אל סלבדור

משהו חדש ומפתיע מתרחש באל סלבדור. לאחר ההכרזה על ביטקוין כמטבע שני רשמי במדינה בספטמבר השנה, מודיע כעת נשיא המדינה על התכניות להקמת עיר ייחודית וירוקה, המבוססת על המטבע וממומנת בעיקר באמצעות אג”ח מדינה מגובות בביטקוין. לא ברור אם התכנית יוצאת הדופן של נשיא המדינה הצעיר שכבר כינה את עצמו “הדיקטטור המגניב ביותר בעולם” אכן תעבוד – אבל אין ספק שמדובר ביוזמה פורצת דרך. הכל על עיר הביטקוין הראשונה בעולם, ואפיו דרכים להשקיע בה – לפניכם.

עיר הביטקוין – ללא מיסים, אנרגיה גיאותרמית

ההכרזה על עיר חדשה שתמומן באמצעות השקעות בביטקוין הגיעה רק לפני ימים ספורים (20.11.21), לאחר מספר מהלכים להטמיע את הביטקוין כמטבע רשמי במדינה. בהצהרה שנמסרה לעיתונות על ידי הנשיא, הוא סיפר על תכניותיו להקים במחוז לה יוניון שבמזרח המדינה עיר טכנולוגית חדשה, שתעשה שימוש באנרגיה גיאותרמית מהר הגעש הנמצא בקרבת מקום. בעיר זו לא ייגבו מיסים מהתושבים פרט למע”מ, ומימון השירותים שיינתנו לתושבים ייעשה באמצעות אג”ח שיכונה “אג”ח הר הגעש” ויהיה אג”ח ממשלתי בשווי כולל של כמיליארד דולרים. בוקלה מתכנן להפיק אג”חים ראשונים מסוג זה כבר בחודשיים הקרובים. האג”ח תגובה על ידי ביטקוין, אלא מה, כאשר מחצית מהסכום שיגוייס תשמש לרכישת עוד ביטקוין והמחצית השנייה תשמש לבניית תשתיות ותשלומים עבור אחזקת העיר. בעיר מתוכננים מרכזי מסחר ואפילו נמל תעופה, וכאמור, הדיירים והמבקרים בה לא ישלמו מיסים כלל, פרט למע”מ.

תיאורטית – כל משקיע יוכל לרכוש את אג”ח הר הגעש

אין ספק שהתכנית של בוקלה, שהשווה את עצמו במהלך אותה ההצהרה לאלכסנדר הגדול, היא תכנית עתידנית, שאפתנית ובעלת שפע של נקודות אור. בשל הכוונה לממן את כלל הפעילות על ידי הנפקת אג”ח, מי שמזדהים עם האסטרטגיה הפיננסית של נשיא אל סלבדור הצעיר, מוזמנים לשקול את רכישת אג”ח הר הגעש ובכך להשקיע בפרויקט. לא ברור כמה משקיעים אכן יתעניינו ברכישת האג”ח לבניית עיר הביטקוין החדשה – מה שבטוח הוא, שהעולם יצפה בעניין רב בהתקדמות הפרויקט.

האם כדאי להשקיע בעיר הביטקוין של בוקלה?

נאיב בוקלה הוא יליד שנת 1981, כלומר, בוא בתחילת שנות הארבעים שלו. הוא איש עסקים ונבחר לנשיאות אל סלבדור בשנת 2019, לאחר שכיהן כראש עיר הבירה של המדינה. העבר שלו מפוקפק: ניראה שתמיד גילה עניין בעסקים, ואף התקבל ללימודי מנהל עסקים באוניברסיטת UCA בארה”ב, אולם לא סיים את לימודיו. כשהודיע בספטמבר השנה כי יש בכוונתו להפוך את הביטקוין למטבע הרשמי של אל סלבדור, נערך סקר במדינה מטעם אוניברסיטת מרכז אמריקה ובמהלכו הודו 56% מתושבי המדינה כי הם לא מעוניינים להחזיק ביטקוין ולא סומכים על יציבותו, 71% מהנשאלים אמרו כי אין בכוונתם להחזיק במטבע. אירוע ההשקה של ממשק הניהול האל סלבדורי הייחודי למטבע הקריפטוגרפי, ה”צ’יבו” (“מגניב” בספרדית) היה רצוף כישלונות והמערכת לא סיפקה עבודה יציבה המאפשרת לתת אמון ולנהל דרכה כספים. אל סלבדור הקטנה והשקטה בדרך כלל נמלאה הפגנות של צעירים זועמים המחזיקים בידיהם שלטים כמו “לא לדיקטטורה”.

מסקירה מהירה של ההיסטוריה של בוקלה באופן כללי ובפרט ממהלכיו בהקשר של הביטקוין ומטבעות קריפטוגרפים בפרט, עולה כי מדובר בצעיר שאפתן ונלהב, שלא תמיד מסיים את מה שהתחיל ומגלה תשוקה עזה להשקעות בקריפטו. קל מאוד להדפיס אגרות חוב ולגייס כספים מן הציבור – השאלה היא האם מדובר בפרויקט בר קיימא שיחזיר את ההשקעה בתוספת התשואה המובטחת? או שמא מדובר בעוד כישלון בדרך רצופת הכוונות הטובות של בוקלה להעצים את הפוטנציאל הפיננסי של אל סלבדור. אנחנו נוטים לחשוב שההצלחה כאן אינה בטוחה, ונשמח לגלות שטעינו.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רכב חשמלי
סקטור הרכבים החשמליים בסין מציג 100 יצרנים עם צמיחה של 350% ומטרה לכבוש את העולם
השקעה אלטרנטיבית
השקעות אלטרנטיביות – למה דווקא עכשיו?
הביקוש לרכבים חשמליים
הביקוש לרכבים חשמליים צונח כשעל השולחן מס חדש שייקר את מחירן
הנדלן הלוגיסטי לוהט
הנדל”ן הלוגיסטי לוהט
השקעות אלטרנטיביות לעומת אג”ח