלחה רבה בארה”ב ובאירופה נוכל ליהנות כאן בארץ.

הרחבת פעילות החברה באירופה

מוצרי ביונדמיט מבוססים על חלבון מן הצומח, בעיקר חלבונים המופקים מאפונה ואורז. שמן קוקוס, עמילן תפוח אדמה, תמצית תפוחים, שמן חמניות, שמן קוקוס ואפילו אבקת רימונים גם הם נמנים על הרכיבים המשמשים להשגת מראה, מרקם וטעם הדומים לסוגים שונים של בשר.

המוצר הראשון של ביונדמיט, תחליף צמחי לרצועות עוף, החל להימכר בארה”ב ב-2012. בשנת 2014 החלה החברה למכור גם מוצרים המדמים בשר בקר בכ-6,000 חנויות ברחבי ארה”ב. בשנת 2015 החלו מוצרי החברה להימכר בסניפי רשת Walmart.
נכון לאמצע שנת 2021 מוצרי ביונדמיט נמכרים בכ-80 מדינות ברחבי העולם, הסכמים עם רשתות שיווק גדולות והקמת מפעל חדש בהולנד (שהחל לפעול באמצע שנת 2020) מאפשרים לביונדמיט להרחיב פעילותה באירופה וזו הסיבה לכך שמוצרים נוספים של החברה מגיעים גם למדפי סופרמרקטים ולמסעדות בישראל.

תחרות עזה בעולם אולם לא בישראל

ביונדמיט מתחרה מול מספר חברות גדולות בתחום מוצרים חליפיים לבשר. אינפוסיבל-פודס היא המתחרה העיקרית, נכון לאמצע 2021 עדיין לא ניתן לרכוש מניות בחברה אולם היא צפויה לבצע מהלך הנפקה ראשונית לציבור בתחילת 2022. Gardien Foods גם היא אוחזת בנתח נכבד משוק המוצרים התחליפיים לבשר. בישראל קשה למצוא מוצרים של המתחרות הגדולות, אצלנו נותר לביונדמיט להתמודד רק מול מוצרים של אוסם, טבעול, תנובה וזוגלובק.

חובבי ביונדמיט בישראל רואים בהגעת הנקניקיות פיצוי על המחסור במוצרי החברה במהלך שנת 2020, מחסור שנבע מקושי לעמוד בביקוש הגובר באירופה ומשינויים במערך ההפצה. בהמשך השנה צפוי להגיע לארץ מוצר מבוקש נוסף של ביונדמיט, תחליף לכדורי בשר (meatless meat balls).

המבורגר צמחי של ביונדמיט גם במקדונלדס

במהלך שנת 2020 נודע כי המגעים בין אימפוסיבל-פודס ורשת מקדונלדס עלו על שרטון וערך מנית ביונדמיט זינק מיד. מוצרי ביונדמיט נחשבים לכאלה מדמים היטב לא רק טעם ומרקם של בשר אלא גם את האופן בו בשר נצלה ומתבשל. תכונות אלה, לצד המפעלים החדשים שפתחה ביונדמיט בהולנד ובסין, הפכו אותה לבחירה מושלמת עבור מקדונלדס ואכן בפברואר 2021 יצאו שתי החברות בפרסום משותף אודות חוזה של שלוש שנים לאספקת תערובת שתשמש חומר גלם ליצירת המבורגרים צמחיים שיימכרו במקדונלדס ככל הנראה תחת השם McPlant. נראה כי רשתות נוספות, כגון פיצה האט וקנטקי פריידצ’יקן, יבחרו אף הן בביונדמיט כדי להציע מנות צמחיות בסניפיהן.
הנקניקיות של ביונדמיט מגיעים לישראל בעת ששווי השוק של החברה עומד על כ-7 מיליארד דולרים, היא פועלת בשוק צומח, פתחה שני מפעלים חדשים בשנה האחרונה ותהפוך ספקית של רשתות מזון מהיר גדולות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פוליסת חיסכון
כיצד לייצר מינוף בעולם ההשקעות ולהשקיע בתחום חדש? 
אנרגיה מתחדשת
אנרגיה מתחדשת – חזון של איכות סביבה ומינוף כלכלי!
משבר האנרגיה
איך משבר האנרגיה משפיע על עולם האנרגיה המתחדשת?
ביטקוין
ביטקוין – המטבע הווירטואלי שמשנה את חוקי המשחק
חקלאות
מהפכה בענף החקלאות: טרקטור חשמלי של מונר