השקעה אלטרנטיבית

עיר העתיד הסעודית

עד שנת 2025 שואפת ערב הסעודית לסיים את החלק הראשון באחד הפרויקטים הגדולים והיוקרתיים בעולם, העיר ניאום, מדובר בעיר עתידנית שתופעל באמצעות אנרגיה ירוקה ומתחדשת. עלות הקמת הפרויקט מדברת על השקעה של למעלה מ-500 מיליארד דולר והיא תכלול טכנולוגיה מתקדמת כמו בינה מלאכותית, רובוטים שמנקים את העיר, מוניות מעופפות וירח מלאכותי ענק שיאיר את רחבי העיר בכל לילה. מדובר בפרויקט עצום ממדים שיעסיק השנה כ-700 אלף בני אדם, רובם מהגרים.
נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמאן הכריז על העיר ועל “פרויקט הכתר” ב-24 באוקטובר 2017, אחד המשקיעים הגדולים בפרויקט הוא מסיושי סאן מייסד ומנכ”ל סופטבנק היפנית אשר מתכננת להשקיע בעיר העתיד כ-25 מיליארד דולר בתוך 3 שנים בלבד. כ-15 מיליארד דולר מתכננת החברה להשקיע בהיי-טק המקומי ובפיתוח העיר, וכ-10 מיליארד דולר נוספים בפרויקטים של אנרגיה ירוקה. חשוב לציין כי קרן העושר הסעודית היא אחת המשקיעות הגדולות ביותר בקרן Vision של סופטבנק. היוזמה הגדולה למגה פרויקט עלתה מחזון 2030, תכנית שדורשת מהסעודים לצמצם את התלות בנפט ולהפוך את הכלכלה למגוונת יותר עם ענפים השקעות נוספים, בניהם סקטור הטכנולוגיה שכבר החל למשוך משקיעים רבים בהם סופטבנק. מלבד האפשרויות העסקיות שתציע העיר יהיו גם אלטרנטיבות לתיירות משמעותית, פרויקט Neom Bay עתיד להסתיים בסוף 2021, החלק הראשון של הקמת המפרץ כולל בניית למגורים בקו ראשון למים. כמו כן, נבנה בעיר נמל תעופה כדי לאפשר לטיסות מסחריות מכל העולם.


חשוב לומר שהפרויקט הגדול מתעכב בגלל קושי למצוא עובדים רבים ובתנאים מאד לא פשוטים, דרישה לעצב ולבנות עשרה ארמונות. הצלחת הפרויקט תהיה תלויה רבות ביכולת של הסעודים לשמור על יציבות אזורית, על שקיפות ורצון להביא את הקדמה למקום. בעבר נכשלו הסעודים בפרויקט גדול אחר כאשר ניסו לקדם את העיר ריאד כמרכז הפיננסי, עד כה ניאום זוכה להשקעות זרות בסדר גודל של כ-5.5 מיליארד דולר, מדובר בהצלחה יחסית ויהיה מעניין לראות האם מדינות המערב יוציאו ארנקים וישקיעו מעבר לים. אחת היתרונות של הפרויקט הוא תחום האנרגיה ופרויקט המימן הירוק בהחלט מתחבר לרציונל העולמי ולמגמה שמוביל ג’ו ביידן ושאר מדינות המערב.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רכבים חשמליים
מה עשו המניות הרכבים החשמליים בתקופה האחרונה
השקעה אלטרנטיבית
זה שעולה וזה שיורד – האם סקטור הצריכה מאבד גובה לאחר שנת הקורונה?
ביטקוין
התנודתיות של שוק הקריפטו: המטבעות הקריפטוגרפיים צונחים ב – 10%
תיק השקעות חוץ בורסאי
תיק השקעות חוץ בורסאי, מה זה ומי צריך את זה?
דרום קוריאה
זרוע ההשקעות האלטרנטיביות של דרום קוריאה